Přejít k obsahu


Péče komunitní porodní asistentky o šestinedělku s poporodní depresí

Citace:
HENDRYCH LORENZOVÁ, E., BOLEDOVIČOVÁ, M., KAŠOVÁ, L. Péče komunitní porodní asistentky o šestinedělku s poporodní depresí. Pediatrie pro praxi, 2016, roč. 17, č. 5, s. 322-325. ISSN: 1213-0494
Druh: ČLÁNEK
Jazyk publikace: cze
Anglický název: Midwifery care of women in
Rok vydání: 2016
Autoři: Mgr. Eva Hendrych Lorenzová , doc. Mária Boledovičová Ph.D. , Mgr. Lucie Kašová
Abstrakt CZ: Poporodní deprese patří k závažnému onemocnění, které ovlivňuje jak zdraví ženy, tak dítěte, ale i fungování celé rodiny. Toto onemocnění bývá však paradoxně v praxi často pozdě diagnostikováno a jeho léčba bývá složitá a nekomplexní. Autorky zde předkládají případ těžké poporodní deprese, kdy žena po porodu musela být hospitalizována na oddělení psychiatrie a o novorozence se musela v domácím prostředí postarat užší rodina. Cílem předložené kazuistiky je upozornit na závažnost onemocnění poporodní deprese a všímat si širších souvislostí, které se k onemocnění a léčbě vztahují. Autorky v závěru apelují na rozvoj komunitní péče porodních asistentek o ženy po porodu a na těsnější spolupráci s pediatry a dalšími zdravotními odborníky.
Abstrakt EN: Postpartum depression is one of serious diseases that affect health both of the woman and the child but also functioning of the entire family. In practice, this disease is, paradoxically, often diagnosed late and its treatment is complex and incomprehensive. The authors present a case study of severe postpartum depression after giving birth when a woman had to be hospitalized in the department of psychiatry. The family had to look after the newborn at home. The aim of this case report is to draw attention to diseases such as postpartum depression and noticing broader context connected with the disease and the treatment. The authors stress the importance to developing community midwifery care for women after childbirth and also of closer cooperation with pediatricians and other health professionals.
Klíčová slova

Zpět

Patička