Tiskové zprávy 2018

Rektor poděkoval reprezentantům ZČU

Od 16. do 19. listopadu 2017 se v Barceloně konalo 3. meziuniverzitní mistrovství světa (3rd World InterUniversities Championships). Poprvé se ho zúčastnilo také družstvo sportovců Západočeské univerzity. Ze sportovního klání 2500 sportovců ze 70 univerzit z celého světa přivezli zlaté medaile plzeňští fotbalisté, stříbro vybojoval Jiří Louda v badmintonu mužů a také ostatní sportovci třiadvacetičlenné výpravy postoupili ze základních kol a zúčastnili se vyřazovacích soubojů. Úspěšným reprezentantům dnes poblahopřál a předal děkovné listy rektor ZČU Miroslav Holeček.

„Vážím si všech studentských aktivit nad rámec studijních povinností. Sportovní úspěchy studentů šíří dobré jméno naší univerzity daleko za hranicemi České republiky,“ říká rektor Miroslav Holeček.

„Protože se jednalo o naši první účast na světovém meziuniverzitním šampionátu, odjížděli jsme hlavně s tím, že chceme důstojně reprezentovat Západočeskou univerzitu i Plzeňský kraj a Českou republiku,“ přibližuje cíle Luboš Charvát, člen vedení výpravy, čítající 23 mladých sportovců, kteří se zapojili do soutěžního klání v pěti sportech – fotbalu, badmintonu, tenise, stolním tenise a v plavání.

Největší očekávání měli naplnit fotbalisté, úřadující akademičtí mistři ČR. Tým prokázal podle trenéra Petra Košika velkou soudržnost a bojovnost ve všech utkáních již v základní skupině, když postupně zdolal National College of Ireland, IESEG Paris i slavnou Sorbonnes University a s přehledem skupinu vyhrál. V osmifinále fotbalisté ZČU porazili tým Industriales Madrid a v semifinále vyřadili asi největšího favorita soutěže American University of Cairo. To podle členů výpravy podpořilo zájem o tým ze strany novinářů, sportovních ředitelů univerzitních sportovních programů a univerzitních koučů. Ve finále pak Western Stars, jak začali týmu fotbalistů ZČU přezdívat ostatní soupeři, překonali výsledkem 2:0 španělský tým Universidad Pontificia Comillas, poslední překážku na cestě k titulu.

Ihned po finále propukly oslavy, které pokračovaly na slavnostním vyhlášení vítězů a po celý zbytek večera. „Moc děkujeme za tuto příležitost reprezentovat naši univerzitu. Pro nás je to možná vrchol kariéry. Vyhráli jsme, získali pohár a můžeme se pyšnit titulem World Champion. Asi nám ještě ani nedochází, jak velký úspěch to je,“ hodnotí turnaj kapitán mužstva Jakub Blažek. „Jsem pyšný na všechny hráče. Vysoká herní kvalita jednotlivců v kombinaci s ochotou pracovat pro tým nás přivedla v dobře obsazeném turnaji k senzačnímu vítězství, které budeme chtít příští rok v Madridu určitě obhájit a potvrdit,“ dodává kouč plzeňských akademických fotbalových šampiónů Petr Košik.

V badmintonu uspěl Jiří Louda, který prošel ze základní části přes další kola až do finále, kde narazil na belgického soupeře z univerzity v Lovani (Leuven). Tomu po výborném výkonu v boji o titul podlehl a přiváží z Barcelony stříbrnou medaili za druhé místo v soutěži mužů.

„Věříme, že příští rok v Madridu máme šanci na tento úspěch navázat. Mezinárodní akce tohoto typu se konají každý rok a ve světě jsou velmi prestižní,“ uzavírá Luboš Charvát z realizačního týmu.

Složení výpravy:

Fakulta pedagogická:

Tenis: David Kalaš, Tereza Munzlingerová

Stolní tenis: František Copák

Plavání: Jan Majer, Tomáš Plojhar, Barbora Braumová, Simona Turnerová

Fotbal: Jakub Blažek, Jakub Luhový, Rudolf Novák, Ondřej Chocholoušek, Patrik Kavalír, Daniel Sys, Filip Kuťák, Michal Bereinreiter, Michael Karlík

Fakulta strojní:

Fotbal: Karel Palka

Fakulta ekonomická:

Badminton: Eliška Polívková

Fotbal: Radek Rychna, František Rusňák, Patrik Domabyl, Lukáš Pavlíček

Fakulta aplikovaných věd:

Badminton: Jiří Louda

Realizační tým: Luboš Charvát, Petr Košik

Meziuniverzitní mistrovství světa je šampionát, jehož se účastní reprezentace univerzit, nikoliv jednotlivých států, jako je tomu například v případě Světových univerzitních her (Univerziády). Meziuniverzitní mistrovství světa se konalo v roce 2016 i 2016 v Římě, příští rok by se jeho dějištěm měl stát Madrid.  Pořadatelem je InterUniversities Sport Committe (IUSC).

23.01.18
  • Reprezentanti ZČU se na 3. meziuniverzitním MS zúčastnili soutěží v pěti disciplínách.
  • Fotbalisté ZČU přivezli z 3. meziuniverzitního mistrovství světa vítězný pohár.
  • Děkovný list od rektora dnes převzal také kapitán zlatých fotbalistů ZČU Jakub Blažek.