Přejít k obsahu


Automatic Adaptivity in Higher-Order Finite Element Method

Citace:
KARBAN, P., MACH, F., DOLEŽEL, I. Automatic Adaptivity in Higher-Order Finite Element Method. In The Proceedings of the 34th International Conference on Fundamentals of Electrotechnics and Circuit Theory. 2011. ISBN: 978-83-85940-33-3
Druh: STAŤ VE SBORNÍKU
Jazyk publikace: eng
Anglický název: Automatic Adaptivity in Higher-Order Finite Element Method
Rok vydání: 2011
Autoři: Ing. Pavel Karban Ph.D. , Ing. František Mach , Prof. Ing. Ivo Doležel CSc.
Abstrakt CZ: V článku jsou diskutovány problémy automatické adaptivity v metodě konečných prvků vyššího řádu přesnosti. Je porovnávána h, p a hp adaptivita a diskutovány výhody a nevýhody těchto metod. Teoretické aspekty jsou ukázány na numerickém řešení benchmarku pomocí vlastních programů Hermes a Agros2D.
Abstrakt EN: Problems of automatic adaptivity in finite element methods of higher orders of accuracy are discussed. Compared are its particular possibilities, advantages and disadvantages. Particular attention is paid to hp-adaptivity that exhibits the highest level of flexibility and extremely fast convergence. The theoretical aspects are illustrated by a benchmark example solved numerically by our own codes Hermes2D and Agros2D for solving physical fields.
Klíčová slova

Zpět

Patička