Přejít k obsahu


The use of camera modules in working space of machine during its operation

Citace:
FORMÁNEK, J. The use of camera modules in working space of machine during its operation. In Proceedings of the 5th DAAAM international conference on advanced technologies for developing countries. Rijeka: University of Rijeka, 2006. s. 9-13. ISBN: 953-6326-45-0
Druh: STAŤ VE SBORNÍKU
Jazyk publikace: eng
Anglický název: The use of camera modules in working space of machine during its operation
Rok vydání: 2006
Místo konání: Rijeka
Název zdroje: University of Rijeka
Autoři: Josef Formánek
Abstrakt CZ: Využití kamerových systémů je v dnešní době velice široké. Aplikace minikamer neslouží jen pro monitorování pracovního prostoru stroje, ale může sloužit k identifikaci manipulovaného objektu a to pro jeho správnou pozici. Videosignál je veden do počítačového řídícího centra, kde je vyhodnocována správná poloha. Využití velmi levného kamerového modulu je ukázáno na příkladech, které jsou konstruovány z hlediska nákladu a to pomocí kriteria "Design for cost".
Abstrakt EN: The use of camera systems represents widely applied trend of present days. The application of these minicameras is intended not only for the monitoring of working space of a machine but also for the identification of object to be handled, to determine its correct position including the transfer of video signal to control PC or to control centre. The use of very cheap camera modules with their accessories is shown on examples. "Design for cost" criteria have been taken into account during design.
Klíčová slova

Zpět

Patička