Přejít k obsahu


Vláknové kompozity a jejich využití v konstrukci tvářecích strojů

Citace:
BRADÁČ, J., ČECHURA, M., KUBEC, V. Vláknové kompozity a jejich využití v konstrukci tvářecích strojů. In Setkání ústavů a kateder oboru výrobní stroje a robotika. Praha: České vysoké učení technické, 2003. s. 51-54. ISBN: 80-0-02815-1
Druh: STAŤ VE SBORNÍKU
Jazyk publikace: cze
Anglický název: Aplication of fibre-reinforced composites in a forging machine design
Rok vydání: 2003
Místo konání: Praha
Název zdroje: České vysoké učení technické
Autoři: Jaroslav Bradáč , Milan Čechura , Václav Kubec
Abstrakt CZ: Příspěvek se zabývá problematikou vláknových kompozitních materiálů. Úvodní část je zaměřena na technologii jejich výroby včetně nejnovějších progresivních postupů. Tématem následující části příspěvku jsou výsledky projektu, ve kterém byla řešena možnost aplikace vláknových kompozitů v konstrukci rámů tvářecích strojů. Jako příklad je uvedena modernizace vulkanizačního lisu VL100 s ohledem na pozdější využití vláknových kompozitů. Součástí projektu je experimentální ověření výsledků. Na základě na rozboru v úvodní části jsou navrženy možnosti výroby kompozitního rámu zmiňovaného stroje.
Abstrakt EN: The paper deal with a fibre-reinforced composite materials use in a manufacturing machinery and equipment design. An optimization process of a conventional forming machine modernization is in detail described in the hands-on example (mechanical curing press VL100). A part of the optimization is the use of new advanced materials, which can replace traditional materials. Fibre-reinforced composites above all are applied in a machine designs in place of standard constructional materials. A lot of experiments for the self-application of composites are defined in the end of the paper.
Klíčová slova

Zpět

Patička