Přejít k obsahu


Automatic Real-Patient Medical Data De-Identification for Reserarch Purposes

Citace:
VČELÁK, P., KLEČKOVÁ, J. Automatic Real-Patient Medical Data De-Identification for Reserarch Purposes. World Academy of Science, Engineering and Technology, An International Journal of Science, Engineering and Technology, 2011, roč. Neuveden, č. 58, s. 506-510. ISSN: 2010-376X
Druh: ČLÁNEK
Jazyk publikace: eng
Anglický název: Automatic Real-Patient Medical Data De-Identification for Reserarch Purposes
Rok vydání: 2011
Autoři: Ing. Petr Včelák , Doc. Dr. Ing. Jana Klečková ,
Abstrakt CZ: Náš výzkum v oblasti medicíny využívá data skutečných pacientů. Sdílení osobních údajů pacienta s dalšími osobami mimo lékařů a zaměstnanců nemocnice je bezpečnostním problémem. Proto musíme odstranit osobní identifikační údaje pacienta z medicínských dat. Medicínská data jsou po anonymizaci dostupná pro libovolné výzkumné zpracování. V tomto článku představujeme univerzální automatický pravidly řízenou aplikaci pro anonymizaci heterogenních medicínských dat. Osobní identifikátor pacienta je nahrazen za unikátní identifikační číslo. Řešena je i anotace v obrazových datech. Identické identifikační číslo je použito pro všechna data pacienta, proto v datech zůstávají zachovány vazby. Nemocnice může využít zpětnou vazbu založenou na výsledcích výzkumu.
Abstrakt EN: Our Medicine-oriented research is based on a medical data set of real patients. It is a security problem to share patient private data with peoples other than clinician or hospital staff. We have to remove person identification information from medical data. The medical data without private data are available after a de-identification process for any research purposes. In this paper, we introduce an universal automatic rule-based de-identification application to do all this stuff on an heterogeneous medical data. A patient private identification is replaced by an unique identification number, even in burned-in annotation in pixel data. The identical identification is used for all patient medical data, so it keeps relationships in a data. Hospital can take an advantage of a research feedback based on results.
Klíčová slova

Zpět

Patička