Přejít k obsahu


"Distributa super laborem castri..." K interpretaci novohradských purkrabských účtů Jana Zúbka ze Samosol

Citace:
GERSDORFOVÁ, Z. "Distributa super laborem castri..." K interpretaci novohradských purkrabských účtů Jana Zúbka ze Samosol. In Dějiny staveb 2012. Pzeň: Petr Mikota, 2013. s. 113-117. ISBN: 978-80-87170-24-3 , ISSN: 1803-0777
Druh: STAŤ VE SBORNÍKU
Jazyk publikace: cze
Anglický název: "Distributa super laborem castri..." Interpretation of the burgraves accounts of Jan Zubko from Samosol
Rok vydání: 2013
Místo konání: Pzeň
Název zdroje: Petr Mikota
Autoři: Mgr. Zlata Gersdorfová
Abstrakt CZ: Purkrabské účty z panství Novohradského z let 1390-1391 tvoří pro rekonstrukci rozsahu a zástavby hradního areálu v Nových Hradech (okr. České Budějovice) zcela výjimečný pramen, jemuž byla nově věnována pozornost v souvislosti s připravovanou výstavou Rožmberské Novohradsko, která se konala v Nových Hradech v rámci tzv. Rožmberského roku v roce 2011. Při té příležitosti byla položena otázka, jak vypadal hrad na konci 14. století. Klíč k nové interpretaci se skrýval nejen v reinterpretaci purkrabských účtů, ale také v zohlednění archeologických výzkumů posledních let.
Abstrakt EN: The burgraves accounts are an extraordinary source for the reconstruction of the castle in Nové Hrady from the years 1390-1391. An exhibition of the quatercentenary of the extinction of Lords of Rosenberg opened a discusion, how looked to the castle on the end of the fourteen century. A key of the interpretation was in the new reinterpretation of the burgraves accounts, but also in the regard of the archeological researches of the last years.
Klíčová slova

Zpět

Patička