Přejít k obsahu

Aktuality

 • Zemřela zakladatelka Mezinárodní letní jazykové školy Eva Valentová

  Dlouholeté vysokoškolské učitelce bylo 84 let. 

  25.09.18
 • ZČU pořádá druhý workshop o kvalitě evropského vysokého školství

  Ne setkání 9. října v Parkhotelu se lze ještě přihlásit.

  24.09.18
 • Rok jedna pomůže studentům prvních ročníků vplout do univerzitního světa

  Kreditní systém, zápočty, zkoušky, JIS karta, univerzitní knihovna, studentské organizace – to je pro studenty prvních ročníků nový svět. Pomoci jim zorientovat se na univerzitě a podpořit je v začátcích nové životní etapy je cíl nové akce Západočeské univerzity nazvané Rok jedna.

  21.09.18
 • Západočeská univerzita bude hostit konferenci o Metodice 2017+

  Jak pokračuje zavádění nového hodnocení vědeckých výsledků? Dozvíte se v aule Fakulty aplikovaných věd v úterý 2. října.

  20.09.18
 • 25 let partnerství Plzně a Regensburgu si připomněl také Tandem ZČU

  Západočeská univerzita v Plzni a její Tandem neboli Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže podporují plzeňsko-regensburgskou spolupráci.

  19.09.18
 • Zvětšená menza otevřela

  Zkušební provoz skončil, na studenty i zaměstnance čeká v novém akademickém roce nová část univerzitní jídelny.

  19.09.18
 • Absolventi, studenti i vyučující Fakulty ekonomické si připomněli historii Kýble akademické krve

  Už padesát dobrovolných darování krve má na svém kontě chebská část Fakulty ekonomické. Připomenout kulaté výročí a poděkovat všem, kdo se od roku 1993 do akce nazvané Kýbl akademické krve zapojili, mělo setkání studentů, absolventů a vyučujících, které se v Chebu uskutečnilo v sobotu 15. září.

  18.09.18
 • Sportovci Western Stars se připravují na novou sezónu

  První poprázdninovou akcí v rámci sportovního programu ZČU Western Stars je praktická měsíční stáž jachtingu v Chorvatsku. V listopadu čeká sportovce Západočeské univerzity účast na 4. meziuniverzitním mistrovství světa v Barceloně, kde budou nejen obhajovat fotbalové zlato, ale o medaile zabojují i v dalších sportech.

  18.09.18
 • Třinácté Dny vědy a techniky Západočeské univerzity zaplnily centrum Plzně

  Od pátku 14. do soboty 15. září patřilo plzeňské náměstí Republiky a prostor před Západočeským muzeem vědeckým hrátkám a netradičním experimentům - Dnům vědy a techniky s 32 expozicemi.

  17.09.18
 • Po převratu Mnichov. Hudebně literární pořad připomene rok 1938

  U příležitosti dalšího z osmičkových výročí připravila Plzeňská filharmonie ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara koncert. Zazní hudební kompozice, jimiž skladatelé reagovali na ohrožení Československa nacistickým Německem.

  14.09.18
 • Studenti si opět dají Pivo s rektorem

  Jedna JIS karta = dva Excelenty zdarma. Oblíbená akce Západočeské univerzity se na nádvoří Plzeňského Prazdroje uskuteční už potřetí. Připadá na úterý 2. října.

  13.09.18
 • Studenti univerzity v říjnu opět ochutnají pivo uvařené rektorem

  Rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček v úterý 4. září společně se sládkem a manažerem závodu Plzeňského Prazdroje uvařili výjimečnou várku piva Excelent. Jedenáctistupňový světlý ležák bude nyní zrát, aby ho rektor mohl 2. října osobně načepovat studentům při akci Pivo s rektorem.

  04.09.18
 • Fakulta elektrotechnická uzavřela významnou smlouvu se společností Eaton Corporation

  Fakulta elektrotechnická ZČU uzavřela 31. srpna smlouvu o vzájemné spolupráci s jedním z globálních průmyslových lídrů, společností Eaton Corporation.

  31.08.18
 • Mladí absolventi letních škol JuniorFEL a [JuniorFEL²] slavnostně promovali

  Šedesát žáků základních a středních škol dnes na Západočeské univerzitě v Plzni zakončilo slavnostní promocí studium dvou oblíbených letních škol. Tradiční JuniorFEL a na ni navazující [JuniorFEL²] je hravou a srozumitelnou formou provedly světem elektroniky a elektrotechniky.

  31.08.18
 • Západočeská univerzita otevře poradnu pro arabské studenty

  Na Západočeské univerzitě bude od nového akademického roku coby součást Informačního a poradenského centra fungovat poradna pro arabské studenty. V současnosti jich je kolem šedesáti a mnozí alespoň při začátku studia narážejí na problémy, které s sebou nese hlavně jazyková bariéra.

  28.08.18
 • Kniha Sutnar Shapes získala prestižní designové ocenění Red Dot

  Studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU se inspirovali Sutnarovým dílem a vznikla kniha Sutnar Shapes, která má teď na kontě významné designové ocenění Red Dot. Publikace vyšla vloni na podzim a za její koncepcí a grafickou úpravou stojí vedoucí ateliéru grafický design Kristýna Fišerová.

  28.08.18
 • Web zářijových Dnů vědy a techniky ožil. Dozvíte se z něj, proč 1+1=1

  Plzeňské náměstí Republiky a prostor před Západočeským muzeem zaplní v září tradiční akce pro malé i velké. Západočeská univerzita chystá na 14. a 15. 9. už třinácté Dny vědy a techniky, interaktivní výstavu, která návštěvníky pobaví a vzdělá zároveň.

  24.08.18
 • Geomatici ze ZČU zpracovávají velká data pro potřeby biohospodářství

  Odborníci na geomatiku a informační technologie ze ZČU jsou zapojeni do projektu DataBio, který má díky technologiím zpracování dat velkého objemu významnou měrou přispět k rozvoji udržitelného biohospodářství v Evropě. Projekt je spolufinancovaný programem EU Horizont 2020 a obsahuje 26 pilotních aplikací v oblasti biohospodářství. Geomatici ze ZČU se podílejí na třech z nich.

  24.08.18
 • 86 procent mladých lidí chce při studiu na VŠ pracovat, ukázal výzkum katedry sociologie

  Jací jsou dnešní středoškoláci? Jsou motivováni k dalšímu studiu, a pokud ano, co je nejvíce láká? Co od studia očekávají a jaké hodnoty považují za důležité pro život? A na co by se univerzity měly připravit? Takové otázky si klade nejedna univerzita včetně Západočeské. Výzkumný tým z Fakulty filozofické ZČU nejen na ně hledal odpověď pomocí sociologického výzkumu. Jedním z jeho nejdůležitějších zjištění je, že celých 86 % středoškoláků, kteří mají v úmyslu studovat na vysoké škole, chce při studiu pracovat. 

  17.08.18
 • Strojírenství má smysl, říká studentka ZČU. V Temelíně z ní udělali krále

  Třiadvacetiletá Eva Berková z Kladrub má za sebou čtyři roky studia na katedře energetických strojů a zařízení Fakulty strojní ZČU v Plzni. Získala bakalářský titul a věří, že po nadcházejícím roce navazujícího studia bude mít také titul inženýra. Energetika jí učarovala. O oboru vypráví stejně nadšeně jako o letošní dvoutýdenní stáži v jaderné elektrárně Temelín, kam se jen tak někdo nedostane. Ona ale úspěšně zvládla i závěrečný test, získala diplom a stala se jejím králem. „Králem asi proto, že holky tam často nevidí,“ usmívá se.

  16.08.18
 • Univerzita třetího věku spustí elektronické rezervace

  Univerzita třetího věku ZČU spustí příští týden elektronické rezervace pro akademický rok 2018/2019. Zájemci o studium z řad seniorů a osob ve třetím stupni invalidního důchodu si budou moci od úterý 21. do neděle 26. srpna elektronicky zamlouvat místa v pobočce v Plzni a od 23. srpna také v Chebu. 

  15.08.18
 • Srpnové letní školy budou zaměřené na kybernetiku, elektrotechniku a mechaniku

  Také srpen je na ZČU ve znamení letních škol. Uskuteční se tu dvě kybernetická soustředění Campo Arduino a Campo Lampone, žáci základních škol se zájmem o elektrotechniku se poslední srpnový týden setkají na letní škole JuniorFEL a stejně zaměření středoškolští studenti budou navštěvovat školu nazvanou [JuniorFEL²]. První týden v září se středoškoláci, které baví matematika a fyzika, zúčastní na Fakultě aplikovaných věd letní školy MechCamp. Ten letošní cyklus letních škol na ZČU uzavře.

  14.08.18
 • Studentky ZČU přivezly z Letní univerzity v Temelíně první a druhé místo

  Eva Berková a Kateřina Vašíčková z Fakulty strojní si hravě poradily se závěrečným testem, který završil jejich dvoutýdenní studijní pobyt v jihočeské jaderné elektrárně. Kromě nabírání nových vědomostí si díky prázdninovému studiu také zvýšily možnost budoucího pracovního uplatnění.

  08.08.18
 • FAV získala akreditace studijních programů na dalších deset let

  Fakulta aplikovaných věd ZČU má za sebou první vlnu posuzování a schvalování žádostí o akreditaci podle nové podoby vysokoškolského zákona z roku 2016. Úspěšně. Studijním programům, které už zhodnotily odborné komise, udělila Rada Národního akreditačního úřadu akreditaci na maximální možnou dobu, tedy na deset let.

  07.08.18
 • Baví mě vymýšlení příběhů, říká studentka Sutnarky, která ilustrovala Hochy od Bobří řeky

  Celé loňské léto pracovala Ester Kuchynková, studentka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, na ilustracích Hochů od Bobří řeky. Nové vydání legendární knihy Jaroslava Foglara vyjde v září a pro pětadvacetiletou rodačku z Prahy znamená její zatím nejprestižnější práci. Jen nerada mluví o tom, že je první ženou, která ilustrovala Foglara. Ostatně už dříve vytvořila jeden krátký příběh Rychlých šípů.

  06.08.18
 • Nejvýznamnější vědeckovýzkumné centrum Tchaj-wanu navazuje spolupráci s elektrotechniky ze ZČU

  Studenti i vědci z Tchaj-wanu se chystají do Plzně, ti plzeňští zase do Tchaj-wanu. Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity bude totiž úzce spolupracovat s tamním Výzkumným ústavem průmyslových technologií (ITRI) a se dvěma prestižními univerzitami. Podle proděkana pro mezinárodní spolupráci a projekty Jana Michalíka se při tom mají obě strany co naučit. 

  02.08.18
 • Galerie Ladislava Sutnara představuje oceněné absolventské práce

  Výběr nejlepších bakalářských a diplomových prací absolventů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara je v centru Plzně k vidění do 18. srpna.

  26.07.18
 • Virtuální návodky odborníků z Fakulty strojní pomůžou efektivně školit nové zaměstnance

  Jsou názorné, jednoduché pro pochopení a zjednoduší práci firmám s velkou fluktuací zaměstnanců – virtuální animované 3D návodky, s jejichž pomocí je možné efektivně proškolovat nové zaměstnance. Koncept vymysleli odborníci z Fakulty strojní Západočeské univerzity. Software pro přípravu animovaných návodek začínají nabízet firmám.

  24.07.18
 • Racing Team Pilsen přivezl z Itálie sedmé místo

  Tým studentů Západočeské univerzity se ve dnech 11. – 15. července zúčastnil se svým letošním závodním vozem UWB05 mezinárodního závodu Formula Student Italy 2018. V konkurenci 52 univerzitních týmů, soutěžících v kategorii vozů se spalovacím motorem, vybojovali studenti UWB Racing Team Pilsen sedmé místo.

  18.07.18
 • Na letní škole Homo Economicus poznali studenti vývoj ekonomiky od první republiky po současnost

  Druhý prázdninový týden zaplnili učebny ekonomické fakulty žáci základních a středních škol, aby si vyzkoušeli radosti a strasti vysokoškoláka. Letošního sedmého ročníku letní školy Fakulty ekonomické Homo Economicus se zúčastnilo 18 dětí ve věku od 8 do 18 let.

  16.07.18
 • Dnes na ZČU startují dvě největší letní školy

  Zatímco mezinárodní letní škola umění ArtCamp se koná po čtrnácté a přivítá v 35 kurzech na 350 účastníků z celého světa, Mezinárodní letní jazyková škola vstupuje již do 29. ročníku. MJLŠ očekává na 572 studentů, kteří se během tří týdnů mohou zdokonalovat v sedmi jazycích. 

  09.07.18
 • České technické univerzity vytvořily společný katalog kompetencí

  Národní centrum průmyslu 4.0 a české technické univerzity, mezi nimiž byla i Západočeská univerzita v Plzni, zmapovaly svůj výzkumný potenciál. Vznikl katalog kompetencí, který firmám zjednoduší orientaci v nabídce výzkumných kapacit a témat.

  02.07.18
 • Nové uzávěry silničních tunelů z Fakulty elektrotechnické zajistí větší bezpečnost řidičů

  Vytvořit bezpečnostní dopravní uzávěru, která odradí řidiče, aby vjížděli do tunelu, v němž došlo k nehodě, požáru či jiné mimořádné události – tak by se dal jednoduše popsat cíl čtyřletého projektu SoftStop, na jehož realizaci se podílela také Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni. 

  28.06.18
 • Jiří Bezděk z Fakulty pedagogické byl jmenován profesorem

  Mezi šedesáti akademiky, kteří v pondělí 25. června převzali z rukou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy jmenovací profesorský dekret, byl také hudební skladatel, teoretik, publicista a dlouholetý pedagog katedry hudební kultury Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni, doc. Mgr. MgA. Jiří Bezděk, Ph.D.   

  27.06.18
 • Sportovci ZČU vybojovali na Českých akademických hrách 5.místo

  Ve dnech 17. až 22. června se v Brně konala největší akademická sportovní akce - České akademické hry. Celkem se jí zúčastnilo téměř dva tisíce sportovců z více než 40 vysokých škol.

  27.06.18
 • Tým studentů ZČU představil pátou generaci vozu Formula Student

  Racing Team Pilsen, složený ze studentů všech tří technických fakult Západočeské univerzity v Plzni, představil ve středu 27. června nový model studentské formule s označením UWB05. 

  27.06.18
 • Absolventi Univerzity třetího věku si převzali diplomy

  Své studium letos úspěšně ukončilo 322 posluchačů Univerzity třetího věku ZČU. Při slavnostní promoci, která se uskutečnila v úterý 26. června v Měšťanské besedě, převzali absolventi diplomy z rukou rektora ZČU Miroslava Holečka.

  27.06.18
 • Studenti Sutnarky ohromili se svým návrhem obuvi italský Milán

  Studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Michaela Šimůnková a Adam Frk zvítězili v evropské soutěži Shake the future of the footwear sector!, jejíž finálové kolo se konalo v pondělí 25. června v italském Milánu. V konkurenci návrhářů z Portugalska, Španělska a Itálie uspěli s botami, které jakoby plavou na objemné třídílné podrážce.

  26.06.18
 • Chytré ochranné pomůcky z RICE zvýší bezpečnost práce

  Výstražná vesta s aktivním osvětlením využívajícím solární energii, rukavice s integrovaným osvětlením nebo boty chránící před krokovým napětím. To jsou chytré ochranné pomůcky, které ve spolupráci s firmami vyvíjejí specialisté v Regionálním inovačním centru elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické ZČU.

  25.06.18
 • V místě zaniklé římské kolonie objevili badatelé z katedry archeologie část veřejných lázní

  V prvních dvou červnových týdnech se členové katedry archeologie Fakulty filozofické ZČU zúčastnili archeologického výzkumu zaniklé římské kolonie Castrum Novum, která se nachází na katastru města Santa Marinella ve středním Laziu v Itálii. Badatelé při výzkumu odhalili část veřejných lázní.

  20.06.18
 • Akademici a studenti katedry archeologie dokumentovali v Oši archeologické nálezy

  Akademičtí pracovníci katedry archeologie Fakulty filozofické, ale i studenti a doktorandi studijního programu Archeologie zdokumentovali prostřednictvím archeologických nálezů uložených v depozitářích Státní univerzity v Oši vazby centrální Asie na byzantskou, perskou a římskou říši i na další oblasti Dálného východu.

  20.06.18
 • Fakultu strojní povede i nadále Milan Edl

  Akademický senát Fakulty strojní zvolil ve středu 20. června kandidáta na děkana na další čtyřleté funkční období. Stal se jím současný děkan Milan Edl.

  20.06.18
 • Katedra německého jazyka zaujala na konferenci studentskou učebnicí

  Mezinárodním rozsahem i diskutovanými tématy jedinečnou germanistickou konferenci uspořádala koncem května germanistická pracoviště ZČU. Hovořilo se o vlivu moderních technologií na výuku němčiny, o budoucnosti výuky cizích jazyků jako takové, o vlivu moderních technologií na jazyk i o experimentální literatuře.

  15.06.18
 • Národní konference transferu umožnila intenzivní výměnu zkušeností

  V polovině května se v Plzni uskutečnila 6. národní konference transferu s podtitulem Transfer technologií v mezinárodní perspektivě. Její součástí byl i seminář s respektovaným odborníkem na oblast transferu Ashley Stevensem. Jak organizátoři konferenci s odstupem hodnotí?

  14.06.18
 • Nové číslo časopisu ZČU&... představuje naše studenty

  Oddychové letní čtení přináší právě vydaný časopis ZČU&studenti. Na čtyřiceti stranách představuje zajímavé studenty Západočeské univerzity, jejich projekty a aktivity. Nechybí ani oblíbené fotostrany či seznámení se studentskými organizacemi.

  07.06.18
 • Mezi vystavovateli na Veletrhu vědy je i ZČU

  Od 7. do 9. června se na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech koná jedna z největších populárně-naučných akcí v ČR - Veletrh vědy. Mezi účastníky nechybí ani Západočeská univerzita. 

  06.06.18
 • ZČU chce se svými absolventy zůstat v kontaktu

  Zůstaňte součástí svojí univerzity, vyzývá v nedávno zahájené kampani Západočeská univerzita. Jejím prostřednictvím chce oslovit své absolventy a motivovat je k členství v Klubu absolventů ZČU. Klub nyní používá novou grafickou podobu a absolventům nabízí množství benefitů.     

  05.06.18
 • Mladí příznivci přírodních věd se setkali na Dni s fyzikou

  Netradiční pokusy a hrátky s vědou zažili účastníci Dne s fyzikou, který na čtvrtek 24. května připravila katedra matematiky, fyziky a technické výchovy Fakulty pedagogické ZČU. 

  25.05.18
 • Dětská technická univerzita Fakulty strojní má prvních 37 absolventů

  Na 37 dětí prvního a druhého stupně základní školy převzalo ve středu 23. května z rukou děkana Fakulty strojní Milana Edla diplomy stvrzující jejich absolvování Dětské technické univerzity. Tu fakulta letos za podpory Plzeňského kraje, města Plzně a průmyslových podniků otevřela poprvé. 

  23.05.18
 • Studenti technických učitelských oborů představili na Olympiádě techniky své projekty

  Dvanáctý ročník Olympiády techniky uspořádala ve dnech 22. a 23. května katedra matematiky, fyziky a technické výchovy Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Zúčastnilo se ho téměř 50 studentů z deseti univerzit z šesti států. 

  23.05.18
 • Při cvičení složek IZS se studenti ZČU proměnili v účastníky hromadného neštěstí

  V pondělí 21. května na odpočívce u hraničního přechodu Rozvadov proběhlo doposud největší, a tedy zcela unikátní taktické cvičení  složek Integrovaného záchranného systému České republiky a Německa. Jako figuranti se ho zúčastnili také studenti ZČU.

  22.05.18
 • Výzkumná centra ZČU se představují v Poslanecké sněmovně

  Chytrý hasičský zásahový oblek SmartPRO, software využívaný pro titulkování v České televizi nebo elektromotocykl stylu chopper, to je jen několik výsledků vědecké činnosti, které představuje Západočeská univerzita v prostorách Atria Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. 

  22.05.18
 • Počet sdílených koloběžek vzroste

  Ke čtyřem stávajícím stojanům s koloběžkami, využívanými studenty ZČU i Plzeňany, přibudou ve čtvrtek 24. května další dva o celkové kapacitě 17 míst.

  21.05.18
 • Architekt zve zaměstnance ZČU na procházky kampusem

  Další částí průzkumu, jehož cílem je navrhnout úpravy veřejných prostranství v univerzitním kampusu na Borech, jsou procházky s architekty a následný workshop. Setkání se zaměstnanci univerzity proběhnou ve dnech 23. a 29. května.

  21.05.18
 • ZČU pořádá 6. národní konferenci transferu technologií

  Od 16. do 18. května se v Plzni uskuteční 6. národní konference transferu technologií s podtitulem Transfer technologií v mezinárodní perspektivě. Její součástí bude kurz Master Class s Ashley Stevensem a prohlídka výzkumných center ZČU.

  
  15.05.18
 • Králem majálesu se stal Pekelný student

  V sobotu 12. května se v Plzni uskutečnila každoroční oslava radostí studentského života - majáles. Králem majálesu byl zvolen Pekelný student - dívka v masce ďábla z Integrované střední školy živnostenské v Plzni. 

  14.05.18
 • Na závěrečném koncertě akademického roku zazpívaly české a bavorské sbory

  Ve čtvrtek 10. května v podvečer zaplnily kostel sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí v Plzni tóny duchovní hudby. Uskutečnil se tu Závěrečný koncert akademického roku 2017/2018.

  11.05.18
 • ZČU a OTH Amberg-Weiden si připomněly 20 let spolupráce

  V roce 1998 navázala Západočeská univerzita spolupráci s tehdejší Fachhochschule Amberg-Weiden, dnes Ostbayerische Technische Hochschule (OTH) Amberg‑Weiden. Dvacetileté výročí si zástupci spřátelených vysokých škol připomněli 3. a 4. května v Plzni.

  04.05.18
 • Studenti ZČU bodovali na Akademickém mistrovství ČR v požárním sportu

  Přes dvě stovky závodníků a závodnic ze čtyř evropských zemí se ve dnech 25. a 26. dubna sjely do Ostravy, kde se konal sedmý ročník Otevřeného akademického mistrovství ČR v požárním sportu. Reprezentanti ZČU se z klání vrátili se třemi poháry.

  04.05.18
 • Univerzita zve na slavnostní závěrečný koncert akademického roku

  Slavnostní závěrečný koncert akademického roku 2017/2018 se uskuteční 10. května od 19 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí v Plzni.

  03.05.18
 • Sportovci ZČU Western Stars přivezli z Milána tři poháry

  Reprezentace ZČU Western Stars se ve dnech 26. 4. až 29. 4. 2018 zúčastnila mezinárodní soutěže univerzit EuroMilano 2018. Se stříbrem tenistky Adély Heinové a bronzovými medailemi pro týmy futsalistů a futsalistek obsadila ZČU v celkovém hodnocení čtvrté místo.

  03.05.18
 • Do práce, na sport i na cesty s novými propagačními předměty ZČU

  S příchodem jara obohatily kolekci propagačních předmětů s logem ZČU nové kousky. Slušivé tričko, tašku a další věci pořídíte v univerzitním e-shopu či v prodejně skript na Borech.

  24.04.18
 • ZČU podepsala smlouvu o spolupráci s ukrajinskou NAEK Energoatom

  Rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček a personální ředitel ukrajinské energetické společnosti NAEK Energoatom Grygorii Muliar v úterý 24. března podepsali smlouvu o spolupráci, jež plzeňským studentům a akademikům umožní studovat a vyměňovat si zkušenosti s odborníky na ukrajinských jaderných školách.

  24.04.18
 • Plzeňské Slavnosti svobody se blíží. Program i letos obohatí ZČU

  Události odehrávající se na začátku května 1945 si Plzeň opět připomene Slavnostmi svobody, tradiční akcí s bohatým vojensko-historickým a kulturním programem. Oslavy osvobození americkou armádou se uskuteční od 3. do 6. května. Hned ve čtvrtek 3. května proběhne konference Plzeňské rozhovory, již pro širokou veřejnost pořádá americké centrum US Point při Ústavu jazykové přípravy ZČU spolu s velvyslanectvím USA a městem Plzeň.

  22.04.18
 • Na ZČU začaly Jaderné dny. Diskutovat se bude o budoucnosti jaderné energetiky

  Již poosmé se letos v Plzni koná akce nazvaná Jaderné dny. Ve dnech od 19. dubna do 23. května ji v prostorách Fakulty strojní ZČU v Plzni pořádají společně ŠKODA JS a.s., Západočeská univerzita a CENEN (Czech Nuclear Education Network).

  19.04.18
 • Odpoledne v kampusu patřilo sportu i relaxaci

  Běh s rektorem a další sportovní aktivity, grilování, studentské kapely a pivo, slam poetry, žonglér či posezení na trávníku pod téměř již letním sluníčkem - to bylo osmnácté dubnové odpoledne plné pohody v univerzitním kampusu na Borech.

  19.04.18
 • Kariérní centrum zahájilo svoji činnost pro studenty ZČU

  Kariérní centrum Západočeské univerzity v Plzni, tzv. Career centre, se ve středu 18. dubna oficiálně představilo studentům a zahájilo svou činnost.

  19.04.18
 • Navrhněte kampus snů společně s architekty. Zapojte se do procházek a workshopů

  Další částí průzkumu, jehož cílem je navrhnout úpravy veřejných prostranství v univerzitním kampusu na Borech, jsou procházky s architekty a následný workshop. Procházky pro studenty se uskutečnily 23. a 25. dubna, zaměstnanci budou mít možnost diskutovat o úpravách kampusu 23. a 29. května. Setkání doplní názory studentů a zaměstnanců ZČU získané prostřednictvím pocitové mapy a elektronického dotazníku.

  16.04.18
 • FAV bude hostit programátorskou soutěž Catalysts Coding Contest

  Katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd bude 27. dubna hostit mezinárodní programátorskou soutěž Catalysts Coding Contest. Zájemci o programování, kteří chtějí porovnat své schopnosti s ostatními, se mohou přihlásit na webových stránkách soutěže.

  12.04.18
 • Do nabídky letních škol letos přibyly dvě nové

  Ani v letních měsících nezůstane kampus Západočeské univerzity bez studentů. Budou tu opět probíhat letní školy. Z nabídky si vyberou zástupci všech věkových skupin. Nově se letos uskuteční kybernetické soustředění pro pokročilé Campo Lampone a také MechCamp, určený zájemcům o počítačové modelování.

  12.04.18
 • Studenti a akademici opět poměří síly při Běhu s rektorem

  V univerzitním kampusu na Borských polích se ve středu 18. dubna odpoledne uskuteční už třetí ročník sportovní akce Běh s rektorem. Svoji běžeckou zdatnost poměří ve štafetovém závodě dvojic na trati o délce 1,5 kilometru studenti a akademici, ale také běžci z řad absolventů a veřejnosti. 

  11.04.18
 • StudFest ukáže studentům možnosti mimoškolních aktivit

  StudFest – to je název akce, kterou pro své kolegy, studenty ZČU, připravili zástupci studentských organizací. Cílem je ukázat, jak lze roky vysokoškolského studia využít na maximum. StudFest se uskuteční ve středu 11. dubna v Univerzitní knihovně ZČU. 

  05.04.18
 • Dejte si na univerzitě dostaveníčko s francouzštinou

  Ústav jazykové přípravy na 10. dubna přichystal celodenní akci s názvem RENDEZ-VOUS À LA FRANÇAISE, během níž představí možnosti studia francouzštiny i výhody, jež znalost tohoto románského jazyka přináší.

  04.04.18
 • Nejlepší studentské experimenty poletí do vesmíru

  Unikátní projekt studentského satelitu Pilsen Cube II, který vloni spustila plzeňská radnice ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni (ZČU), má za sebou další etapu. Pět týmu středoškoláků se probojovalo až do nejužšího finále a jejich experimenty vynese družice do vesmíru.

  31.03.18
 • Studuj na FEL, jezdi MHD zdarma

  Fakulta elektrotechnická (FEL) připravila pro studenty nově přijaté do prvních ročníků bakalářských, magisterských i doktorských studijních programů v akademickém roce 2018/2019 novinku v podobě jízdného v plzeňské MHD zdarma.

  29.03.18
 • Hejtman ocenil i pedagogy ZČU

  Při příležitosti Dne učitelů ocenil hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard úspěšné pedagogy. Byli mezi nimi také Zdeňka Chocholoušková a Věra Knappová z Fakulty pedagogické a Miroslav Lávička z Fakulty aplikovaných věd.

  28.03.18
 • Univerzita roztančila Měšťanskou besedu

  V pátek 23. března se konal 27. reprezentační ples Západočeské univerzity v Plzni. Přinášíme fotografické ohlédnutí za letošní společenskou událostí.

  26.03.18
 • Západočeská univerzita přivítala členy vedení Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

  Ve středu 21. března přivítal rektor Západočeské univerzity (ZČU) Miroslav Holeček svůj protějšek z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem. Rektor UJEP Martin Balej zavítal na návštěvu ZČU společně se svými prorektory.  

  23.03.18
 • Běh s rektorem letos obohatí pestrý sportovní a kulturní program

  Štafetový závod dvoučlenných týmů v délce 1,5 km odstartuje 18. dubna v 16 hodin v univerzitním kampusu. Zúčastnit se mohou nejen studenti, ale vítáni jsou i zaměstnanci a široká veřejnost. Pro každého z prvních padesáti přihlášených dvojic bude po doběhnutí do cíle připravené pivo nebo limonáda zdarma.

  23.03.18
 • Cenu rektora v anketě Sportovec Plzně získala Eliška Fajfrlíková

  V úterý 20. března se na plzeňské radnici uskutečnilo vyhlášení výsledků ankety Nadace sportující mládeže Sportovec Plzně 2017. Cenu rektora získala studentka Sportovního gymnázia Eliška Fajfrlíková, která se úspěšně věnuje sportovnímu aerobiku.   

  21.03.18
 • Přes 150 firem bude na Veletrhu pracovních příležitostí nabízet uplatnění studentům a absolventům

  Čtyři největší budovy v kampusu Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni na Borech zaplní ve středu 21. března na 150 vystavovatelů s nabídkami pracovního uplatnění pro studenty i absolventy. Uskuteční se tu 23. ročník Veletrhu pracovních příležitostí při ZČU. 

  19.03.18
 • Smart City je silným pojítkem mezi městem a univerzitou

  Smart City – koncept, který přináší občanům chytrá řešení v různých oblastech života, je stěžejní téma spolupráce mezi Západočeskou univerzitou a městem Plzní. Tak to vidí čelní představitelé města Plzně v čele s primátorem Martinem Zrzaveckým i rektor Miroslav Holeček společně s dalšími členy vedení univerzity. Potvrdilo to jejich společné jednání, které proběhlo na ZČU ve středu 14. března.

  14.03.18
 • Co chybí univerzitnímu areálu na Borech, aby se změnil v kampus snů? Řekněte nám to v dotazníku

  In-line dráha a půjčovna sportovního vybavení? Kavárny s posezením venku a pódium pro kulturní produkci pod širým nebem? Nebo  smart parkoviště? Jak podle vás vypadá univerzitní kampus, z nějž byste nejraději ani neodešli domů?

  13.03.18
 • Fakulta elektrotechnická bude rok využívat Volkswagen e-Golf

  Zástupci Fakulty elektrotechnické (FEL) převzali v den konání  6. diskusního fóra Smart City Plzeň elektromobil Volkswagen e-Golf. K ročnímu testování ho fakultě zapůjčila společnost Porsche Česká republika.

  13.03.18
 • Němečtí studenti se učili na ZČU češtinu

  V rámci projektu Studykom přijelo 25. února do Plzně dvanáct studentů z Technische Hochschule Deggendorf a Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden, které zde čekal týdenní intenzivní jazykový kurz češtiny. Fakulta tou dobou také hostila německého lektora, jenž přijel diskutovat studentské záměry v rámci soutěže IvestDay.

  12.03.18
 • Fakulta strojní posiluje spolupráci se středními školami

  S deseti středními školami z Plzeňského, Karlovarského i Jihočeského kraje uzavřela partnerství Fakulta strojní (FST) Západočeské univerzity, v blízké době přibudou ještě další dvě. Společným cílem je zlepšovat vzdělanost mladých lidí v technických oborech. 

  09.03.18
 • Studentka ZČU začala s běháním až na vysoké. Teď je sedmá na halovém mistrovství světa v atletice

  Čtyřiadvacetiletá sprinterka a studentka Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni Tereza Petržilková se v sobotu 3. března postavila v anglickém Birminghamu na start štafety 4x400m. Svoji premiéru na světovém šampionátu korunovala sedmým, prvním nepostupovým, místem. Ještě před čtyřmi lety přitom běhala jen rekreačně v přírodě. K závodění ji přivedl až v prvním ročníku bakalářského studia její pedagog Václav Salcman.

  07.03.18
 • Konference Smart City Plzeň opět obsadí Fakultu elektrotechnickou

  Letošní 6. ročník, který proběhne 13. března, se zaměří na témata doprava 4.0 – čistá mobilita, technologie budoucnosti a bezpečnost informačních a komunikačních systémů.

  06.03.18
 • Sportovci, pojďte studovat k nám, vyzývá ZČU

  Sportovní program, součást akademického prostředí prestižních světových univerzit, začíná systematicky a cílevědomě budovat také Západočeská univerzita (ZČU) v Plzni. Studenti zařazení do sportovního programu budou součástí univerzitní reprezentace Western Stars.

  05.03.18
 • Odborníci z RICE zajišťují větší spolehlivost přijímačů koncentrované fotovoltaiky

  Vědci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické (FEL) vyvinuli novou technologii pro vytváření pokročilých přijímačů slunečního záření využívaných v systémech koncentrované fotovoltaiky. Zajistili jejich vyšší výkonnost, spolehlivost a životnost.

  28.02.18
 • Partnerství mezi ZČU a Plzeňským Prazdrojem pokračuje

  Rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček a předseda představenstva pivovaru Plzeňský Prazdroj Grant Murray Liversage stvrdili svým podpisem pokračování vzájemné spolupráce obou institucí.   

  27.02.18
 • Zdeněk Vostracký získal Cenu Wernera von Siemense pro nejlepšího pedagoga

  Ocenění převzal za propagaci komplexního inženýrského vzdělávání. Jubilejní vyhlášení vítězů 20. ročníku soutěže se odehrálo 22. února v prostorách Betlémské kaple v Praze.

  26.02.18
 • Děkany pedagogických fakult přijal primátor Martin Zrzavecký

  Od 19. do 21. února se v Plzni konalo jednání Asociace děkanů pedagogických fakult České a Slovenské republiky. Na čtyři desítky akademiků se zúčastnili jednání k aktuálním otázkám v oblasti učitelství. Součástí programu bylo i přijetí primátorem Martinem Zrzaveckým přímo na plzeňské radnici.

  22.02.18
 • Zrekonstruovaná menza se rozšíří také o zastřešenou terasu

  V lednu byla zahájena přístavba menzy v univerzitním kampusu na Borech. Jedná se o strategickou investici ZČU připravovanou v souladu s dlouhodobým záměrem na roky 2016 až 2020. Podle harmonogramu by měla být stavba dokončena do konce srpna 2018. 

  20.02.18
 • ZČU získá nejvíce prostředků z výzvy Předaplikační výzkum pro ITI

  Fakulta aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) uspěla se dvěma žádostmi ve výzvě Předaplikační výzkum pro ITI (Integrated Territorial Investment) Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV). Ze sedmi žadatelů získala ZČU nejvíce finančních prostředků, bezmála 197 milionů korun.

  19.02.18
 • Fakulta aplikovaných věd zve na Večer otevřených dveří

  Na čtvrtek 1. března připravila Fakulta aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni Večer otevřených dveří. Od 17 do 19 hodin zpřístupní výukové prostory a vybrané laboratoře ve své budově v Technické ul. 8. 

  19.02.18
 • Děkani pedagogických fakult Česka a Slovenska se budou radit v Plzni

  Fakulta pedagogická ZČU přivítá  ve dnech 19.- 21. 2. 2018 téměř  čtyři desítky členů vedení pedagogických fakult z České a Slovenské republiky na tradičním setkání Asociace děkanů. 

  16.02.18
 • DESING+ opět propojil studenty fakult navzájem i s firmami

  Celkem 96 posluchačů Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) se letos zúčastnilo výukového projektu DESING+. V něm se učí studenti spolupracovat v interdisciplinárních týmech a řešit témata zadaná průmyslovými podniky.

  13.02.18
 • Na Dětské univerzitě promovaly desítky malých školáků

  Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni uspořádala na podzim čtvrtý ročník Dětské univerzity. Slavnostní promoce úspěšných 122 absolventů proběhla ve čtvrtek 8. února v aule budovy ZČU v Jungmannově ulici.

  09.02.18
 • Studenti se utkali na olympiádě techniky

  Jedenáctý ročník Olympiády techniky Plzeň uspořádala v úterý 23. května v plzeňském kongresovém centru Courtyard-Marriott katedra matematiky, fyziky a technické výchovy pedagogické fakulty. Zúčastnilo se ho téměř 50 studentů z devíti univerzit pěti států.

  24.05.17

Patička