Přejít k obsahu


Variational Analysis and Generalized Equations in Electronics

Citace:
ADLY, S., CIBULKA, R., MASSIAS, H. Variational Analysis and Generalized Equations in Electronics. Set-Valued and Variational Analysis, 2013, roč. 21, č. 2, s. 333-358. ISSN: 1877-0533
Druh: ČLÁNEK
Jazyk publikace: eng
Anglický název: Variational Analysis and Generalized Equations in Electronics
Rok vydání: 2013
Autoři: prof. Samir Adly , Ing. Radek Cibulka Ph.D. , ing. Henri Massias
Abstrakt CZ: Článek je věnován studiu různých typů spojitosti řešení zobecněných rovnic vyskytujících se v elektrotechnice v závislosti na změnách pravé strany, Jsou použity nástroje variační a nehladké analýzy pro vyšetřování obvodů s diodami (ideální, Zenerova, DIAC, SCR, ...) a transistory. Teoretické úvahy jsou ilustrovány na typických základních obvodech. U každého z nich je provedena simulace v programu Xcos, který je součástí Scilab.
Abstrakt EN: The paper is devoted to the study of the Aubin/Lipschitz-like property and the isolated calmness of a particular non-monotone generalized equation arising in electronics. The variational and non-smooth analysis is applied in the theory of non-regular electrical circuits involving electronic devices like ideal diodes, practical diodes, DIACs, silicon controlled rectifiers (SCR), and transistors. We also discuss the relationship of our results to the ones using classical techniques from (smooth) analysis and provide a simulation for several simple electrical circuits which are chosen in order to cover the most common non-smooth elements in electronics. The simulations of the electrical circuits discussed in this paper are performed by using Xcos (a component of Scilab).
Klíčová slova

Zpět

Patička