Přejít k obsahu


Mobile GIS - background of processing collected data

Citace:
JEDLIČKA, K., ŠILHAVÝ, J. Mobile GIS - background of processing collected data. Ostrava, 2009., ISBN: 978-80-87294-00-0,
Druh: Zaniklé typy
Jazyk publikace: eng
Anglický název: Mobile GIS - background of processing collected data
Rok vydání: 2009
Místo konání: Ostrava
Název zdroje: Tanger
Autoři: Karel Jedlička , Jakub Šilhavý
Abstrakt CZ: Mobilní GIS má dvě základní části: sběr dat v terénu (klientská část) a zpracování dat v kanceláři (serverová část). Zpracování dat v kanceláři se skládá jak z přípravy podkladových dat pro měření, tak z následného zpracování naměřených dat. Obecně je možno mluvit o online či ofline propojení klienta se serverem. V případě mobilního GIS je často využíváno právě offline způsobu komunikace, který má svá specifika. Cílem článku je podělit se o zkušenosti z dvou projektů postavených na čistě GIS resp. GIS-CAD řešení a zhodnotit výhody a nevýhody jednotlivých přístupů.
Abstrakt EN: Mobile GIS has two basic parts: data collection in field (client side) and data handling in office (server side). The office part consists of both data preparation and processing the collected data. Generally, there are two possibilities of communication between client and server, online and offline. Mobile GIS often uses the offline communication. The aim of this article is to present experiences from two examined offline approaches. First is based on using a CAD based desktop (OCAD) and GIS client (ArcPad) and the second is based on pure GIS solution (ArcPad ? ArcGIS). Comparison of (dis)advantages of these particular approaches is in conclusion.
Klíčová slova

Zpět

Patička