Přejít k obsahu


Kosmologie a antropologie: Místa člověka v kosmu

Citace:
Kočandrle, R., Špelda, D., Lukešová, A., Hanzelínová, L. Kosmologie a antropologie: Místa člověka v kosmu. Plzeň, 10.04.2014 - 11.04.2014.
Druh: KONFERENCE, WORKSHOP, VÝSTAVA
Jazyk publikace: cze
Anglický název: Cosmology and Anthropology: Man's Place in the Cosmos
Rok vydání: 2014
Autoři: PhDr. Radim Kočandrle Ph.D. , PhDr. Daniel Špelda Ph.D. , Mgr. Anna Lukešová , PhDr. Lada Hanzelínová
Abstrakt CZ: Cílem workshopu je diskutovat antropologické přesahy kosmologických teorií v dějinách i v současnosti. Různé teorie kosmu, které se objevily v dějinách evropské kultury, přisuzovaly lidem odlišné postavení v kosmu: A odtud mnohdy plynuly i odlišné názory na to, jaká je podstata člověka, jak (a jestli) lze získat vědění o světě, jaký je smysl lidského života a v čem spočívá štěstí. Cílem workshopu je tedy prozkoumat pomocí různých příkladů z minulosti i současnosti, zda a jak představy o uspořádání kosmu (v různých historických formách: od mýtů po astrofyziku) ovlivňovaly to, co si o sobě lidé myslí. Tento cíl lze naplnit analýzou řady témat: od domnělé souvislosti mezi geocentrismem a antropocentrismem, přes eschatologický výklad nebeských jevů až po antropický princip v moderní astrofyzice.
Abstrakt EN: The aim of the workshop is to discuss anthropological aspects of cosmological theories both in the present and in the past.
Klíčová slova

Zpět

Patička