Přejít k obsahu

Aktuality

 • Career Centre zahájilo svoji činnost pro studenty ZČU

  Kariérní centrum Západočeské univerzity v Plzni, tzv. Career centre, se ve středu 18. dubna oficiálně představilo studentům a zahájilo svou činnost.

  19.04.18
 • Na ZČU začaly Jaderné dny. Diskutovat se bude o budoucnosti jaderné energetiky

  Již poosmé se letos v Plzni koná akce nazvaná Jaderné dny. Ve dnech od 19. dubna do 23. května ji v prostorách Fakulty strojní ZČU v Plzni pořádají společně ŠKODA JS a.s., Západočeská univerzita a CENEN (Czech Nuclear Education Network).

  19.04.18
 • Odpoledne v kampusu patřilo sportu i relaxaci

  Běh s rektorem a další sportovní aktivity, grilování, studentské kapely a pivo, slam poetry, žonglér či posezení na trávníku pod téměř již letním sluníčkem - to bylo osmnácté dubnové odpoledne plné pohody v univerzitním kampusu na Borech.

  19.04.18
 • Navrhněte kampus snů společně s architekty. Zapojte se do procházek a workshopů

  Další částí průzkumu, jehož cílem je navrhnout úpravy veřejných prostranství v univerzitním kampusu na Borech, jsou procházky s architekty a následný workshop. Proběhnou 23. a 25. dubna. Setkání doplní názory studentů a zaměstnanců ZČU získané prostřednictvím pocitové mapy a elektronického dotazníku.

  16.04.18
 • FAV bude hostit programátorskou soutěž Catalysts Coding Contest

  Katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd bude 27. dubna hostit mezinárodní programátorskou soutěž Catalysts Coding Contest. Zájemci o programování, kteří chtějí porovnat své schopnosti s ostatními, se mohou přihlásit na webových stránkách soutěže.

  12.04.18
 • Do nabídky letních škol letos přibyly dvě nové

  Ani v letních měsících nezůstane kampus Západočeské univerzity bez studentů. Budou tu opět probíhat letní školy. Z nabídky si vyberou zástupci všech věkových skupin. Nově se letos uskuteční kybernetické soustředění pro pokročilé Campo Lampone a také MechCamp, určený zájemcům o počítačové modelování.

  12.04.18
 • Studenti a akademici opět poměří síly při Běhu s rektorem

  V univerzitním kampusu na Borských polích se ve středu 18. dubna odpoledne uskuteční už třetí ročník sportovní akce Běh s rektorem. Svoji běžeckou zdatnost poměří ve štafetovém závodě dvojic na trati o délce 1,5 kilometru studenti a akademici, ale také běžci z řad absolventů a veřejnosti. 

  11.04.18
 • StudFest ukáže studentům možnosti mimoškolních aktivit

  StudFest – to je název akce, kterou pro své kolegy, studenty ZČU, připravili zástupci studentských organizací. Cílem je ukázat, jak lze roky vysokoškolského studia využít na maximum. StudFest se uskuteční ve středu 11. dubna v Univerzitní knihovně ZČU. 

  05.04.18
 • Dejte si na univerzitě dostaveníčko s francouzštinou

  Ústav jazykové přípravy na 10. dubna přichystal celodenní akci s názvem RENDEZ-VOUS À LA FRANÇAISE, během níž představí možnosti studia francouzštiny i výhody, jež znalost tohoto románského jazyka přináší.

  04.04.18
 • Nejlepší studentské experimenty poletí do vesmíru

  Unikátní projekt studentského satelitu Pilsen Cube II, který vloni spustila plzeňská radnice ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni (ZČU), má za sebou další etapu. Pět týmu středoškoláků se probojovalo až do nejužšího finále a jejich experimenty vynese družice do vesmíru.

  31.03.18
 • Studuj na FEL, jezdi MHD zdarma

  Fakulta elektrotechnická (FEL) připravila pro studenty nově přijaté do prvních ročníků bakalářských, magisterských i doktorských studijních programů v akademickém roce 2018/2019 novinku v podobě jízdného v plzeňské MHD zdarma.

  29.03.18
 • Hejtman ocenil i pedagogy ZČU

  Při příležitosti Dne učitelů ocenil hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard úspěšné pedagogy. Byli mezi nimi také Zdeňka Chocholoušková a Věra Knappová z Fakulty pedagogické a Miroslav Lávička z Fakulty aplikovaných věd.

  28.03.18
 • Univerzita roztančila Měšťanskou besedu

  V pátek 23. března se konal 27. reprezentační ples Západočeské univerzity v Plzni. Přinášíme fotografické ohlédnutí za letošní společenskou událostí.

  26.03.18
 • Západočeská univerzita přivítala členy vedení Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

  Ve středu 21. března přivítal rektor Západočeské univerzity (ZČU) Miroslav Holeček svůj protějšek z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem. Rektor UJEP Martin Balej zavítal na návštěvu ZČU společně se svými prorektory.  

  23.03.18
 • Běh s rektorem letos obohatí pestrý sportovní a kulturní program

  Štafetový závod dvoučlenných týmů v délce 1,5 km odstartuje 18. dubna v 16 hodin v univerzitním kampusu. Zúčastnit se mohou nejen studenti, ale vítáni jsou i zaměstnanci a široká veřejnost. Pro každého z prvních padesáti přihlášených dvojic bude po doběhnutí do cíle připravené pivo nebo limonáda zdarma.

  23.03.18
 • Cenu rektora v anketě Sportovec Plzně získala Eliška Fajfrlíková

  V úterý 20. března se na plzeňské radnici uskutečnilo vyhlášení výsledků ankety Nadace sportující mládeže Sportovec Plzně 2017. Cenu rektora získala studentka Sportovního gymnázia Eliška Fajfrlíková, která se úspěšně věnuje sportovnímu aerobiku.   

  21.03.18
 • Přes 150 firem bude na Veletrhu pracovních příležitostí nabízet uplatnění studentům a absolventům

  Čtyři největší budovy v kampusu Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni na Borech zaplní ve středu 21. března na 150 vystavovatelů s nabídkami pracovního uplatnění pro studenty i absolventy. Uskuteční se tu 23. ročník Veletrhu pracovních příležitostí při ZČU. 

  19.03.18
 • Smart City je silným pojítkem mezi městem a univerzitou

  Smart City – koncept, který přináší občanům chytrá řešení v různých oblastech života, je stěžejní téma spolupráce mezi Západočeskou univerzitou a městem Plzní. Tak to vidí čelní představitelé města Plzně v čele s primátorem Martinem Zrzaveckým i rektor Miroslav Holeček společně s dalšími členy vedení univerzity. Potvrdilo to jejich společné jednání, které proběhlo na ZČU ve středu 14. března.

  14.03.18
 • Co chybí univerzitnímu areálu na Borech, aby se změnil v kampus snů? Řekněte nám to v dotazníku

  In-line dráha a půjčovna sportovního vybavení? Kavárny s posezením venku a pódium pro kulturní produkci pod širým nebem? Nebo  smart parkoviště? Jak podle vás vypadá univerzitní kampus, z nějž byste nejraději ani neodešli domů?

  13.03.18
 • Fakulta elektrotechnická bude rok využívat Volkswagen e-Golf

  Zástupci Fakulty elektrotechnické (FEL) převzali v den konání  6. diskusního fóra Smart City Plzeň elektromobil Volkswagen e-Golf. K ročnímu testování ho fakultě zapůjčila společnost Porsche Česká republika.

  13.03.18
 • Němečtí studenti se učili na ZČU češtinu

  V rámci projektu Studykom přijelo 25. února do Plzně dvanáct studentů z Technische Hochschule Deggendorf a Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden, které zde čekal týdenní intenzivní jazykový kurz češtiny. Fakulta tou dobou také hostila německého lektora, jenž přijel diskutovat studentské záměry v rámci soutěže IvestDay.

  12.03.18
 • Fakulta strojní posiluje spolupráci se středními školami

  S deseti středními školami z Plzeňského, Karlovarského i Jihočeského kraje uzavřela partnerství Fakulta strojní (FST) Západočeské univerzity, v blízké době přibudou ještě další dvě. Společným cílem je zlepšovat vzdělanost mladých lidí v technických oborech. 

  09.03.18
 • Studentka ZČU začala s běháním až na vysoké. Teď je sedmá na halovém mistrovství světa v atletice

  Čtyřiadvacetiletá sprinterka a studentka Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni Tereza Petržilková se v sobotu 3. března postavila v anglickém Birminghamu na start štafety 4x400m. Svoji premiéru na světovém šampionátu korunovala sedmým, prvním nepostupovým, místem. Ještě před čtyřmi lety přitom běhala jen rekreačně v přírodě. K závodění ji přivedl až v prvním ročníku bakalářského studia její pedagog Václav Salcman.

  07.03.18
 • Konference Smart City Plzeň opět obsadí Fakultu elektrotechnickou

  Letošní 6. ročník, který proběhne 13. března, se zaměří na témata doprava 4.0 – čistá mobilita, technologie budoucnosti a bezpečnost informačních a komunikačních systémů.

  06.03.18
 • Sportovci, pojďte studovat k nám, vyzývá ZČU

  Sportovní program, součást akademického prostředí prestižních světových univerzit, začíná systematicky a cílevědomě budovat také Západočeská univerzita (ZČU) v Plzni. Studenti zařazení do sportovního programu budou součástí univerzitní reprezentace Western Stars.

  05.03.18
 • Odborníci z RICE zajišťují větší spolehlivost přijímačů koncentrované fotovoltaiky

  Vědci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické (FEL) vyvinuli novou technologii pro vytváření pokročilých přijímačů slunečního záření využívaných v systémech koncentrované fotovoltaiky. Zajistili jejich vyšší výkonnost, spolehlivost a životnost.

  28.02.18
 • Partnerství mezi ZČU a Plzeňským Prazdrojem pokračuje

  Rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček a předseda představenstva pivovaru Plzeňský Prazdroj Grant Murray Liversage stvrdili svým podpisem pokračování vzájemné spolupráce obou institucí.   

  27.02.18
 • Zdeněk Vostracký získal Cenu Wernera von Siemense pro nejlepšího pedagoga

  Ocenění převzal za propagaci komplexního inženýrského vzdělávání. Jubilejní vyhlášení vítězů 20. ročníku soutěže se odehrálo 22. února v prostorách Betlémské kaple v Praze.

  26.02.18
 • Děkany pedagogických fakult přijal primátor Martin Zrzavecký

  Od 19. do 21. února se v Plzni konalo jednání Asociace děkanů pedagogických fakult České a Slovenské republiky. Na čtyři desítky akademiků se zúčastnili jednání k aktuálním otázkám v oblasti učitelství. Součástí programu bylo i přijetí primátorem Martinem Zrzaveckým přímo na plzeňské radnici.

  22.02.18
 • Zrekonstruovaná menza se rozšíří také o zastřešenou terasu

  V lednu byla zahájena přístavba menzy v univerzitním kampusu na Borech. Jedná se o strategickou investici ZČU připravovanou v souladu s dlouhodobým záměrem na roky 2016 až 2020. Podle harmonogramu by měla být stavba dokončena do konce srpna 2018. 

  20.02.18
 • ZČU získá nejvíce prostředků z výzvy Předaplikační výzkum pro ITI

  Fakulta aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) uspěla se dvěma žádostmi ve výzvě Předaplikační výzkum pro ITI (Integrated Territorial Investment) Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV). Ze sedmi žadatelů získala ZČU nejvíce finančních prostředků, bezmála 197 milionů korun.

  19.02.18
 • Fakulta aplikovaných věd zve na Večer otevřených dveří

  Na čtvrtek 1. března připravila Fakulta aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni Večer otevřených dveří. Od 17 do 19 hodin zpřístupní výukové prostory a vybrané laboratoře ve své budově v Technické ul. 8. 

  19.02.18
 • Děkani pedagogických fakult Česka a Slovenska se budou radit v Plzni

  Fakulta pedagogická ZČU přivítá  ve dnech 19.- 21. 2. 2018 téměř  čtyři desítky členů vedení pedagogických fakult z České a Slovenské republiky na tradičním setkání Asociace děkanů. 

  16.02.18
 • DESING+ opět propojil studenty fakult navzájem i s firmami

  Celkem 96 posluchačů Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) se letos zúčastnilo výukového projektu DESING+. V něm se učí studenti spolupracovat v interdisciplinárních týmech a řešit témata zadaná průmyslovými podniky.

  13.02.18
 • Na Dětské univerzitě promovaly desítky malých školáků

  Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni uspořádala na podzim čtvrtý ročník Dětské univerzity. Slavnostní promoce úspěšných 122 absolventů proběhla ve čtvrtek 8. února v aule budovy ZČU v Jungmannově ulici.

  09.02.18
 • Studenti i zaměstnanci mají stále možnost přispět k vylepšení kampusu ZČU na Borech

  Stačí, aby vyplnili online pocitovou mapu, do níž vyznačí a okomentují oblíbená místa i ta, kterým se z nějakého důvodu raději vyhýbají. Nasbírané informace budou využity ke zpracování nové územní studie kampusu. Mapu je možné vyplnit do 15. února.

  08.02.18
 • Technická olympiáda otevírá středoškolákům dveře na univerzitu

  Ve čtvrtek 8. února se v prostorách Fakulty elektrotechnické uskutečnila prezentace a vyhodnocení prací pátého ročníku Technické olympiády Plzeňského kraje.

  08.02.18
 • Student FEL Filip Forejtek bude bojovat na olympiádě v Jižní Koreji

  Student 1. ročníku kombinovaného studia oboru Aplikovaná elektrotechnika je úspěšným reprezentantem ve sjezdovém lyžování. V lednu 2018 vyhrál mistrovství ČR v kombinaci, skončil pátý na juniorském MS ve sjezdu a dočkal se dodatečné nominace na ZOH 2018 v Pchjongčchangu.

  06.02.18
 • Softwary vědců z výzkumného centra NTIS pomáhají vyhledávat v audiovizuálních archivech

  Luděk Müller, nedávno jmenovaný profesor ZČU, je jedním z odborníků působících ve výzkumném centru Nové technologie pro informační společnost (NTIS), kteří vyvíjejí softwarové nástroje pro práci s mluvenými a psanými texty. 

  06.02.18
 • Repliky ostatků Jana Nepomuckého vznikly díky spolupráci doktorandů ZČU

  Od dubna 2017 mohou návštěvníci Svatojánského muzea v Nepomuku obdivovat repliku lebky svatého Jana Nepomuckého. Vyrobil ji technikou 3D tisku student doktorského studijního programu Fakulty elektrotechnické ZČU Karel Slobodník na podnět doktorandky Fakulty filozofické Kateřiny Dobrovolné, která je ředitelkou muzea v Nepomuku.     

  05.02.18
 • Reprezentační ples ZČU roztančí Leona Machálková

  27. reprezentační ples Západočeské univerzity v Plzni se uskuteční v pátek 23. března od 20 hodin v Měšťanské besedě. Vstupenky jsou již v prodeji.

  02.02.18
 • Desítky nejmladších studentů se těší na promoci

  Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni uspořádala na podzim čtvrtý ročník Dětské univerzity. Desítky školáků si tak opět vyzkoušely, jaké to je studovat na vysoké škole. Slavnostní promoce úspěšných 119 absolventů se uskuteční ve čtvrtek 8. února od 14:45, 16:00 a 17:15 hodin v aule budovy ZČU v Jungmannově ulici 1.

  02.02.18
 • RICE má nejmodernější konfokální mikroskop v Evropě

  Vědci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické převzali ve čtvrtek 1. února od zástupců společnosti Olympus nový typ konfokálního laserového mikroskopu. Přístroj, který zkoumaný objekt zobrazuje ve 3D a dokáže ho zvětšit více než 17 000krát, má pracoviště Západočeské univerzity jako zatím jediné v Evropě.

  01.02.18
 • Západočeskou univerzitu navštívila velvyslankyně Švédska

  Dne 30. ledna navštívila Západočeskou univerzitu v Plzni švédská velvyslankyně J. E. Viktoria Li v doprovodu kancléře Niklase Bennwika a obchodního komisaře Nikki Brandta. Šlo o historicky první návštěvu velvyslance Švédska na ZČU.

  31.01.18
 • Fakulta elektrotechnická se představí veřejnosti

  Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni pořádá den otevřených dveří v úterý 30. ledna od 10 do 16 hodin. Během něj nabídne nejen informace o studiu, ale i pohled do svého zákulisí – do laboratoří a Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE).

  25.01.18
 • Západočeská univerzita má tři nově jmenované profesory

  Ve Velké aule pražského Karolina převzali 22. ledna jmenovací dekret Luděk Müller z FAV, Josef Voldřich z FST a Pavel Karban z FEL. Všichni tři byli jmenováni na návrh Vědecké rady ZČU. Počet akademiků s nejvyšší vědecko-pedagogickou hodností se tak na Západočeské univerzitě rozšířil na 81.

  24.01.18
 • Rektor poblahopřál úspěšným reprezentantům ZČU

  Od 16. do 19. listopadu 2017 se v Barceloně konalo 3. meziuniverzitní mistrovství světa (3rd World InterUniversities Championships). Poprvé se ho zúčastnilo také družstvo sportovců Západočeské univerzity. 

  23.01.18
 • Fakulta aplikovaných věd při dni otevřených dveřích zpřístupní své atraktivní laboratoře

  Fakulta aplikovaných věd ZČU v Plzni se otevře zájemcům o studium i široké veřejnosti ve středu 24. ledna. V době od 8.30 do 14 hodin zde budou probíhat interaktivní prohlídky výukových a laboratorních prostor. 

  19.01.18
 • Fakulta právnická zve k návštěvě budoucí studenty

  Fakulta právnická Západočeské univerzity v Plzni uspořádá den otevřených dveří ve středu 24. ledna. Zájemci se mohou vydat v době od 10 do 13 hodin do budovy fakulty v sadech Pětatřicátníků 14. V posluchárně PC 408 pro ně budou připraveny informace o studiu a několik odborných přednášek.

  19.01.18
 • ZČU má nového prorektora pro transfer znalostí a technologií

  Od ledna 2018 působí nově na Západočeské univerzitě v Plzni prorektor pro transfer znalostí a technologií. 

  19.01.18
 • Fakulta ekonomická se představí uchazečům o studium

  Fakulta ekonomická ZČU v Plzni přivítá zájemce o studium v úterý 23. ledna v univerzitním kampusu v Plzni na Borech. V pátek 26. ledna otevře dveře své budovy v Chebu.

  18.01.18
 • Při hledání zaměstnání i brigády pomůže Veletrh práce a vzdělávání Klíč k příležitostem

  Akce, na níž se bude prezentovat několik desítek firem, proběhne 30. ledna od 10 do 18 hodin v KD Peklo. Doprovodný program nabídne přednášky o tom, jak se připravit na pohovor, začít podnikat či jak "prodat" sám sebe.

  17.01.18
 • Podpis memoranda otevírá možnosti konkrétní spolupráce s významnými čínskými univerzitami

  Zástupci Fakulty strojní, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a ústavu Nové technologie – výzkumné centrum navštívili v uplynulém týdnu významné univerzity v Pekingu, Shijiazhuangu, Cangzhou, Tianjinu a Changshe.

  16.01.18
 • Fakulta pedagogická otevře své dveře zájemcům o studium

  Stane se tak v pátek 19. ledna. Uchazeče přivítá ve svých budovách v ulicích Veleslavínova, Klatovská a také na Chodském náměstí v době od 8 do 16 hodin. Příchozí si budou moci prohlédnout prostory pro výuku, sledovat ukázky práce kateder či zábavné experimenty v laboratořích.

  15.01.18
 • Začtěte se do nového čísla časopisu ZČU&absolventi

  Na třiceti stranách se v něm formou rozhovorů a medailonků dozvíte o úspěšných absolventech Západočeské univerzity, Klubu absolventů i pořádaných setkáních.

  10.01.18
 • Velvyslankyně Peru se zajímala o možnosti spolupráce

  V úterý 9. ledna navštívila Západočeskou univerzitu v Plzni J. E. Liliana De Olarte de Torres-Muga, velvyslankyně Peruánské republiky.

  10.01.18
 • Univerzitu navštívili tři králové

  Na Západočeskou univerzitu zavítali v pondělí 8. ledna Kašpar, Melichar a Baltazar v doprovodu malých koledníků, aby získali peníze pro Tříkrálovou sbírku. 

  09.01.18
 • Fakulta filozofická se představí zájemcům o studium

  Filozofická fakulta letos připravila den otevřených dveří na středu 10. ledna. Setkání se zájemci o studium proběhne od 15 hodin v místnosti č. 319 v budově fakulty v Sedláčkově ulici č. 15.

  04.01.18
 • Fakulta strojní zve uchazeče k návštěvě

  Ve čtvrtek 11. ledna od 8:30 hodin se na Fakultě strojní v areálu ZČU na Borech uskuteční den otevřených dveří. I letos bude spojen s Automotive Day, na němž se představí zejména firmy zabývající se vývojem a výrobou dílů pro automobilový průmysl. Návštěvníci mohou vyhrát tablet.

  04.01.18
 • Vědci z RICE vyvinuli odlehčenou verzi chytrého hasičského obleku

  V Regionálním inovačním centru elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity byl v pátek 15. prosince zakončen projekt vývoje „odlehčeného“ chytrého zásahového oděvu pod označením smartPRO2.

  01.01.18
 • PF 2018

  Přání rektora Miroslava Holečka

  21.12.17
 • Studenti zvou na Vánoční setkání #nadřeň

  Výtěžek z akce, která proběhne v úterý 19. prosince v univerzitní kavárně Družba, získá Nadace pro transplantace kostní dřeně.

  14.12.17
 • Oslavte Vánoce v barvách ZČU

  Originální dárky pod stromeček pořídíte i s logem Západočeské univerzity v Plzni.

  12.12.17
 • Plzeňským vědcům se daří překonávat problémy technologie výroby chytrých oken

  Vědcům z výzkumného centra NTIS při Fakultě aplikovaných věd ZČU v Plzni se letos podařilo vyřešit jednu ze zásadních překážek výroby chytrých oken. Svůj úspěch prezentovali na Mezinárodní konferenci o reaktivním naprašování tenkých vrstev.

  06.12.17
 • Stonožka podruhé podpořila půl milionem korun výzkum Crohnovy choroby

  Prorektor pro rozvoj a vnější vztahy Vladimír Duchek a ředitel Fakultní nemocnice Plzeň Václav Šimánek převzali 1. prosince v chrámu sv. Víta symbolický šek na půl milionu korun. Peníze daruje humanitární hnutí Stonožka na výzkum Crohnovy choroby u dětí.

  03.12.17
 • Inovátoři z celé republiky se poprvé setkají v Plzni. Studenti ZČU mají vstup do VIP zóny zdarma

  Festival Česká inovace 2017 proběhne v DEPO2015 už ve čtvrtek 30. listopadu. Studenti ZČU mají po registraci do VIP zóny, kde proběhnou diskusní panely, workshopy či závod dronů, vstup zdarma.

  29.11.17
 • Plzeňský US Point pokračuje ve svých aktivitách

  Kulturní atašé USA Erin Kotheimer a rektor Miroslav Holeček podepsali v pondělí 27. listopadu memorandum o porozumění mezi Velvyslanectvím USA v České republice a Západočeskou univerzitou. Podpisem memoranda se obě strany zavázaly ke spolupráci při provozování amerického centra US Point v Plzni po dobu dalších dvou let. 

  28.11.17
 • ZČU pořádá unikátní konferenci o tenkovrstvých materiálech

  Od 4. do 6. prosince 2017 se bude v plzeňském hotelu Angelo konat 16. ročník významné Mezinárodní konference o reaktivním naprašování tenkých vrstev. Konferenci pořádá Západočeská univerzita v Plzni a zúčastní se jí více než 120 vědců a postgraduálních studentů z 19 zemí.

  27.11.17
 • Plzeňský kraj a ZČU zpřesnily formy spolupráce

  Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a rektor Západočeské univerzity (ZČU) Miroslav Holeček podepsali v pátek 24. listopadu na krajském úřadě memorandum, které rozšiřuje a konkretizuje oblasti a formy spolupráce obou institucí.

  24.11.17
 • Hokejovou Bitvu o Plzeň po neuvěřitelném obratu vyhrál tým ZČU

  Během pátého duelu mezi Západočeskou univerzitou a Lékařskou fakultou univerzity Karlovy v Plzni dokázal tým ZČU obdivuhodně zvrátit zprvu nepříznivé skóre 0:3 a po roční odmlce opět získat putovní pohár.

  23.11.17
 • Největší krajskou debatu kandidátů na prezidenta pořádá Akademický spolek studentů politických věd

  Akce proběhne v úterý 28. listopadu v posluchárně Západočeské univerzity v Plzni v Jungmannově ulici.

  20.11.17
 • Rektor ZČU podepsal smlouvu s ministrem školství o česko-německé spolupráci ve vzdělávání mládeže

  Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech a rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček podepsali dne 15. 11. 2017 smlouvu o dlouhodobé spolupráci v oblasti systémového rozvoje česko-německé spolupráce v oblasti vzdělávání a mládeže. 

  16.11.17
 • Ekonomickou fakultu povede Michaela Krechovská

  Fakultu ekonomickou (FEK) Západočeské univerzity v Plzni povede od března 2018 další čtyři roky Michaela Krechovská, dosavadní vedoucí katedry financí a účetnictví. Kandidátkou na děkanku ji ve středu 15. listopadu odpoledne zvolil v tajné volbě Akademický senát fakulty. Vyslovilo se pro ni deset z šestnácti přítomných senátorů.  

  16.11.17
 • Aplikace Ventusky zpřesnila předpovědi počasí pro Evropu

  Webová Aplikace Ventusky, vyvinutá studenty doktorského studia na Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU) Davidem a Martinem Prantlovými ve spolupráci s Markem Mojzíkem, dokáže nyní předpovídat počasí v Evropě ještě přesněji. 

  15.11.17
 • Hokejová Bitva o Plzeň je tu!

  Ve středu 22. listopadu v 19:45 hodin vypukne na ledové ploše Home Monitoring Arény Bitva o Plzeň. Popáté se proti sobě postaví hokejový tým Západočeské univerzity a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni.

  14.11.17
 • 17. listopad v odrazu dvou diktatur

  Výročí 17. listopadu si studenti připomenu panelovou diskusí nazvanou Nežít ve lži - 17. listopad v odrazu dvou diktatur. Uskuteční se 16. listopadu od 17 hodin ve vzdělávacím centru Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. 

  13.11.17
 • Výstava vytvořená na ZČU boduje v Africe

  Afrika snů a skutečností po 70 letech. To je název expozice, kterou u příležitosti 70 let od první cesty Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky na černý kontinent připravila fakulta filozofická a ekonomická. Před pár dny si ji nadšeně prohlédli Etiopané.

  10.11.17
 • S univerzitním upírem darovalo krev 37 prvodárců

  Od 6. do 8. listopadu proběhl na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Plzeň 22. ročník tradiční akce Západočeské univerzity nazvané Univerzitní upír. Darovat krev přišlo 191 osob, 37 z nich poprvé.

  09.11.17
 • Čestný titul převzal na slavnostním zasedání Vědecké rady ZČU William Lobkowicz

  Ve středu 8. listopadu se uskutečnilo slavnostní zasedání Vědecké rady Západočeské univerzity. Čestný titul doctor honoris causa převzal William Lobkowicz, potomek roudnické větve rodu Lobkowiczů. Vědecká rada ZČU ocenila jeho přínos v oblasti péče o kulturní bohatství a jeho rozvoj.

   

  09.11.17
 • Unikátní díla Ladislava Sutnara vystaví galerie přesně 120 let po jeho narození

  Symbolicky v den výročí narození Ladislava Sutnara zahájí Galerie Ladislava Sutnara výstavu jeho dosud neuvedených obrazů. Stane se tak 9. listopadu.

  08.11.17
 • Univerzitní upír opět přiletěl

  Ve dnech 6.- 8. listopadu se na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Plzeň v ulici 17. listopadu koná tradiční akce s názvem Univerzitní upír. 

  07.11.17
 • Volby do Akademického senátu ZČU

  Ve dnech 6. - 10. listopadu probíhají volby do Akademického senátu Západočeské univerzity v Plzni. Nově zvolení senátoři budou svoji funkci vykonávat v období od 1. ledna 2018 do 31. prosince 2020.

  06.11.17
 • Festival vzdělávání: Posviť si na budoucnost

  Od 10. do 11. listopadu proběhne v areálu DEPO2015 v Plzni unikátní festival, který nabídne žákům, studentům a rodičům ucelený přehled o možnostech studia v Plzeňském kraji. Představí se na něm i všechny fakulty Západočeské univerzity. Vstup je zdarma.

  03.11.17
 • Nová výstava ve Smetanových sadech přibližuje vědecké aktivity ZČU

  V prostoru před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje je od 1.listopadu k vidění výstava nazvaná Věda na Západočeské univerzitě v Plzni. Na 21 velkoformátových fotografiích přibližuje nejzajímavější vědecké aktivity fakult a dalších součástí ZČU. Výstava potrvá do konce listopadu.

  01.11.17
 • Novým děkanem FEL bude Zdeněk Peroutka

  Akademický senát Fakulty elektrotechnické (FEL) Západočeské univerzity zvolil ve středu 1. listopadu kandidáta na děkana na funkční období 2018 - 2022. Stane se jím dosavadní ředitel a vedoucí výzkumného programu Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při FEL a proděkan pro vědu a strategii prof. Ing. Zdeněk Peroutka, Ph. D.


  01.11.17
 • Západočeskou univerzitu navštívil francouzský velvyslanec

  V pondělí 30. října 2017 navštívil Západočeskou univerzitu v Plzni J. E. Roland Galharague, velvyslanec Francie. Šlo o jeho první návštěvu v Plzni od března 2017, kdy se ujal své funkce.

  31.10.17
 • Profesor Jaroslav Šesták z NTC obdržel státní vyznamenání

  Profesor Jaroslav Šesták (1938) z výzkumného centra Nové technologie (NTC) Západočeské univerzity v Plzni převzal v sobotu 28. října z rukou prezidenta České republiky Miloše Zemana medaili Za zásluhy I. stupně, za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství.

  30.10.17
 • Čínská univerzita chce rozšířit výměnné pobyty i propagovat svoji tradiční medicínu v Plzni

  Západočeskou univerzitu v Plzni v pondělí 30. října navštívila delegace ze Zhejiang Chinese Medical University (ZCMU), partnerské školy fakulty zdravotnických studií (FZS). 

  30.10.17
 • Chytré rukavice SensPro se už prodávají, zájem je velký

  Chytré hasičské rukavice SensPro už jsou v prodeji. Na trh je přinesla firma Holík International - člen českého konsorcia, které za vývojem hasičského oděvu stojí. Prodej odstartoval na veletrhu A+A v Düsseldorfu minulý týden. Podle ředitele vývoje ve firmě Holík International Tomáše Pekaře vzbudila rukavice mimořádnou pozornost. 

  26.10.17
 • Profesor Stanislav Hosnedl z FST získal Zlatou medaili za celoživotní tvůrčí technickou práci

  Komise pro udělování Zlatých medailí při Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně letos udělila Zlatou medaili za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy profesoru Stanislavu Hosnedlovi z Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni. Strojírenský měsíčník MM Průmyslové spektrum jej tak uvádí do Síně slávy česko-slovenských strojařů.

  25.10.17
 • Vynikající studenti převzali stipendia

  Celkem 36 studentů a doktorandů Západočeské univerzity v Plzni a Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy dnes převzalo při slavnostním obřadu v Měšťanské besedě stipendia rektora ZČU, Plzeňského kraje a města Plzně. 

  24.10.17
 • Univerzita zve na seminář k tématu zajišťování kvality

  Na čtvrtek 26. října připravila Západočeská univerzita seminář s názvem Quality Assurance, Quality Enhancement and Quality Culture: Examples from European Universities.

  20.10.17
 • Rektoři bavorských vysokých škol mají zájem o spolupráci se ZČU

  Osm rektorů bavorských vysokých škol aplikovaných věd navštívilo ve středu 18. října Západočeskou univerzitu. S některými z nich už plzeňská univerzita intenzivně spolupracuje. Zájem o spolupráci mají i další.

  18.10.17
 • Program Erasmus oslaví 30 let své existence vlajkovým pochodem

  Ve středu 18. října ve 14 hodin vyjdou studenti Západočeské univerzity na vlajkový průvod z Borského parku směrem k univerzitnímu kampusu na Borských polích. Připojí se tak ke studentům v dalších 10 městech České republiky, aby společně s nimi připomněli 30. výročí programu Erasmus. 

  13.10.17
 • Na strojírenském veletrhu v Brně nechybí Západočeská univerzita

  Na brněnském strojírenském veletrhu se Fakulta strojní Západočeské univerzity prezentuje s 3D tiskem z kovu i z kompozitních materiálů a také rozšířenou realitou. 

  12.10.17
 • Na Pivo s rektorem dorazila tisícovka studentů

  Ani nepříznivé počasí během úterního odpoledne a večera neodradilo studenty, aby dorazili na druhý ročník akce Pivo s rektorem.

  11.10.17
 • Česká nanodružice VZLUSAT-1 oslavila 100 dní ve vesmíru

  V sobotu 30. září 2017 uplynulo přesně 100 dní, kdy byla do vesmíru vyslána první česká technologická nanodružice VZLUSAT-1. Planetu Zemi obíhá přibližně ve výšce 510 km. Komunikaci s ní zajišťuje tým Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.

  10.10.17
 • Univerzita zve na festival jógy

  Festival Om Shanti Plzeň se odehraje 14. a 15. října v univerzitní budově Jungmannova 1. Studentům a zaměstnancům ZČU nabízí slevu na vstupném.

  09.10.17
 • Technologická agentura ČR ocenila projekt fakulty strojní

  V rámci Dne Technologické agentury ČR byly ve čtyřech kategoriích oceněny projekty aplikovaného výzkumu. V kategorii Ekonomický přínos uspěla fakulta strojní. 

  06.10.17
 • Studenti se utkali na olympiádě techniky

  Jedenáctý ročník Olympiády techniky Plzeň uspořádala v úterý 23. května v plzeňském kongresovém centru Courtyard-Marriott katedra matematiky, fyziky a technické výchovy pedagogické fakulty. Zúčastnilo se ho téměř 50 studentů z devíti univerzit pěti států.

  24.05.17

Patička