Přejít k obsahu


Zařízení pro automatickou korekci chyby upnutí obrobku v procesu obrábění

Citace:
GOUBEJ, M., KREJČÍ, A., POPULE, T. Zařízení pro automatickou korekci chyby upnutí obrobku v procesu obrábění. Praha, 2015.
Druh: PATENT, UŽITNÝ VZOR, PRŮMYSLOVÝ VZOR
Jazyk publikace: cze
Anglický název: Device for automatic calibration of clamped workpiece in the machining process
Rok vydání: 2015
Místo konání: Praha
Název zdroje: Úřad průmyslového vlastnictví
Autoři: Ing. Martin Goubej Ph.D. , Ing. Alois Krejčí , Ing. Tomáš Popule ,
Abstrakt CZ: Správné ustavení obrobku před započetím obrábění je základním předpokladem pro přesnou výrobu s využitím moderních CNC systémů. Nesprávné upnutí může vést k produkci zmetků, v horším případě k poškození nástroje nebo samotného obráběcího stroje. Klasickou používanou metodou je ruční ustavení obrobku, které je časově zdlouhavé, nepřesné a vyžaduje odborníka na straně obsluhy. Proto bylo navrženo technické řešení, které tyto nedostatky odstraňuje. Systém automatické kalibrace nejprve změří konturu obrobku (laserové nebo dotykové čidlo). Na základě změřených dat se provede algoritmus zpracování dat ve vyhodnocovacím modulu, který spočte posunutí středu a případně pootočení obrobku. Změřenou chybu upnutí lze využít pro zavedení dráhové nástrojové korekce v CNC řídicím systému.
Abstrakt EN: The developed device performs automatic detection of positioning error introduced by manual clamping of workpiece during machining. The main principle is a reconstruction of a workpiece contour by means of a measuring system and comparison of the measured data with a reference desired shape. The system provides the values of translation and rotation of workpiece coordinate system with respect to base machine frame. This information can be used in the subsequent step of machining for introduction of proper toolpath correction in the CNC control system.
Klíčová slova

Zpět

Patička