Přejít k obsahu


Bulharští Karakačani a usedlý život: Dům, jméno a identita

Citace:
FATKOVÁ, G. Bulharští Karakačani a usedlý život: Dům, jméno a identita. 1. vyd. Brno : CDK, 2015, 261 s. ISBN: 978-80-7325-376-9
Druh: KNIHA
Jazyk publikace: cze
Anglický název: Bulgarian Karakachans and sedentary life: House, name and identity
Rok vydání: 2015
Místo konání: Brno
Název zdroje: CDK
Autoři: Mgr. Gabriela Fatková ,
Abstrakt CZ: Karakačani fascinovali v historii nejen lidovou představivost, ale přitahovali i zájem několika generací badatelů. Patrick L. Fermor je toužil navštívit na svých toulkách Rumélií, bulharští a řečtí etnografové je považovali za archaický stupeň vývoje člověka a ještě atraktivnějším tématem se stali po publikování práce Johna K. Campbela Honour, Family and Patronage (1964), jež se záhy antropologickou klasikou a povinnou četbou. Mají však lidé, kteří se dnes označují jako "Karakačani", něco společného s dávnými kočovníky a odpůrci osmanské nadvlády? Kdo vlastně jsou dnešní Karakačani? Publikace Bulharští Karakačani a usedlý život antropoložky Gabriely Fatkové se pokouší vysvětlit principy, které integrují dnešní karakačanské společenství. Svou práci staví na různých provázaných tématech, ať už je to práce s obrazy skupinové minulosti, specifické vzorce obývání domů a celých čtvrtí, religiozita, folklór nebo systém pojmenování. Jedná se o antropologickou studii shrnující autorčin osmiletý výzkum, která má za cíl nejen ukázat, že dlouhodobý terénní výzkum lze realizovat i v ve 21. století, ale zároveň vzdát hold práci badatelů století minulého.
Abstrakt EN: Karakačani fascinovali v historii nejen lidovou představivost, ale přitahovali i zájem několika generací badatelů. Patrick L. Fermor je toužil navštívit na svých toulkách Rumélií, bulharští a řečtí etnografové je považovali za archaický stupeň vývoje člověka a ještě atraktivnějším tématem se stali po publikování práce Johna K. Campbela Honour, Family and Patronage (1964), jež se záhy antropologickou klasikou a povinnou četbou. Mají však lidé, kteří se dnes označují jako "Karakačani", něco společného s dávnými kočovníky a odpůrci osmanské nadvlády? Kdo vlastně jsou dnešní Karakačani? Publikace Bulharští Karakačani a usedlý život antropoložky Gabriely Fatkové se pokouší vysvětlit principy, které integrují dnešní karakačanské společenství. Svou práci staví na různých provázaných tématech, ať už je to práce s obrazy skupinové minulosti, specifické vzorce obývání domů a celých čtvrtí, religiozita, folklór nebo systém pojmenování. Jedná se o antropologickou studii shrnující autorčin osmiletý výzkum, která má za cíl nejen ukázat, že dlouhodobý terénní výzkum lze realizovat i v ve 21. století, ale zároveň vzdát hold práci badatelů století minulého.
Klíčová slova

Zpět

Patička