Přejít k obsahu


Existence of positive solutions for a class of superlinear semipositone systems

Citace:
CHHETRI, M., GIRG, P. Existence of positive solutions for a class of superlinear semipositone systems. Journal of Mathematical Analysis and Applications, 2013, roč. 408, č. 2, s. 781-788. ISSN: 0022-247X
Druh: ČLÁNEK
Jazyk publikace: eng
Anglický název: Existence of positive solutions for a class of superlinear semipositone systems
Rok vydání: 2013
Autoři: Professor Maya Chhetri Ph.D. , Doc. Ing. Petr Girg Ph.D.
Abstrakt CZ: V práci zkoumáme řešitelnost třídy superlineárních systémů typu semipositone na omezené oblasti s dostatečně hladkou hranicí. Hlavní použité metody je bifurkace z nekonečna a teorie stupně zobrazení. Používáme tzv. re-scaling a uniformní odhady pro kladná řešení určitého systému rovnic Laneova-Emdenova typu.
Abstrakt EN: We consider a nonlinear elliptic system of the semipositone cooperative type where ?depending on a parameter on a bounded domain sufficiently smooth boundary. The reactive terms are Caratheodory functions that are superlinear at infinity. We prove that the system has a positive strong solution for small values of the parameter by using degree theory combined with re-scaling argument and a uniform apriori bound of positive strong solutions to some Lane-Emden type of systems.
Klíčová slova

Zpět

Patička