Přejít k obsahu


Objects, Facts and Pictures - Sellars on Wittgenstein's Picture Theory

Citace:
DACH, S. Objects, Facts and Pictures - Sellars on Wittgenstein's Picture Theory. Beiträge der Österreichischen Ludwig Wittgenstein Gesellschaft, 2014, roč. 22, č. srpen, s. 58-60. ISSN: 1022-3398
Druh: ČLÁNEK
Jazyk publikace: eng
Anglický název: Objects, Facts and Pictures - Sellars on Wittgenstein's Picture Theory
Rok vydání: 2014
Autoři: Mgr. Stefanie Dach
Abstrakt CZ: Ve svém článku představuji Sellarsovu interpretaci Wittgensteinovy obrazové teorie. Hájím pozici, že ačkoliv jeho čtení není podpořeno textovou evidencí a ačkoliv nemůžeme interpretovat Tractatus na jeho základě jako konzistentní dílo, je podnětné a přínosné. Dobře se vypořádá s některými problematickými aspekty Tractatu a dokáže zkombinovat přednosti standardních, ale konkurujících přístupů k tomuto dílu.
Abstrakt EN: My paper is concerned with Wilfrid Sellars' reading of Wittgenstein's Tractatus and its picture theory. I defend the view that although Sellars' interpretation has some serious drawbacks, it is unique and stimulating. In the first part, I outline the main features of his naturalist reading of the picture theory. I show that Sellars' reading cannot claim to be an overall consistent interpretation and that it would force us to discard central Tractarian doctrines. Given that consistency is not the only virtue of an interpretation, I proceed to analyze the advantages of Sellars' approach. It allows us to treat objects and facts in a fairly unproblematic way while retaining core elements of the picture theory. Therefore, I advocate Sellars' approach as worth considering despite its inability to render the Tractatus consistent.
Klíčová slova

Zpět

Patička