Přejít k obsahu

Aktuality

 • Studenti zvou na Vánoční setkání #nadřeň

  Výtěžek z akce, která proběhne v úterý 19. prosince v univerzitní kavárně Družba, získá Nadace pro transplantace kostní dřeně.

  14.12.17
 • Oslavte Vánoce v barvách ZČU

  Originální dárky pod stromeček pořídíte i s logem Západočeské univerzity v Plzni.

  12.12.17
 • Plzeňským vědcům se daří překonávat problémy technologie výroby chytrých oken

  Vědcům z výzkumného centra NTIS při Fakultě aplikovaných věd ZČU v Plzni se letos podařilo vyřešit jednu ze zásadních překážek výroby chytrých oken. Svůj úspěch prezentovali na Mezinárodní konferenci o reaktivním naprašování tenkých vrstev.

  06.12.17
 • Studenti i zaměstnanci mají jedinečnou možnost přispět k vylepšení kampusu ZČU na Borech

  Stačí, aby osobně nebo online vyplnili pocitovou mapu. Do ní každý vyznačí a okomentuje svá oblíbená místa i ta, kterým se z nějakého důvodu raději vyhýbá. Nasbírané informace budou využity pro zpracování nové územní studie kampusu ZČU.

  04.12.17
 • Stonožka podruhé podpořila půl milionem korun výzkum Crohnovy choroby

  Prorektor pro rozvoj a vnější vztahy Vladimír Duchek a ředitel Fakultní nemocnice Plzeň Václav Šimánek převzali 1. prosince v chrámu sv. Víta symbolický šek na půl milionu korun. Peníze daruje humanitární hnutí Stonožka na výzkum Crohnovy choroby u dětí.

  03.12.17
 • Inovátoři z celé republiky se poprvé setkají v Plzni. Studenti ZČU mají vstup do VIP zóny zdarma

  Festival Česká inovace 2017 proběhne v DEPO2015 už ve čtvrtek 30. listopadu. Studenti ZČU mají po registraci do VIP zóny, kde proběhnou diskusní panely, workshopy či závod dronů, vstup zdarma.

  29.11.17
 • Plzeňský US Point pokračuje ve svých aktivitách

  Kulturní atašé USA Erin Kotheimer a rektor Miroslav Holeček podepsali v pondělí 27. listopadu memorandum o porozumění mezi Velvyslanectvím USA v České republice a Západočeskou univerzitou. Podpisem memoranda se obě strany zavázaly ke spolupráci při provozování amerického centra US Point v Plzni po dobu dalších dvou let. 

  28.11.17
 • ZČU pořádá unikátní konferenci o tenkovrstvých materiálech

  Od 4. do 6. prosince 2017 se bude v plzeňském hotelu Angelo konat 16. ročník významné Mezinárodní konference o reaktivním naprašování tenkých vrstev. Konferenci pořádá Západočeská univerzita v Plzni a zúčastní se jí více než 120 vědců a postgraduálních studentů z 19 zemí.

  27.11.17
 • Plzeňský kraj a ZČU zpřesnily formy spolupráce

  Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a rektor Západočeské univerzity (ZČU) Miroslav Holeček podepsali v pátek 24. listopadu na krajském úřadě memorandum, které rozšiřuje a konkretizuje oblasti a formy spolupráce obou institucí.

  24.11.17
 • Hokejovou Bitvu o Plzeň po neuvěřitelném obratu vyhrál tým ZČU

  Během pátého duelu mezi Západočeskou univerzitou a Lékařskou fakultou univerzity Karlovy v Plzni dokázal tým ZČU obdivuhodně zvrátit zprvu nepříznivé skóre 0:3 a po roční odmlce opět získat putovní pohár.

  23.11.17
 • Největší krajskou debatu kandidátů na prezidenta pořádá Akademický spolek studentů politických věd

  Akce proběhne v úterý 28. listopadu v posluchárně Západočeské univerzity v Plzni v Jungmannově ulici.

  20.11.17
 • Rektor ZČU podepsal smlouvu s ministrem školství o česko-německé spolupráci ve vzdělávání mládeže

  Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech a rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček podepsali dne 15. 11. 2017 smlouvu o dlouhodobé spolupráci v oblasti systémového rozvoje česko-německé spolupráce v oblasti vzdělávání a mládeže. 

  16.11.17
 • Ekonomickou fakultu povede Michaela Krechovská

  Fakultu ekonomickou (FEK) Západočeské univerzity v Plzni povede od března 2018 další čtyři roky Michaela Krechovská, dosavadní vedoucí katedry financí a účetnictví. Kandidátkou na děkanku ji ve středu 15. listopadu odpoledne zvolil v tajné volbě Akademický senát fakulty. Vyslovilo se pro ni deset z šestnácti přítomných senátorů.  

  16.11.17
 • Aplikace Ventusky zpřesnila předpovědi počasí pro Evropu

  Webová Aplikace Ventusky, vyvinutá studenty doktorského studia na Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU) Davidem a Martinem Prantlovými ve spolupráci s Markem Mojzíkem, dokáže nyní předpovídat počasí v Evropě ještě přesněji. 

  15.11.17
 • Hokejová Bitva o Plzeň je tu!

  Ve středu 22. listopadu v 19:45 hodin vypukne na ledové ploše Home Monitoring Arény Bitva o Plzeň. Popáté se proti sobě postaví hokejový tým Západočeské univerzity a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni.

  14.11.17
 • 17. listopad v odrazu dvou diktatur

  Výročí 17. listopadu si studenti připomenu panelovou diskusí nazvanou Nežít ve lži - 17. listopad v odrazu dvou diktatur. Uskuteční se 16. listopadu od 17 hodin ve vzdělávacím centru Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. 

  13.11.17
 • Výstava vytvořená na ZČU boduje v Africe

  Afrika snů a skutečností po 70 letech. To je název expozice, kterou u příležitosti 70 let od první cesty Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky na černý kontinent připravila fakulta filozofická a ekonomická. Před pár dny si ji nadšeně prohlédli Etiopané.

  10.11.17
 • S univerzitním upírem darovalo krev 37 prvodárců

  Od 6. do 8. listopadu proběhl na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Plzeň 22. ročník tradiční akce Západočeské univerzity nazvané Univerzitní upír. Darovat krev přišlo 191 osob, 37 z nich poprvé.

  09.11.17
 • Čestný titul převzal na slavnostním zasedání Vědecké rady ZČU William Lobkowicz

  Ve středu 8. listopadu se uskutečnilo slavnostní zasedání Vědecké rady Západočeské univerzity. Čestný titul doctor honoris causa převzal William Lobkowicz, potomek roudnické větve rodu Lobkowiczů. Vědecká rada ZČU ocenila jeho přínos v oblasti péče o kulturní bohatství a jeho rozvoj.

   

  09.11.17
 • Unikátní díla Ladislava Sutnara vystaví galerie přesně 120 let po jeho narození

  Symbolicky v den výročí narození Ladislava Sutnara zahájí Galerie Ladislava Sutnara výstavu jeho dosud neuvedených obrazů. Stane se tak 9. listopadu.

  08.11.17
 • Univerzitní upír opět přiletěl

  Ve dnech 6.- 8. listopadu se na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Plzeň v ulici 17. listopadu koná tradiční akce s názvem Univerzitní upír. 

  07.11.17
 • Volby do Akademického senátu ZČU

  Ve dnech 6. - 10. listopadu probíhají volby do Akademického senátu Západočeské univerzity v Plzni. Nově zvolení senátoři budou svoji funkci vykonávat v období od 1. ledna 2018 do 31. prosince 2020.

  06.11.17
 • Festival vzdělávání: Posviť si na budoucnost

  Od 10. do 11. listopadu proběhne v areálu DEPO2015 v Plzni unikátní festival, který nabídne žákům, studentům a rodičům ucelený přehled o možnostech studia v Plzeňském kraji. Představí se na něm i všechny fakulty Západočeské univerzity. Vstup je zdarma.

  03.11.17
 • Nová výstava ve Smetanových sadech přibližuje vědecké aktivity ZČU

  V prostoru před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje je od 1.listopadu k vidění výstava nazvaná Věda na Západočeské univerzitě v Plzni. Na 21 velkoformátových fotografiích přibližuje nejzajímavější vědecké aktivity fakult a dalších součástí ZČU. Výstava potrvá do konce listopadu.

  01.11.17
 • Novým děkanem FEL bude Zdeněk Peroutka

  Akademický senát Fakulty elektrotechnické (FEL) Západočeské univerzity zvolil ve středu 1. listopadu kandidáta na děkana na funkční období 2018 - 2022. Stane se jím dosavadní ředitel a vedoucí výzkumného programu Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při FEL a proděkan pro vědu a strategii prof. Ing. Zdeněk Peroutka, Ph. D.


  01.11.17
 • Západočeskou univerzitu navštívil francouzský velvyslanec

  V pondělí 30. října 2017 navštívil Západočeskou univerzitu v Plzni J. E. Roland Galharague, velvyslanec Francie. Šlo o jeho první návštěvu v Plzni od března 2017, kdy se ujal své funkce.

  31.10.17
 • Profesor Jaroslav Šesták z NTC obdržel státní vyznamenání

  Profesor Jaroslav Šesták (1938) z výzkumného centra Nové technologie (NTC) Západočeské univerzity v Plzni převzal v sobotu 28. října z rukou prezidenta České republiky Miloše Zemana medaili Za zásluhy I. stupně, za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství.

  30.10.17
 • Čínská univerzita chce rozšířit výměnné pobyty i propagovat svoji tradiční medicínu v Plzni

  Západočeskou univerzitu v Plzni v pondělí 30. října navštívila delegace ze Zhejiang Chinese Medical University (ZCMU), partnerské školy fakulty zdravotnických studií (FZS). 

  30.10.17
 • Chytré rukavice SensPro se už prodávají, zájem je velký

  Chytré hasičské rukavice SensPro už jsou v prodeji. Na trh je přinesla firma Holík International - člen českého konsorcia, které za vývojem hasičského oděvu stojí. Prodej odstartoval na veletrhu A+A v Düsseldorfu minulý týden. Podle ředitele vývoje ve firmě Holík International Tomáše Pekaře vzbudila rukavice mimořádnou pozornost. 

  26.10.17
 • Profesor Stanislav Hosnedl z FST získal Zlatou medaili za celoživotní tvůrčí technickou práci

  Komise pro udělování Zlatých medailí při Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně letos udělila Zlatou medaili za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy profesoru Stanislavu Hosnedlovi z Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni. Strojírenský měsíčník MM Průmyslové spektrum jej tak uvádí do Síně slávy česko-slovenských strojařů.

  25.10.17
 • Vynikající studenti převzali stipendia

  Celkem 36 studentů a doktorandů Západočeské univerzity v Plzni a Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy dnes převzalo při slavnostním obřadu v Měšťanské besedě stipendia rektora ZČU, Plzeňského kraje a města Plzně. 

  24.10.17
 • Univerzita zve na seminář k tématu zajišťování kvality

  Na čtvrtek 26. října připravila Západočeská univerzita seminář s názvem Quality Assurance, Quality Enhancement and Quality Culture: Examples from European Universities.

  20.10.17
 • Rektoři bavorských vysokých škol mají zájem o spolupráci se ZČU

  Osm rektorů bavorských vysokých škol aplikovaných věd navštívilo ve středu 18. října Západočeskou univerzitu. S některými z nich už plzeňská univerzita intenzivně spolupracuje. Zájem o spolupráci mají i další.

  18.10.17
 • Program Erasmus oslaví 30 let své existence vlajkovým pochodem

  Ve středu 18. října ve 14 hodin vyjdou studenti Západočeské univerzity na vlajkový průvod z Borského parku směrem k univerzitnímu kampusu na Borských polích. Připojí se tak ke studentům v dalších 10 městech České republiky, aby společně s nimi připomněli 30. výročí programu Erasmus. 

  13.10.17
 • Na strojírenském veletrhu v Brně nechybí Západočeská univerzita

  Na brněnském strojírenském veletrhu se Fakulta strojní Západočeské univerzity prezentuje s 3D tiskem z kovu i z kompozitních materiálů a také rozšířenou realitou. 

  12.10.17
 • Na Pivo s rektorem dorazila tisícovka studentů

  Ani nepříznivé počasí během úterního odpoledne a večera neodradilo studenty, aby dorazili na druhý ročník akce Pivo s rektorem.

  11.10.17
 • Česká nanodružice VZLUSAT-1 oslavila 100 dní ve vesmíru

  V sobotu 30. září 2017 uplynulo přesně 100 dní, kdy byla do vesmíru vyslána první česká technologická nanodružice VZLUSAT-1. Planetu Zemi obíhá přibližně ve výšce 510 km. Komunikaci s ní zajišťuje tým Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.

  10.10.17
 • Univerzita zve na festival jógy

  Festival Om Shanti Plzeň se odehraje 14. a 15. října v univerzitní budově Jungmannova 1. Studentům a zaměstnancům ZČU nabízí slevu na vstupném.

  09.10.17
 • Technologická agentura ČR ocenila projekt fakulty strojní

  V rámci Dne Technologické agentury ČR byly ve čtyřech kategoriích oceněny projekty aplikovaného výzkumu. V kategorii Ekonomický přínos uspěla fakulta strojní. 

  06.10.17
 • Tchajwanská delegace se zajímala o výzkum na Západočeské univerzitě

  V úterý 3. října navštívila Západočeskou univerzitu osmičlenná delegace z Tchaj-wanu, tvořená vrcholnými představiteli výzkumného institutu ITRI (Industrial Technology Research Institute).

  04.10.17
 • Česko-slovenská odborná konference Data a znalosti 2017

  Od 5. do 6. října organizuje katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni již 37. setkání odborníků zabývajících se datovými a znalostními technologiemi. Zázemí vědci naleznou v hotelu Angelo, přímo proti proslulému plzeňskému pivovaru.


  03.10.17
 • Rektor zve studenty i veřejnost na diskusi o financování vysokých škol

  Západočeská univerzita v Plzni se také připojuje k Týdnu pro vzdělanost, který vyhlásila Česká konference rektorů na 2. – 6. října. Ve čtvrtek 5. října od 16 hodin pořádá v univerzitní kavárně Družba panelovou diskusi určenou široké veřejnosti s názvem Proč vysoké školy potřebují peníze?

  02.10.17
 • V Plzni vzniká unikátní studentský satelit. Do vesmíru poletí experimenty středoškoláků

  Ve spolupráci města Plzně a Západočeské univerzity v Plzni vzniká unikátní projekt Pilsen Cube II, v jehož rámci sestrojí fakulta elektrotechnická spolu se studenty funkční pikosatelit, který bude vyslán do vesmíru. Projekt, který město podpořilo částkou 1,5 milionu korun, je součástí konceptu Smart City Plzeň. 

  28.09.17
 • Univerzitní kavárna plánuje spolupracovat s neziskovým sektorem

  V centru Plzně byla znovu otevřena univerzitní kavárna. Kavárna Družba nadále zůstává plně otevřena široké veřejnosti, prostor by měl však nabídnout více zázemí pro nejrůznější přednášky, kulturní a studentské aktivity.

  25.09.17
 • Fakulta zdravotnických studií chystá svůj Den

  Kromě informací o studiu a přijímacím řízení návštěvníky čeká i prezentace vyučovaných oborů a partnerů fakulty. Chybět nebudou ani novinky o zdravém životním stylu.

  24.09.17
 • Akademický senát fakulty designu a umění Ladislava Sutnara zvolil kandidáta na děkana

  Akademický senát fakulty designu a umění Ladislava Sutnara zvolil 20. září kandidáta na děkana této fakulty. V tajném hlasování opětovně uspěl současný děkan fakulty, Josef Mištera, který získal osm hlasů od devíti přítomných senátorů.

  23.09.17
 • ZČU podepsala smlouvu o spolupráci s univerzitou z Ukrajiny

  Zástupci ukrajinské univerzity ze Sumy navštívili v pátek 22. října Západočeskou univerzitu, aby zde podepsali smlouvu o spolupráci se ZČU. Obě univerzity plánují spolupracovat na poli výzkumu a vzdělávání, a to především v oblasti strojírenství.

  22.09.17
 • Akademický rok zahájí i koncert duchovní barokní hudby

  V Korandově sboru v Plzni zazní cyklus mariánských nešpor německého skladatele P. Isfrida Kaysera, OPraem. Ve středu 4. října od 19 hodin jej provede orchestr katedry hudební kultury fakulty pedagogické Consortium musicum a klatovské Kolegium pro duchovní hudbu pod vedením Víta Aschenbrennera.

  21.09.17
 • Univerzita třetího věku slaví 25. narozeniny

  Univerzita třetího věku působí v Plzni již od roku 1992. Na památku výročí vysadila ve čtvrtek 21. září strom - jinan dvoulaločný v univerzitním kampusu a do konce roku chystá ještě další oslavy, taneční večer pro seniory pod názvem Čaj o šesté či tištěnou publikaci.

  21.09.17
 • Dejte si Pivo s rektorem

  Po úspěšném loňském prvním ročníku se do Plzeňského Prazdroje vrací Pivo s rektorem. 10. října od 16 hodin přivítá nádvoří pivovaru především studenty, kteří si zde budou moci dát pivo načepované rektorem univerzity a pobavit se při poslechu studentských kapel.

  20.09.17
 • Rektor uvařil pivo pro studenty

  Rektor Miroslav Holeček spolu se sládky Plzeňského Prazdroje uvařili 11. září výjimečnou várku piva Excelent. Světlý ležák bude nyní podle klasické receptury jeden měsíc zrát, aby byl připraven na akci Pivo s rektorem, kterou univerzita a pivovar chystají na 10. října.

  11.09.17
 • Dny vědy a techniky se konaly již podvanácté

  Na letošní festival vědy dorazily tisíce návštěvníků, které přilákala možnost vyzkoušet si vědecké experimenty na vlastní kůži. Podívejte se na fotogalerii z akce.

  10.09.17
 • ZČU přivítala belgického velvyslance

  Ve středu 6. září navštívil Západočeskou univerzitu v Plzni belgický velvyslanec J. E. Grégoire Vardakis. Šlo o historicky první návštěvu velvyslance Belgie na půdě univerzity. 

  07.09.17
 • Vědecké hrátky a experimenty opět zaplaví centrum Plzně

  Dny vědy a techniky Západočeské univerzity v Plzni se tradičně konají druhý víkend v září. Děti, rodiče i široká veřejnost se tak mohou v pátek 8. září a v sobotu 9. září od 9 do 17 hodin těšit na 35 expozic, které se rozprostřou nejen na plzeňském náměstí Republiky, ale i před Západočeským muzeem.

  06.09.17
 • Výzkumné centrum RICE hostí mezinárodní konferenci

  Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni pořádá 5. a 6. září mezinárodní konferenci PRECEDE 2017, která probíhá přímo v prostorách výzkumného centra.

  05.09.17
 • Univerzita otevřela školku pro děti zaměstnanců

  V budově vysokoškolských kolejí v Baarově ulici připravila Západočeská univerzita v Plzni prostory pro 38 dětí. 16 míst z celkové kapacity obsadily děti zaměstnanců, zbylá místa využili ostatní zájemci.

  01.09.17
 • Astronom Jiří Grygar přednášel na pedagogické fakultě

  V pondělí 28. srpna zavítal mezi více než 50 účastníků matematického, chemického a fyzikálního kempu.

  29.08.17
 • Západočeská univerzita v Plzni a Technická univerzita v Chemnitz otevřou společný studijní program

  Startuje společný studijní double-degree program Západočeské univerzity v Plzni a Technické univerzity v Chemnitz pod názvem Pedagogika pohybové prevence.

  24.08.17
 • Novým děkanem filozofické fakulty se stane David Šanc

  Akademický senát filozofické fakulty zvolil 10. srpna kandidáta na děkana na další funkční období. V tajném hlasování uspěl jediný navržený kandidát, dosavadní proděkan pro studijní záležitosti a vedoucí katedry politologie a mezinárodních vztahů David Šanc. Funkce děkana se ujme v listopadu.

  10.08.17
 • Studentská formule si připsala další úspěch na mezinárodních závodech

  Soutěže Formula Student Czech Republic se zúčastnilo celkem 33 týmů se spalovacím motorem z celé Evropy. Studentský Racing Team Pilsen dokončil na těchto závodech závěrečnou vytrvalostní disciplínu na 22 km na výborném 4. místě, což mu v soutěži zajistilo celkové 7. místo. 

  08.08.17
 • V srpnu se na univerzitě rozběhnou letní školy pro děti a mládež

  Kampus ZČU přivítá malé i větší zájemce o počítače, roboty a elektrotechniku. Letní školy připravily fakulty aplikovaných věd a elektrotechnická.

  04.08.17
 • Tým studentské formule přivezl z Itálie 4. místo

  Historicky nejlepšího výsledku pro Západočeskou univerzitu v Plzni dosáhl Racing Team Pilsen na okruhu Riccardo Paletti ve městě Varano de’ Melegari, kam ve dnech 19. - 23. července dorazilo celkem 66 týmů z celého světa.

  02.08.17
 • O letní školu Univerzity třetího věku byl obrovský zájem

  Posluchači Univerzity třetího věku ZČU nezahálejí ani o prázdninách. V červenci se uskutečnil čtvrtý ročník letní školy, během níž si mohli prohloubit a upevnit získané znalosti.

  28.07.17
 • Odborníci ze ZČU se podíleli na mapě dopravní intenzity Plzně

  V přehledné aplikaci mohou lidé v hodinových intervalech zjistit zatížení jednotlivých plzeňských komunikací.

  26.07.17
 • Diplom letos převzalo téměř dva tisíce absolventů

  Konec června a začátek července patří na univerzitě již tradičně slavnostním promocím. Letošní rok si diplom převzalo na 1742 nových absolventů napříč studijními programy. 

  17.07.17
 • Vychází nové číslo časopisu ZČU&Věda

  Čtyřicet stran čtení o výzkumu na jednotlivých fakultách, zajímavé fotografie a tři inspirativní rozhovory, to je obsah čísla ZČU&Věda. Od pondělí 17. července najdete nové číslo časopisu ve stojanech na všech fakultách a pracovištích ZČU.

  17.07.17
 • Studenti vymysleli chytré lavičky pro univerzitní kampus

  Tým studentů z pěti fakult Západočeské univerzity v Plzni představil 13. července v univerzitním kampusu na Borech dva prototypy celoročně využitelných „chytrých laviček“, vybavených vytápěním, otočným sedátkem, zásuvkami pro dobíjení telefonu či držáky na nápoje.

  13.07.17
 • Katedra archeologie realizuje archeologický výzkum v Letech

  Tým archeologa Pavla Vařeky mapuje přesnou polohu tábora v Letech a studuje jeho materiální pozůstatky.

  13.07.17
 • Na univerzitě začaly letní školy

  V pondělí 10. července odstartovaly svoji výuku hned čtyři letní školy. Vedle dvou největších, Mezinárodní letní jazykové školy a ArtCampu, začínají také škola Homo Economicus a Letní škola virtuální reality. 

  10.07.17
 • Vědci z FAV vyvinuli software, který pomáhá zachraňovat životy

  Katedra informatiky a výpočetní techniky fakulty aplikovaných věd ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje vyvinula software, který slouží při výuce budoucích zdravotnických záchranářů i nácviku týmové spolupráce výjezdových skupin. Software umožňuje simulovat pacientský monitor, který je součástí defibrilátoru, a navodit různé stavy vznikající při neodkladné resuscitaci pacienta.

  04.07.17
 • Letní školy zahájí koncert pod širým nebem

  Nejen pro účastníky Mezinárodní letní jazykové školy a ArtCampu je připraven zahajovací koncert, který se uskuteční v úterý 11. července od 19 hodin pod širým nebem v prostoru před Univerzitní knihovnou ZČU.

  02.07.17
 • Vybrané fakulty otevírají druhé kolo přijímacího řízení

  Zájemci o studium na fakultě ekonomické, elektrotechnické, strojní, zdravotnických studií či filozofické mají ještě během léta možnost podat přihlášku ke studiu. Tyto fakulty totiž vyhlásily druhé kolo přijímacího řízení. 

  01.07.17
 • Fakulta ekonomická připravuje program zaměřený na správu a rozvoj nemovitostí

  V pondělí 26. června podepsali zástupci Západočeské univerzity v Plzni a Nadačního fondu dr. Günthera Zembsche smlouvu o spolupráci. Obě strany budou spolupracovat na přípravě a realizaci studijního programu, zaměřeného na správu a rozvoj nemovitostí. V této oblasti probíhá rovněž spolupráce s univerzitou v Lipsku, kde se koncem června pracovníci i studenti fakult ekonomické a aplikovaných věd zúčastnili odborného workshopu.

  30.06.17
 • Studenti představili novou formuli

  Tým studentů ze čtyř fakult Západočeské univerzity v Plzni představil 30. června nový model závodního vozu UWB04, který by měl navázat na dosavadní úspěchy v prestižní mezinárodní soutěži studentských týmů.

  30.06.17
 • Univerzita třetího věku má další úspěšné absolventy

  V uplynulých dnech proběhly promoce posluchačů Univerzity třetího věku v Karlových Varech a v Plzni. Osvědčení o absolutoriu převzalo celkem 240 posluchačů.

  28.06.17
 • Sportovci přivezli z Českých akademických her 39 medailí

  Západočeskou univerzitu v Plzni letos na 16. Českých akademických hrách v Praze reprezentovalo 145 sportovců. Ti vybojovali celkem 39 cenných kovů a v celkovém pořadí zajistili naší univerzitě velmi lichotivé 4. místo v silné konkurenci 40 českých vysokých škol.

  27.06.17
 • První český nanosatelit letí do vesmíru také díky týmu z Fakulty elektrotechnické ZČU

  V pátek 23. června v 5:59 středoevropského času odstartovala z indického vesmírného střediska Satish Dhawan raketa s českým technologickým nanosatelitem VZLUSAT-1 na palubě. Nanosatelit vyvinuli čeští odborníci pod vedením Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v Praze (VZLÚ), mezi nimiž je i tým PilsenCUBE z katedry aplikované elektroniky a telekomunikací Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.

  22.06.17
 • Ocenění v soutěži Česká dopravní stavba, technologie a inovace putuje na strojní fakultu

  Petr Macher ze strojní fakulty získal cenu rektora Západočeské univerzity v Plzni ve 14. ročníku celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace roku 2016 za svoji práci nazvanou Dvoupodlažní elektrická jednotka pro příměstskou dopravu.

  21.06.17
 • Západočeská univerzita bude vzdělávat sestry v Karlovarském kraji

  Fakulta zdravotnických studií ZČU otevře od září konzultační střediska v Karlovarském kraji. Všeobecné sestry, kterých je v této oblasti nedostatek, tak budou moci studovat při zaměstnání přímo v jejich kraji. Do kombinovaného studia přijme fakulta zhruba 25 studentů.

  21.06.17
 • Vedení univerzity poděkovalo Akademikům Plzeň

  Za výbornou propagaci univerzity i dosavadní úspěchy poděkovalo ve středu 14. června vedení ZČU hokejovému týmu Akademici Plzeň. Studentskému týmu se letos mimořádně dařilo, v Evropské univerzitní hokejové lize vybojoval skvělé 3. místo.

  15.06.17
 • Studenti uspěli s aplikací zobrazující počasí po celém světě

  Aplikace Ventusky, která vizualizuje meteorologická data z numerických modelů, uspěla na soutěži Vodafone Nápad roku 2017. Za aplikací stojí studenti doktorského studia David Prantl z fakulty ekonomické a Martin Prantl z fakulty aplikovaných věd, kteří aplikaci vyvinuli spolu s Markem Mojzíkem. Ze soutěže si odnesli stříbrnou medaili a zároveň mimořádnou cenu za startup roku.

  09.06.17
 • Technické fakulty se představily na DronFestu

  Unikátního festivalu bezpilotního létání, který se těší čím dál většímu zájmu veřejnosti, se zúčastnily i technické fakulty.

  01.06.17
 • Sutnarka bodovala v soutěži Young Package

  Do mezinárodní soutěže obalového designu Young Package, kterou 22 let vyhlašuje společnost Model Obaly, se letos přihlásilo 744 designérů z rekordního počtu 57 zemí světa. Nejvyšší ocenění ve vysokoškolské kategorii získala Kateřina Puncmannová z FDULS.

  30.05.17
 • Západočeskou univerzitu navštívila čínská velvyslankyně

  V pondělí 29. května se setkala s rektorem a dalšími členy vedení univerzity, prohlédla si výzkumné centrum RICE a uměleckou fakultu.

  29.05.17
 • Rektor ZČU předal čestné ocenění Stavbě roku Plzeňského kraje

  Ve čtvrtek 25. května byly slavnostně vyhlášeny výsledky soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2016. Kromě hlavního ocenění byla udělena také dvě čestná uznání. Rektor ZČU Miroslav Holeček předal jedno z nich, které získala dostavba posluchárny Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni.

  26.05.17
 • Den s fyzikou představil vědu netradičním způsobem

  Katedra matematiky, fyziky a technické výchovy pedagogické fakulty uspořádala ve čtvrtek 25. května tradiční akci Den s fyzikou, která se snaží přilákat žáky základních a středních škol ke studium tohoto oboru.

  25.05.17
 • Studenti se utkali na olympiádě techniky

  Jedenáctý ročník Olympiády techniky Plzeň uspořádala v úterý 23. května v plzeňském kongresovém centru Courtyard-Marriott katedra matematiky, fyziky a technické výchovy pedagogické fakulty. Zúčastnilo se ho téměř 50 studentů z devíti univerzit pěti států.

  24.05.17
 • Výzkumníci z fakulty aplikovaných věd pomáhají vyvíjet 3D modely pro výuku mediků

  Tým Laboratoře nádorové léčby a regenerace tkáně Biomedicínského centra Lékařské fakulty UK v Plzni, který dlouhodobě spolupracuje s Fakultou aplikovaných věd ZČU na výzkumu pokročilé výpočetní asistence v onkochirurgii, se stal součástí nedávno spuštěného evropského projektu MedTRain3DModsim.

  23.05.17
 • Závěrečný seminář Jaderných dnů hostil odborníky na jadernou energetiku

  Na aktuální stav a perspektivy jaderné energetiky se zaměřil odborný seminář, který se konal 18. května na fakultě aplikovaných věd v rámci Jaderných dnů 2017.

  19.05.17
 • Záverečný koncert akademického roku rozezněl katedrálu

  V zaplněné katedrále sv. Bartoloměje vystoupily ve středu 17. května akademické sbory pod vedením Romany Feiferlíkové a Víta Aschenbrennera.

  18.05.17
 • Univerzita běžela s rektorem

  Jarní běh okolo kampusu přilákal přes čtyřicet studentů, zaměstnanců a dalších příznivců pohybu.

  17.05.17
 • Přijďte si zaběhat s rektorem

  Registrace na Běh s rektorem prodloužena do úterý 16. května do 12 hodin. Štafetový závod dvoučlenných týmů v délce 1,5 km odstartuje v 16. května v 16 hodin v univerzitním kampusu. Zúčastnit se mohou nejen studenti, ale vítáni jsou i zaměstnanci a široká veřejnost.

  15.05.17
 • Na univerzitě proběhlo finální klání o nejlepší vozítko

  Město Plzeň v rámci programu SmartEdu vyhlásilo pro žáky základních škol na konci loňského roku originální soutěž Kára. Školní týmy měly za úkol sestavit funkční pojízdné vozidlo. V závěrečném souboji, který se odehrál na půdě univerzity, zvítězily děti z 28. ZŠ.

  09.05.17
 • Katedrála sv. Bartoloměje hostí závěrečný koncert akademického roku

  Koncert se uskuteční 17. května od 19 hodin. Univerzita srdečně zve všechny akademické pracovníky, zaměstnance, studenty i širokou veřejnost.

  08.05.17
 • Letošní Plzeňské rozhovory se zaměří na vliv nových technologií na člověka

  Již potřetí proběhnou v Plzni obnovené Plzeňské rozhovory. Uskuteční se v úterý 9. května od 14 do 19 hodin v Moving Station na Jižním předměstí, letos na téma „Technologická společnost: Role člověka“.

  28.04.17
 • Vyučující ze ZČU obdržela vysoké belgické státní vyznamenání

  Pavla Kocourková z Ústavu jazykové přípravy ZČU se 19. dubna stala rytířkou Řádu Leopolda II. Ocenění za zvláštní zásluhy pro belgické království převzala z rukou belgického velvyslance v České republice Grégoira Varkadise jako první občanka v historii České republiky.

  21.04.17
 • Odstartovaly Jaderné dny na univerzitě

  Ve čtvrtek 20. dubna byly slavnostně zahájeny sedmé Jaderné dny, které se poprvé konají v prostorách ZČU a potrvají až do 25. května. Nejen studenti, ale i široká veřejnost může zavítat na výstavu o jaderné energetice v přízemí Fakulty strojní ZČU v univerzitní kampusu v Plzni na Borech. Otevřeno je od pondělí do soboty od 9 do 17 hodin.

  20.04.17
 • Zástupci ZČU jednali na Ukrajině o vzdělávání odborníků pro jaderné elektrárny

  Ve dnech 5.–6. dubna se zástupci Západočeské univerzity zúčastnili v Kyjevě jednání o spolupráci s ukrajinskými vysokými školami a  podnikem Energoatom, který na Ukrajině provozuje jaderné elektrárny.

  13.04.17
 • Univerzita otevře od září školku pro děti zaměstnanců

  Univerzitní školka, jejímž provozovatelem se stane Mateřská škola kardinála Berana Plzeň, bude sídlit v budově vysokoškolských kolejí v Baarově ulici a pojme celkem 38 dětí.

  07.04.17
 • Univerzitní upír vysál přes stovku studentů

  Možnost darovat krev s Univerzitním upírem využilo poslední březnový týden 117 účastníků, přičemž pro 30 z nich to bylo vůbec poprvé.

  31.03.17

Patička