Přejít k obsahu


Vývoj geomorfologických nástrojů v prostředí Geomorfologického informačního systému

Citace:
JEDLIČKA, K. Vývoj geomorfologických nástrojů v prostředí Geomorfologického informačního systému. Šlapanice, 2008., ISBN: 978-80-86407-39-5,
Druh: PŘEDNÁŠKA, POSTER
Jazyk publikace: cze
Anglický název: Development of geomorphic tools in the framework of Geomorphologic information system
Rok vydání: 2008
Místo konání: Šlapanice
Autoři: Karel Jedlička
Abstrakt CZ: Náplní příspěvku je představení nástrojů vyvinutých v prostředí geomorfologického informačního systému (GmIS) pro potřeby geomorfologů. GmIS je systém postavený na třech základních pilířích, z nichž dva jsou technologické: geomorfologická databáze a geomorfologické nástroje. Třetím pilířem jsou metody geomorfologického výzkumu, které mohou být v počítačovém prostředí realizovány například právě v GmIS pomocí geomorfologických nástrojů. Geomorfologické nástroje tvoří funkční pilíř GmIS. Doplňují standardní nástroje GIS při sběru, správě i analýze geomorfologických dat. V příspěvku je představen příklad konkrétní implementace nástrojů pro analýzy vrstvy elementárních forem reliéfu a to na technologické platformě firmy ESRI: software ArcGIS s využitím objektových knihoven ArcObjects. Dále je popsán způsob vývoje geomorfologických nástrojů a jsou představeny používané nástroje softwarového inženýrství.
Abstrakt EN: The aim of this article is to introduce geomorphologic tools developed in the framework of Geomorphologic Information System (GmIS) for geomorphologic purposes. GmIS is a system build on two technologic pillars – Geomorphologic database and geomorphologic tools. Third pillar consists of geomorphologic methods whose can be realized in digital environment by geomorphologic tools applied on geomorphologic database. Geomorphologic tools are the analytical pillar of GmIS. They complement standard GIS tools during the collection, storage, processing and analysis of geomorphologic data. The contribution of this article is the presentation of implementation of particular tools for analysis of elementary forms. Also the framework and the technical infrastructure for software development are introduced.
Klíčová slova

Zpět

Patička