Přejít k obsahu


Ontology-driven Information System and Management of Heterogeneous Research Data

Citace:
VČELÁK, P., KRATOCHVÍL, M., KLEČKOVÁ, J. Ontology-driven Information System and Management of Heterogeneous Research Data. In The 2014 7th International Conference on BioMedical Engineering and Informatics. Piscataway: IEEE, 2014. s. 766-770. ISBN: 978-1-4799-5837-5
Druh: STAŤ VE SBORNÍKU
Jazyk publikace: eng
Anglický název: Ontology-driven Information System and Management of Heterogeneous Research Data
Rok vydání: 2014
Místo konání: Piscataway
Název zdroje: IEEE
Autoři: Ing. Petr Včelák , Ing. Michal Kratochvíl , Doc. Dr. Ing. Jana Klečková ,
Abstrakt CZ: Pro výzkumné účely jsme použili na ontologiích založený návrh informačního systému. Jedná se o adaptabilní a rozšiřitelné řešení v situacích, kde je zásadní neexistence stabilního datového modelu a různé a měnící se požadavky na informační systém. Tento informační systém používáme primárně jako nástroj pro spolupráci při výzkumu. Členové přímo používají informační systém ke zjednodušení úloh souvisejících se správou zdrojových dat, softwarových aplikací nebo nástrojů a správu výsledků po celou dobu jejich životního cyklu. Odlišné typy heterogenních dat a jejich velké objemy mohou být jednotně spravovány a uloženy stejně jako sdíleny společně s jejich popisem a to mezi výzkumnými týmy a jejich členy.
Abstrakt EN: We adopt an ontology-driven information system design for research purposes. It is adaptable and extensible solution in the situation where the main features are the lack of a stable data model and changing and varying requests. We use ontology-driven design primarily as a collaboration tool for the research. Members directly collaborate and use this information system to ease them tasks with management of source/raw data, software applications and research results for its whole life-time. A different heterogeneous data kinds and a large volume data sets could be stored and shared together with its description meta data between research teams and its members in an uniform manner. It leads to an opportunity to process a stored data using proper methods and tools in a parallel and distributed computing environment. All achieved results are automatically stored and supplemented by an ontology-driven description meta data.
Klíčová slova

Zpět

Patička