Přejít k obsahu


Testování parametrů elektronických totálních stanic

Citace:
ČADA, V., BRICHTA, T. Testování parametrů elektronických totálních stanic. Jemná mechanika a optika, 2002, roč. 47, č. 4, s. 122-126. ISSN: 0447-6441
Druh: ČLÁNEK
Jazyk publikace: cze
Anglický název: Testing of electronic total stations
Rok vydání: 2002
Autoři: Václav Čada , Tomáš Brichta
Abstrakt CZ: Totální stanice v sobě spojuje funkci několika samostatných měřických a kancelář. přístrojů - teodolit, dálkoměr, záznamník s geodet. sw v jediném přístroji. Totální stanice se se širokou možností využití liší od klasického elektron. tachymetru který je pouze zákl. stavebním prvkem moderní totální stanice. Sběr dat v terénu se tak v tot. stanici spojil s jejich automat. záznamem a částečným nebo úplným zpracováním. Úkolem prováděných testů je stanovení přesnosti délkového a úhlového měření testovaných totálních stanic a porovnání dosažené přesnosti s přesností udávanou výrobcem. Testy kvality a spolehlivosti jsou vyžadovány i pro vybrané druhy geodetických prací, které jsou pod dohledem státních institucí. V oblasti zeměměřických činností v Katastru nemovitostí České republiky jsou to katastrální úřady resp. zeměměřické a katastrální inspektoráty.
Abstrakt EN: Total stations incorporate functions of several separate equipments: digital theodolite and telemeter, recorder and PC with surveying sw- all in one. Total stations differ due to their broadness of utilization from classical electronic trachymeter that enables electronic measurement of angles and distances and is only basic component of modern electronic total stations. Data collection in a terrain together with their automatic recording and their partial or total processing is possible only owing to total stations. Total stations are complex complicated equipments and thus it is necessary to be well informed about their utilization. That is the only possibility how to také advantage of all functions and utilize all what total stations offer and how to make proper decissions on the quality of obtained results.
Klíčová slova

Zpět

Patička