První Ruské centrum otevřela ZČU

Na Ústavu jazykové přípravy Západočeské univerzity v Plzni zahájilo 12. prosince činnost první Ruské centrum v České republice. Je příkladem prohlubujících se obchodních a kulturních styků s Ruskem i stoupajícího zájmu studentů o výuku ruštiny.

Od roku 2007 fond Russkij mir zřizuje v celém světě kulturní a vzdělávací centra. Dosud jich ve světě funguje osmdesát. Plzeňské centrum je první na území naší republiky.„Chceme nabízet studentům univerzity, ale i žákům základních a středních škol v Plzeňském kraji a široké veřejnosti řadu možností, jak se seznamovat s ruským jazykem a kulturou,“ uvedla vedoucí Ruského centra Vlasta Klausová. Zájem o tento jazyk podle ní u mladých lidí neustále stoupá. Jen loni jich na ZČU mezi 17 500 posluchači studovalo ruštinu kolem šesti set. „ Stále častěji se budoucí absolventi přesvědčují, že se znalostí ruského jazyka najdou uplatnění ve firmách v Plzeňském i Karlovarském kraji.“Za pravdu jí dal i prezident České asociace rusistů v České republice Jiří Klapka. „ Máme společná slova, vždyť největší český slovníkář Josef Jungmann vycházel i z ruštiny, a tak k sobě máme blízko.“ Jako dárek přinesl rektorce univerzity Iloně Mauritzové trojjazyčné vydání Erbenovy Kytice. Obsahuje klenot české poezie také v ruském jazyce.

Slavnostního přestřižení pásky se zúčastnili generální konzul Ruské federace z Karlových Varů Provalov, tajemník ruského velvyslanectví Fjodorov a výkonný ředitel fondu Russkij mir Kočin i další významní hosté.

Moderně vybavená knihovna a mediatéka centra obsahuje množství materiálů, které využijí zájemci o ruštinu při studiu.

Pavel Brycz

14.12.12