Přejít k obsahu


Nový řídicí systém pro elektricky regenerovatelné filtry pevných částic

Citace:
KŘIVKA, J., ELIS, L., ŽAHOUR, J. Nový řídicí systém pro elektricky regenerovatelné filtry pevných částic. In Elektrotechnika a informatika 2014. Část 2., Elektronika. Plzeň: Západočeská univerzita v Plzni, 2014. s. 37-40. ISBN: 978-80-261-0366-0
Druh: STAŤ VE SBORNÍKU
Jazyk publikace: cze
Anglický název: New Control System of Electrically Regenerable Diesel Particulate Filters
Rok vydání: 2014
Místo konání: Plzeň
Název zdroje: Západočeská univerzita v Plzni
Autoři: Ing. Jindřich Křivka , Ing. Luděk Elis , Ing. Jiří Žahour ,
Abstrakt CZ: Tento článek popisuje nový elektronický systém určený pro řízení elektricky regenerovatelných filtrů pevných částic (ERDPF). Tyto filtry jsou primárně určeny pro takové aplikace, kdy je nezbytné, aby vozidlo splňovalo emisní normy EURO x, a není k tomu vybaveno již z výroby. Tento systém lze využít např. při renovaci drážních vozidel a těžkých nákladních automobilů, kde jsou pořizovací náklady nového vozidla výrazně vyšší než renovace starého. ERDPF filtr je však možno použít i u nových automobilů, kde nestačí ke splnění emisních limitů standartní metody jako např. rekuperace výfukových plynů (EGR), katalyzátor (DOC). Tento typ filtru má nespornou výhodu oproti konvenčním metodám regenerace, protože nepotřebuje ke správné funkci definovanou teplotu spalin a výfuku. Aktivní regeneraci filtru je možné provést za jakýchkoliv teplotních podmínek. Je tedy možné provádět regeneraci i v městském provozu, kdy je vozidlo využíváno pouze na krátké vzdálenosti.
Abstrakt EN: This paper describes a new ERDPF control system. Contrary to the previous system, which used the high performance relay for switching the regeneration current, the new solution uses only semiconductor electronic parts. The ERDPF filter was designed with emphasis on the independence of the connection to internal vehicle communication buses, which means that the ERDPF control system does not need any external data for its correct function.
Klíčová slova

Zpět

Patička