Přejít k obsahu


Zvýšení provozní spolehlivosti motorů s měniči s rychlými spínacími prvky

Citace:
MENTLÍK, V., TRNKA, P., PIHERA, J., HAMAR, R. Zvýšení provozní spolehlivosti motorů s měniči s rychlými spínacími prvky. Elektro, 2008, roč. 18, č. 12, s. 4-8. ISSN: 1210-0889
Druh: ČLÁNEK
Jazyk publikace: cze
Anglický název: Aspects of the Inverter Fed Drives Reliability Increasing
Rok vydání: 2008
Autoři: Václav Mentlík , Pavel Trnka , Josef Pihera , Roman Hamar
Abstrakt CZ: Nejpočetnější skupinou točivých elektrických strojů jsou malé a střední stroje tvořící prakticky 90 % všech vyráběných točivých strojů. Jedná se o stroje do výkonu několika set kilowatů, u trakčních motorů až 1 MW. Diagnostice a designu této skupiny strojů nebyla vždy věnována taková pozornost, jaká je potřebná a opodstatněná. Často byla, z důvodů porovnatelné ceny diagnostiky s případnou opravou stroje a jeho kompletní výměnou, opomíjena. Problematická je situace z hlediska vývoje izolačních systémů v přímé vazbě na pulzní namáhání, tedy na případy, kdy je točivý stroj součástí elektrického pohonu a napájen z měniče kmitočtu. Zde ještě výrobci točivých strojů nezareagovali na lokálně zvýšenou degradaci elektroizolačních systémů (čela vinutí, výstupy vodičů z drážek, přepěťové jevy, ložiskové proudy). V tomto směru je nutno stále prohlubovat znalosti, provádět výzkum a zavádět nové postupy řešení tak, aby se spolehlivost řízených pohonů dále zvyšovala.
Abstrakt EN: Low and medium power machines forms group of practically 90% of all produced rotary machines. The machines discussed here are those with power from hundreds of watts up to one megawatt. However, the development in the insulation design and diagnostics of these machines has not yet been completed satisfactorily. Insulation materials and systems for asynchronous machines are still being developed. Insulating material aging characteristics for 50 Hz ac voltage aging are well known. Nevertheless, modern power inverter fed drives bring a new type of stresses to the insulating systems. Pulse voltage stresses generate problems which negatively influence the drive reliability. This paper is focused on aspects of one particular problem solving, namely the problem of decreasing the drive reliability due to the gliding discharges activity at machine stator slot ends.
Klíčová slova

Zpět

Patička