Přejít k obsahu


Péče porodní asistentky o šestinedělky v domácím prostředí jako prevence zdravotních komplikací žen v šestinedělí

Citace:
LORENZOVÁ, E., JANOUŠKOVÁ, K., KAŠOVÁ, L. Péče porodní asistentky o šestinedělky v domácím prostředí jako prevence zdravotních komplikací žen v šestinedělí. Florence, 2014, roč. 10, č. 7-8, s. 24-26. ISSN: 1801-464X
Druh: ČLÁNEK
Jazyk publikace: cze
Anglický název: Midwifery care about women in puerperium in their community as prevent health problems
Rok vydání: 2014
Autoři: Mgr. Eva Lorenzová , Mgr. Kristina Janoušková , Mgr. Lucie Kašová
Abstrakt CZ: Komunitní péče porodních asistentek pečujících o ženy v šestinedělí není v České republice příliš využívanou službou. Odhaduje se, že terénní služba porodních asistentek funguje v ČR u méně než 10% žen v souvislosti s těhotenstvím, porodem a šestinedělím. V rámci poskytnutého grantu (Spolupráce Západočeské univerzity v Plzni a Plzeňského kraje) jsme se rozhodly metodou kontrolovaného ošetřovatelského experimentu zjistit, zda komunitní péče porodních asistentek o ženy po porodu působí preventivně ve výskytu zdravotních komplikací v průběhu šestinedělí. Mezi naše dílčí cíle pak patřilo zjistit, zda komunitní péče o šestinedělky vede k posílení intuitivního rodičovství a rodiny jako celku a také jsme se tímto projektem chtěly pokusit zvýšit povědomí veřejnosti o práci porodních asistentek. Výsledky prokázaly, že komunitní péče o ženy v šestinedělí vede k prevenci zdravotních komplikací, k podpoře dlouhodobé a efektivní laktace a k podpoře žen v jejich mateřské roli.
Abstrakt EN: The project was focused on the proving of importace of continual health and psychosocial support of women in puerperium. Those women live in their home enviroment in the Pilsen region. Two groups of women in puerperium were compared by using method of experiment. Each group counted one hundred women in puerperim. The first group consists of women that were cared by midwife in their own home enviroment after their discharge out of the hospital. The second group was not provided any community care of midwife in puerperium. The women of both groups have one thing in common. Their anamnesis was without pathological signs and they did not undergo labour with serious medical complications. The goal of the project is finding if continual community care of midwives who take care of women in puerperium leads to the prevention of development of health complication in puerperium. The midwives created the exact plans of midwifery care and a special documentation to manage community care of women in puerperium. The midwives were equipped with special health equipment.
Klíčová slova

Zpět

Patička