Přejít k obsahu


Communication as a Key Factor in Cooperation Success and Virtual Enterprise Paradigm Support

Citace:
JANUŠKA, M. Communication as a Key Factor in Cooperation Success and Virtual Enterprise Paradigm Support. In Production and Manufacturing System Management: Coordination Approaches and Multi-Site Planning. Hershey : Engineering Science Reference, 2013, s. 145-161. ISBN: 978-1-4666-2098-8
Druh: KAPITOLA V KNIZE
Jazyk publikace: eng
Anglický název: Communication as a Key Factor in Cooperation Success and Virtual Enterprise Paradigm Support
Rok vydání: 2013
Místo konání: Hershey
Název zdroje: Engineering Science Reference
Autoři: Ing. Martin Januška Ph.D. ,
Abstrakt CZ: Důvěra mezi subjekty a schopnost efektivně komunikovat je kritický faktor úspěchu jakéhokoli projektu. Komunikace mezi zainteresovanými subjekty je zdrojem informací a dat, které potřebují všichni účastníci k efektivní práci. Z toho důvodu je komunikace v přímém vztahu s výkonností. V dnešní době se neustále zvyšuje tlak na rychlost komunikace, přehlednost, relevantnost a objem přenesených dat. Toto vedlo k návrhu nového komunikačního prostředí.
Abstrakt EN: Commonality among business subjects and the ability to communicate with each other effectively are critical factors for the success of the project. Communication between these entities is a source of information and data, which all participants need for being able to work effectively. Therefore, the communication is strongly correlated to the performance. Nowadays, there is a significantly increasing pressure on the speed of communication, transparency, relevance, and volume of data transmitted. This need leads to design of a new communication environment.
Klíčová slova

Zpět

Patička