Přejít k obsahu


Working with Wire on Basic School

Citace:
HONZÍKOVÁ, J. Working with Wire on Basic School. In Technical creativity in school's curricula with the form of project learning "From idea to the product" - from the kindergarten to the technical faculty. Ljublajana: Somaru, 2011. s. 81-87. ISBN: 978-961-6728-19-5
Druh: STAŤ VE SBORNÍKU
Jazyk publikace: eng
Anglický název: Working with Wire on Basic School
Rok vydání: 2011
Místo konání: Ljublajana
Název zdroje: Somaru
Autoři: Doc. PaedDr. Jarmila Honzíková Ph.D.
Abstrakt CZ: Drátenictví a práce s drátem patří k jednomu z nejstarších řemesel. V minulosti se drát používal na výrobu ozdobných předmětů a zbroje, později na opravu prasklých hliněných nádob. I dnes patří drát při výrobě dekorativních předmětů a šperků k oblíbeným a často využívaným materiálům. Článek představuje význam drátu a drátování v minulosti a zároveň ukazuje práci s drátem na základní škole.
Abstrakt EN: Wire manufacturing and wire drawing is one of the oldest professions. Wire was used for making decorations and weapons, later it was used to repair cracked cocks, etc. Nowadays it belongs to popular and often used methods to make decorations or jewellery. The article introduces the signification of wire and wire drawing and it also points out the work with wire on elementary school.
Klíčová slova

Zpět

Patička