Přejít k obsahu

Tiskové zprávy 2018

Aktuality

 • 23. ročník Veletrhu pracovních příležitostí zahájí s týdenním předstihem Kariérní přípravka

  Čtyři největší budovy v kampusu Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni na Borech zaplní ve středu 21. března na 150 vystavovatelů s nabídkami pracovního uplatnění pro studenty i absolventy. Uskuteční se tu 23. ročník Veletrhu pracovních příležitostí při ZČU, jedné z největších akcí tohoto druhu v České republice. Už ve středu 14. března se studenti mohou zúčastnit Kariérní přípravky, kde si vyzkouší, co musí zvládnout úspěšný uchazeč o pracovní pozici.

  09.03.18
  Číst dále >
 • Informace k přijímacímu řízení do Bc. a Mgr. oborů

  Přehled termínů pro odevzdání přihlášek a další informace k přijímacímu řízení na ZČU najdete v přiložené tabulce.

  08.03.18
  Číst dále >
 • Sportovci, pojďte studovat k nám, vyzývá ZČU

  Sportovní program, součást akademického prostředí prestižních světových univerzit, začíná systematicky a cílevědomě budovat také Západočeská univerzita (ZČU) v Plzni. Bude jedním ze čtyř pilířů jednotné koncepce sportu na univerzitě. „Sportovci, pojďte k nám, zvolte si jakoukoliv fakultu naší univerzity, vytvoříme vám podmínky pro studium i vaše sportovní aktivity,“ to je sdělení, které v těchto dnech, kdy do konce přijímacího řízení zbývá na většině fakult ještě celý měsíc, zní z úst rektora ZČU Miroslava Holečka. Studenti zařazení do sportovního programu budou součástí univerzitní reprezentace Western Stars.

  05.03.18
  Číst dále >
 • Odborníci z RICE zajišťují vyšší výkonnost a spolehlivost přijímačů koncentrované fotovoltaiky

  Vědci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické (FEL) Západočeské univerzity (ZČU) vyvinuli novou technologii pro vytváření pokročilých přijímačů slunečního záření využívaných v systémech koncentrované fotovoltaiky. Zajistili jejich vyšší výkonnost, spolehlivost a životnost. Solární panel s koncentrovanou fotovoltaikou, na níž se odborníci z RICE podíleli, je ode dneška za účelem testování umístěn na střeše Fakulty elektrotechnické ZČU.

  28.02.18
  Číst dále >
 • Fakulta aplikovaných věd zve na Večer otevřených dveří

  Na čtvrtek 1. března připravila Fakulta aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni Večer otevřených dveří. Od 17 do 19 hodin zpřístupní výukové prostory a vybrané laboratoře ve své budově v Technické ul. 8. Uchazeči o studium i jejich rodiče budou mít možnost získat všechny potřebné informace přímo od členů vedení fakulty. Pro účast je potřeba se registrovat do 25. února prostřednictvím webových stránek FAV.

  19.02.18
  Číst dále >
 • Vysokoškolská příprava učitelů má v Plzni už sedmdesátiletou tradici

  V listopadu 1948 byla v Plzni otevřena pobočka Fakulty pedagogické Univerzity Karlovy. Letos si tak připomínáme 70. výročí zahájení vysokoškolské přípravy učitelů v Plzni. U příležitosti tohoto výročí je letos Fakulta pedagogická ZČU hostitelem Asociace děkanů pedagogických fakult ČR a SR. Kromě toho si fakulta připomene výročí v listopadu při slavnostním jednání Vědecké rady FPE a také slavnostním koncertem.

  19.02.18
  Číst dále >
 • DESING+ opět propojil studenty fakult navzájem i s firmami

  Celkem 96 posluchačů Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) se letos zúčastnilo výukového projektu DESING+. V něm se učí studenti spolupracovat v interdisciplinárních týmech a řešit témata zadaná průmyslovými podniky. Výsledkem jejich několikatýdenní práce jsou pak návrhy vysoce konkurenceschopných technických produktů. Unikátní projekt se letos konal počtrnácté. Týmy s nejúspěšnějšími návrhy se v dubnu zúčastní mezinárodního workshopu DESING+ v bavorském Deggendorfu.

  14.02.18
  Číst dále >
 • Na Dětské univerzitě promovaly desítky malých školáků

  Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni uspořádala na podzim čtvrtý ročník Dětské univerzity. Desítky školáků si tak opět vyzkoušely, jaké to je studovat na vysoké škole. Slavnostní promoce úspěšných 119 absolventů proběhla ve čtvrtek 8. února v aule budovy ZČU v Jungmannově ulici 1.

  08.02.18
  Číst dále >
 • Softwary vědců z výzkumného centra NTIS pomáhají vyhledávat v audiovizuálních archivech

  Luděk Müller, nedávno jmenovaný profesor ZČU, je jedním z odborníků působících ve výzkumném centru Nové technologie pro informační společnost (NTIS) při Fakultě aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni, kteří vyvíjejí softwarové nástroje pro práci s mluvenými a psanými texty. Na svém kontě mají vědci například software pro vyhledávání ve videoarchivu výpovědí svědků holokaustu. Nyní zpracovávají nahrávky a písemné dokumenty svědků represí komunismu.

  06.02.18
  Číst dále >
 • Blíží se Mezinárodní den darování knihy. Darujme knihu dětem

  14. únor není jen dnem zamilovaných, ale i Mezinárodním dnem darování knihy. Kdo má chuť anonymně darovat novou nebo přečtenou dětskou knihu, může ji přinést od 7. do 16. února 2018 do jakékoliv pobočky Univerzitní knihovny Západočeské univerzity. Knihovna zprostředkuje její předání do Mateřské školy pro zrakově postižené a vady řeči v Plzni.

  05.02.18
  Číst dále >
 • Repliky ostatků Jana Nepomuckého vznikly díky spolupráci doktorandů Západočeské univerzity

  Od dubna 2017 mohou návštěvníci Svatojánského muzea v Nepomuku obdivovat repliku lebky svatého Jana Nepomuckého a také repliku jeho lopatky a mozkové tkáně, která byla stovky let považována za světcův jazyk. Repliky vyrobil technikou 3D tisku student doktorského studijního programu Fakulty elektrotechnické ZČU Karel Slobodník na podnět doktorandky Fakulty filozofické Kateřiny Dobrovolné, která je ředitelkou muzea v Nepomuku. Nápad zaujal faráře v Čeladné v Moravskoslezském kraji. Díky vstřícnosti doktorandů ZČU se replikami bude moct od března pyšnit také tamní kostel sv. Jana Nepomuckého. Na základě dosavadních poznatků chtějí odborníci rekonstruovat celkovou podobu sv. Jana Nepomuckého.

  05.02.18
  Číst dále >
 • RICE má nejmodernější konfokální mikroskop v Evropě

  Vědci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické dnes převzali od zástupců společnosti Olympus nový typ konfokálního laserového mikroskopu. Přístroj, který zkoumaný objekt zobrazuje ve 3D a dokáže ho zvětšit více než 17 000krát, má pracoviště Západočeské univerzity jako zatím jediné v Evropě.

  01.02.18
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě elektrotechnické

  Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni pořádá den otevřených dveří v úterý 30. ledna od 10 do 16 hodin. Během něj nabídne nejen informace o studiu, ale i pohled do zákulisí fakulty – laboratoří a Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE).

  25.01.18
  Číst dále >
 • Rektor poděkoval reprezentantům ZČU

  Od 16. do 19. listopadu 2017 se v Barceloně konalo 3. meziuniverzitní mistrovství světa (3rd World InterUniversities Championships). Poprvé se ho zúčastnilo také družstvo sportovců Západočeské univerzity. Ze sportovního klání 2500 sportovců ze 70 univerzit z celého světa přivezli zlaté medaile plzeňští fotbalisté, stříbro vybojoval Jiří Louda v badmintonu mužů a také ostatní sportovci třiadvacetičlenné výpravy postoupili ze základních kol a zúčastnili se vyřazovacích soubojů. Úspěšným reprezentantům dnes poblahopřál a předal děkovné listy rektor ZČU Miroslav Holeček.

  23.01.18
  Číst dále >
 • ZČU má nového prorektora pro transfer znalostí a technologií

  Od ledna 2018 působí nově na Západočeské univerzitě v Plzni prorektor pro transfer znalostí a technologií. Tento post zastává Jan Musil, bývalý vědecko-výzkumný pracovník Akademie věd, manažer a například také bývalý generální ředitel společnosti Škoda Power. Fakultám a součástem by měl pomoci zkvalitnit propojení na externí subjekty z oblasti průmyslu a na instituce působící v zájmových oblastech univerzity.

  19.01.18
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě aplikovaných věd

  Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni otevře zájemcům o studium i široké veřejnosti dveře dokořán ve středu 24. ledna. V době od 8.30 do 14 hodin zde budou probíhat interaktivní prohlídky výukových a laboratorních prostor. V kongresovém sále US 217 se uchazeči v 9 a v 11 hodin dozvědí bližší informace o přijímacím řízení, možnostech studia a uplatnění absolventů.

  18.01.18
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě právnické

  Fakulta právnická Západočeské univerzity v Plzni uspořádá den otevřených dveří ve středu 24. ledna 2018. Zájemci se mohou vydat v době od 10 do 13 hodin do budovy fakulty v sadech Pětatřicátníků 14. V posluchárně PC 408 pro ně budou připraveny informace o studiu a několik odborných přednášek.

  18.01.18
  Číst dále >
 • Dny otevřených dveří na Fakultě ekonomické

  Fakulta ekonomická Západočeské univerzity v Plzni přivítá zájemce o studium v úterý 23. ledna v univerzitním kampusu ZČU v Plzni na Borech, Univerzitní 22, a v pátek 26. ledna v budově fakulty v Chebu, Hradební 22.

  18.01.18
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě pedagogické

  Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni otevře dveře dokořán v pátek 19. ledna. Uchazeče přivítá ve svých budovách v ulicích Veleslavínova, Klatovská a také na Chodském náměstí v době od 8 do 16 hodin. Zájemci si budou moci prohlédnout prostory pro výuku, sledovat ukázky práce kateder či zábavné experimenty v laboratořích.

  15.01.18
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě filozofické

  Fakulta filozofická Západočeské univerzity v Plzni letos připravila den otevřených dveří na středu 10. ledna. Setkání se zájemci o studium proběhne od 15 hodin v místnosti č. 319 v budově fakulty v Sedláčkově ulici č. 15. Program doplní ukázky práce kateder, prohlídka budovy a představení vědecko-výzkumné činnosti fakulty.

  04.01.18
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě strojní

  Den otevřených dveří Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni se uskuteční ve čtvrtek 11. ledna 2018 od 8:30 hodin v budově fakulty v univerzitním areálu na Borech. I letos bude spojen s Automotive Day, na němž se představí zejména firmy zabývající se vývojem a výrobou dílů pro automobilový průmysl. Poprvé se dne otevřených dveří zúčastní i automobilka Škoda Auto. Návštěvníci mohou vyhrát tablet.

  04.01.18
  Číst dále >

Patička