Přejít k obsahu


Sanctions in Russian Political Narrative

Citace:
BAŠTÁŘ LEICHTOVÁ, M. Sanctions in Russian Political Narrative. Politics in Central Europe, 2016, roč. 12, č. 1, s. 111-145. ISSN: 1801-3422
Druh: ČLÁNEK
Jazyk publikace: eng
Anglický název: Sanctions in Russian Political Narrative
Rok vydání: 2016
Autoři: PhDr. Magdaléna Baštář Leichtová Ph.D.
Abstrakt CZ: V článku je využita dramaturgická analýza k sledování vývoje argumentace ruských politických elit s veřejností v případě sankcí uvalených na Ruskou federaci západními zeměmi. Hlavní pozornost je věnována tomu, jak se mění argumentace s ohledem na postupný vývoj v dané situaci a které historické, geopolitické a symbolické motivy jsou využívány k vysvětlení ruské pozice.
Abstrakt EN: In this paper, we borrow the dramaturgical analysis from sociologists and use it to analyze how contemporary Russian elites communicate with the public. It is my goal to analyze the performance of the Russian political elite when presenting the changes caused by the worsening Russo‑Western relations over the Ukrainian crisis to the domestic audiences, with focus on the impact of sanctions introduced by the Western countries last year. Which strategies, narratives and symbols remain the same and which are adjusted, erased or newly introduced by the political elite when communicating with the public in order to justify the contemporary situation? We will focus especially on two basic components of the narrative: the symbolic level, particularly the use of history, geopolitics and other symbolic topics to frame the current situation; the pragmatic level, especially adjustment of current strategies and introduction of new plans and partners who will help to manage the new situation. As we will clarify later, our analysis will focus on symbolic arguments used by Vladimir Putin as “the national leader” and pragmatic politics introduced by him as “the president”.
Klíčová slova

Zpět

Patička