Přejít k obsahu


First and foremost we must understand. Research among the Roma in the Czech and Slovak Republic

Citace:
BUDILOVÁ, L. First and foremost we must understand. Research among the Roma in the Czech and Slovak Republic. Ljubljana, 2008.
Druh: PŘEDNÁŠKA, POSTER
Jazyk publikace: eng
Anglický název: First and foremost we must understand. Research among the Roma in the Czech and Slovak Republic
Rok vydání: 2008
Místo konání: Ljubljana
Autoři: Lenka Budilová
Abstrakt CZ: Příspěvek se zaměřuje na výzkum v romských skupinách v rámci České a Slovenské republiky a diskutuje možnosti a problémy "angažovanosti" antropologie v nejrůznějších významech tohoto slova. Základním východiskem příspěvku je teze, že hlavní "angažmá" antropologa spočívá ve vnímavosti ke konceptům a perspektivám samotných jeho informátorů.
Abstrakt EN: This article concentrates on a specific position of anthropologists dealing with the Roma/Gypsies, particularly in the Czech and the Slovak Republics. Roma, being often marginalized, discriminated and unemployed are supposed to be the people who need our help. There is a strong pressure form the part of public opinion, policy-makers, NGO-employees, and especially European structures on anthropologists working in Roma/Gypsy groups that their work should contribute in a way to developmental projects that are aimed at improving the living conditions of the Roma/Gypsies. We assert that the anthropologists have not only the right to do “just anthropology” without any further (practical) consequences, but that this stage of the “anthropology itself” is a necessary precondition for realizing any other projects; or, in another words: that what we have to do first and foremost, is to understand.
Klíčová slova

Zpět

Patička