Přejít k obsahu


Revisiting the conceptualization of “Turks” in Bulgaria

Citace:
FATKOVÁ, G. Revisiting the conceptualization of “Turks” in Bulgaria. Antrocom, 2012, roč. 8, č. 2, s. 315-326. ISSN: 1973-2880
Druh: ČLÁNEK
Jazyk publikace: eng
Anglický název: Revisiting the conceptualization of “Turks” in Bulgaria
Rok vydání: 2012
Autoři: Mgr. Gabriela Fatková
Abstrakt CZ: Prezentovaný článek je založen na datech získaných během terénního výzkumu v Bulharsku v letech 2008-2011. Cílem je popsat konceptuální pole kategorie "menšiny", konkrétně zacházení v konceptem "problematické menšiny" v bulharském kontextu. Článek se zabývá širokým kontextem koncetu menšiny v Bulharsku a analyzuje stereotypy obsažené ve výrocích jednoho ze zásadních opinion makerů - premiéra Bojko Borisova. Blíže prozkoumána bude kategorie "problematické menšiny", která je velmi často vztahována k Turkům, a zaměříme se na její reprodukci v každodenní mluvě.
Abstrakt EN: The information presented in this paper is based on repeated ethnographic fieldwork carried out in Bulgaria between 2008 and 2011. The aim of this study is to highlight the conceptual field of the ‘minority’ category and, in particular, of the construction of a ‘problematic minority’ in Bulgarian public discourse. First, the article focuses on the broad context of the concept of minority in Bulgaria illustrated by stereotypical statements of the Prime Minister Boyko Borissov. Next, the construction of a ‘problematic minorities’ category will be examined. We closely observe the stereotypes linked to the image of ‘Turks’, with particular attention to their presence in everyday speech.
Klíčová slova

Zpět

Patička