Přejít k obsahu


Numerické modelování proudění v říčních tocích (numerická schémata pro jeden typ nekonzervativních systémů)

Citace:
BRANDNER, M., EGERMAIER, J., KOPINCOVÁ, H. Numerické modelování proudění v říčních tocích (numerická schémata pro jeden typ nekonzervativních systémů). Dolní Maxov, 2008.
Druh: PŘEDNÁŠKA, POSTER
Jazyk publikace: cze
Anglický název: Numerical modelling of river flow (numerical schemes for one type of nonconservative systems)
Rok vydání: 2008
Místo konání: Dolní Maxov
Autoři: Marek Brandner , Jiří Egermaier , Hana Kopincová
Abstrakt CZ: V tomto příspěvku popisujeme nové numerické schéma pro simulaci proudění v říčním toku s proměnou topografií dna a koryta. Je použit konečně-objemový přístup založený na technice navržení D. L. Georgem. Hlavním cílem je navrhnout schéma, které udržuje ustálené stavy a je pozitivně semidefinitní pro některé neznámé. Práce je doplněna numerikcými experimenty.
Abstrakt EN: In this paper we propose a new numerical scheme to simulate the river flow in the presence of a variable bottom surface. We use finite volume approach, our method is based on the technique described by D. L. George for shallow water equations. The main goal is to construct the scheme, which is well balanced, ie maintains not only some special steady states but all steady states which can occur. Furthermore this should preserve nonnegativity of some quantities, which are essentially nonnegative from their physical fundamental, for example the cross section or depth. Our scheme can be extended to the second order accuracy. We also present numerical experiments.
Klíčová slova

Zpět

Patička