Přejít k obsahu


Vražda chabařovického faráře Schemelia

Citace:
KILIÁN, J. Vražda chabařovického faráře Schemelia. Ústecký sborník historický, 2012, roč. Neuveden, č. 1-2, s. 7-21. ISSN: 0231-9349
Druh: ČLÁNEK
Jazyk publikace: cze
Anglický název: The Murder of Schemelius, the Priest in Chabařovice
Rok vydání: 2012
Autoři: Doc. PhDr. Jan Kilián Ph.D.
Abstrakt CZ: Za třicetileté války došlo v severočeské Krupce k brutální vraždě chabařovického faráře Simona Schemelia a jeho kuchařky – pachatelé byli posléze dopadeni a krutým způsobem na krupském náměstí popraveni. Jistě vzrušující událost velmi zaujala místního kronikáře, díky němuž se lze po stopách zločinu i dnes detailně vypravit a v kombinaci s komplementárními prameny zrekonstruovat jeho anatomii.
Abstrakt EN: During the Thirty Years´ War a brutal murder took place in Krupka in Northern Bohemia; the victim was Simon Schemelius, the priest in Chabařovice, and his female cook. The offenders were eventually apprehended and executed in a cruel manner in the Krupka town square. A local chronicler was captivated by this certainly thrilling event, thanks to whom the crime can be traced in detail and its anatomy can be reconstructed in combination with complementary sources even today.
Klíčová slova

Zpět

Patička