Tiskové zprávy 2017

Archeologové ze Západočeské univerzity zkoumají tábor v Letech

Tým archeologů pod vedením Pavla Vařeky z Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni mapuje přesnou polohu bývalého tábora z 2. světové války v Letech u Písku a studuje jeho materiální pozůstatky.

Od 4. července archeologové z Fakulty filozofické ZČU intenzivně pracují v Letech u Písku. Sondáž probíhá v severozápadní části tábora na pozemcích obce Lety vně vepřína. „Odkryv ověřil polohu tábora, zjistil charakter a rozsah jeho pozůstatků, které se pod úrovní dnešního terénu dobře dochovaly. Podařilo se také získat nálezy poskytující bezprostřední svědectví materiální povahy o životě vězňů,“ shrnuje dosavadní výsledky výzkumu archeolog Pavel Vařeka z filozofické fakulty.

Výsledky výzkumu poskytnou podklady, které lze využít pro návrh vyhlášení tábora v Letech za kulturní památku. V současnosti je kulturní památkou pouze hřbitov obětí s památníkem.

Terénní archeologický výzkum je součástí projektu “Accessing Campscapes: Inclusive Strategies for Using European Conflicted Heritage“ (iC-ACCESS; program HERA - Humanities in the European Research Area), na jehož řešení se podílí šest evropských univerzit. Projekt se zaměřuje na komparativní výzkum evropských pracovních, internačních, koncentračních, zajateckých a vyhlazovacích táborů z 20. století.

14.07.17
  • Archeologický výzkum v Letech u Písku