Přejít k obsahu

Aktuality

 • Zrekonstruovaná menza se rozšíří také o zastřešenou terasu

  V lednu byla zahájena přístavba menzy v univerzitním kampusu na Borech. Jedná se o strategickou investici ZČU připravovanou v souladu s dlouhodobým záměrem na roky 2016 až 2020. Podle harmonogramu by měla být stavba dokončena do konce srpna 2018. 

  20.02.18
 • ZČU získá nejvíce prostředků z výzvy Předaplikační výzkum pro ITI

  Fakulta aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) uspěla se dvěma žádostmi ve výzvě Předaplikační výzkum pro ITI (Integrated Territorial Investment) Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV). Ze sedmi žadatelů získala ZČU nejvíce finančních prostředků, bezmála 197 milionů korun.

  19.02.18
 • Fakulta aplikovaných věd zve na Večer otevřených dveří

  Na čtvrtek 1. března připravila Fakulta aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni Večer otevřených dveří. Od 17 do 19 hodin zpřístupní výukové prostory a vybrané laboratoře ve své budově v Technické ul. 8. 

  19.02.18
 • Děkani pedagogických fakult Česka a Slovenska se budou radit v Plzni

  Fakulta pedagogická ZČU přivítá  ve dnech 19.- 21. 2. 2018 téměř  čtyři desítky členů vedení pedagogických fakult z České a Slovenské republiky na tradičním setkání Asociace děkanů. 

  16.02.18
 • DESING+ opět propojil studenty fakult navzájem i s firmami

  Celkem 96 posluchačů Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) se letos zúčastnilo výukového projektu DESING+. V něm se učí studenti spolupracovat v interdisciplinárních týmech a řešit témata zadaná průmyslovými podniky.

  13.02.18
 • Na Dětské univerzitě promovaly desítky malých školáků

  Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni uspořádala na podzim čtvrtý ročník Dětské univerzity. Slavnostní promoce úspěšných 122 absolventů proběhla ve čtvrtek 8. února v aule budovy ZČU v Jungmannově ulici.

  09.02.18
 • Studenti i zaměstnanci mají stále možnost přispět k vylepšení kampusu ZČU na Borech

  Stačí, aby vyplnili online pocitovou mapu, do níž vyznačí a okomentují oblíbená místa i ta, kterým se z nějakého důvodu raději vyhýbají. Nasbírané informace budou využity ke zpracování nové územní studie kampusu. Mapu je možné vyplnit do 15. února.

  08.02.18
 • Technická olympiáda otevírá středoškolákům dveře na univerzitu

  Ve čtvrtek 8. února se v prostorách Fakulty elektrotechnické uskutečnila prezentace a vyhodnocení prací pátého ročníku Technické olympiády Plzeňského kraje.

  08.02.18
 • Student FEL Filip Forejtek bude bojovat na olympiádě v Jižní Koreji

  Student 1. ročníku kombinovaného studia oboru Aplikovaná elektrotechnika je úspěšným reprezentantem ve sjezdovém lyžování. V lednu 2018 vyhrál mistrovství ČR v kombinaci, skončil pátý na juniorském MS ve sjezdu a dočkal se dodatečné nominace na ZOH 2018 v Pchjongčchangu.

  06.02.18
 • Softwary vědců z výzkumného centra NTIS pomáhají vyhledávat v audiovizuálních archivech

  Luděk Müller, nedávno jmenovaný profesor ZČU, je jedním z odborníků působících ve výzkumném centru Nové technologie pro informační společnost (NTIS), kteří vyvíjejí softwarové nástroje pro práci s mluvenými a psanými texty. 

  06.02.18
 • Repliky ostatků Jana Nepomuckého vznikly díky spolupráci doktorandů ZČU

  Od dubna 2017 mohou návštěvníci Svatojánského muzea v Nepomuku obdivovat repliku lebky svatého Jana Nepomuckého. Vyrobil ji technikou 3D tisku student doktorského studijního programu Fakulty elektrotechnické ZČU Karel Slobodník na podnět doktorandky Fakulty filozofické Kateřiny Dobrovolné, která je ředitelkou muzea v Nepomuku.     

  05.02.18
 • Reprezentační ples ZČU roztančí Leona Machálková

  27. reprezentační ples Západočeské univerzity v Plzni se uskuteční v pátek 23. března od 20 hodin v Měšťanské besedě. Vstupenky jsou již v prodeji.

  02.02.18
 • Desítky nejmladších studentů se těší na promoci

  Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni uspořádala na podzim čtvrtý ročník Dětské univerzity. Desítky školáků si tak opět vyzkoušely, jaké to je studovat na vysoké škole. Slavnostní promoce úspěšných 119 absolventů se uskuteční ve čtvrtek 8. února od 14:45, 16:00 a 17:15 hodin v aule budovy ZČU v Jungmannově ulici 1.

  02.02.18
 • RICE má nejmodernější konfokální mikroskop v Evropě

  Vědci z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické převzali ve čtvrtek 1. února od zástupců společnosti Olympus nový typ konfokálního laserového mikroskopu. Přístroj, který zkoumaný objekt zobrazuje ve 3D a dokáže ho zvětšit více než 17 000krát, má pracoviště Západočeské univerzity jako zatím jediné v Evropě.

  01.02.18
 • Západočeskou univerzitu navštívila velvyslankyně Švédska

  Dne 30. ledna navštívila Západočeskou univerzitu v Plzni švédská velvyslankyně J. E. Viktoria Li v doprovodu kancléře Niklase Bennwika a obchodního komisaře Nikki Brandta. Šlo o historicky první návštěvu velvyslance Švédska na ZČU.

  31.01.18
 • Fakulta elektrotechnická se představí veřejnosti

  Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni pořádá den otevřených dveří v úterý 30. ledna od 10 do 16 hodin. Během něj nabídne nejen informace o studiu, ale i pohled do svého zákulisí – do laboratoří a Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE).

  25.01.18
 • Západočeská univerzita má tři nově jmenované profesory

  Ve Velké aule pražského Karolina převzali 22. ledna jmenovací dekret Luděk Müller z FAV, Josef Voldřich z FST a Pavel Karban z FEL. Všichni tři byli jmenováni na návrh Vědecké rady ZČU. Počet akademiků s nejvyšší vědecko-pedagogickou hodností se tak na Západočeské univerzitě rozšířil na 81.

  24.01.18
 • Rektor poblahopřál úspěšným reprezentantům ZČU

  Od 16. do 19. listopadu 2017 se v Barceloně konalo 3. meziuniverzitní mistrovství světa (3rd World InterUniversities Championships). Poprvé se ho zúčastnilo také družstvo sportovců Západočeské univerzity. 

  23.01.18
 • Fakulta aplikovaných věd při dni otevřených dveřích zpřístupní své atraktivní laboratoře

  Fakulta aplikovaných věd ZČU v Plzni se otevře zájemcům o studium i široké veřejnosti ve středu 24. ledna. V době od 8.30 do 14 hodin zde budou probíhat interaktivní prohlídky výukových a laboratorních prostor. 

  19.01.18
 • Fakulta právnická zve k návštěvě budoucí studenty

  Fakulta právnická Západočeské univerzity v Plzni uspořádá den otevřených dveří ve středu 24. ledna. Zájemci se mohou vydat v době od 10 do 13 hodin do budovy fakulty v sadech Pětatřicátníků 14. V posluchárně PC 408 pro ně budou připraveny informace o studiu a několik odborných přednášek.

  19.01.18
 • ZČU má nového prorektora pro transfer znalostí a technologií

  Od ledna 2018 působí nově na Západočeské univerzitě v Plzni prorektor pro transfer znalostí a technologií. 

  19.01.18
 • Fakulta ekonomická se představí uchazečům o studium

  Fakulta ekonomická ZČU v Plzni přivítá zájemce o studium v úterý 23. ledna v univerzitním kampusu v Plzni na Borech. V pátek 26. ledna otevře dveře své budovy v Chebu.

  18.01.18
 • Při hledání zaměstnání i brigády pomůže Veletrh práce a vzdělávání Klíč k příležitostem

  Akce, na níž se bude prezentovat několik desítek firem, proběhne 30. ledna od 10 do 18 hodin v KD Peklo. Doprovodný program nabídne přednášky o tom, jak se připravit na pohovor, začít podnikat či jak "prodat" sám sebe.

  17.01.18
 • Podpis memoranda otevírá možnosti konkrétní spolupráce s významnými čínskými univerzitami

  Zástupci Fakulty strojní, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a ústavu Nové technologie – výzkumné centrum navštívili v uplynulém týdnu významné univerzity v Pekingu, Shijiazhuangu, Cangzhou, Tianjinu a Changshe.

  16.01.18
 • Fakulta pedagogická otevře své dveře zájemcům o studium

  Stane se tak v pátek 19. ledna. Uchazeče přivítá ve svých budovách v ulicích Veleslavínova, Klatovská a také na Chodském náměstí v době od 8 do 16 hodin. Příchozí si budou moci prohlédnout prostory pro výuku, sledovat ukázky práce kateder či zábavné experimenty v laboratořích.

  15.01.18
 • Začtěte se do nového čísla časopisu ZČU&absolventi

  Na třiceti stranách se v něm formou rozhovorů a medailonků dozvíte o úspěšných absolventech Západočeské univerzity, Klubu absolventů i pořádaných setkáních.

  10.01.18
 • Velvyslankyně Peru se zajímala o možnosti spolupráce

  V úterý 9. ledna navštívila Západočeskou univerzitu v Plzni J. E. Liliana De Olarte de Torres-Muga, velvyslankyně Peruánské republiky.

  10.01.18
 • Univerzitu navštívili tři králové

  Na Západočeskou univerzitu zavítali v pondělí 8. ledna Kašpar, Melichar a Baltazar v doprovodu malých koledníků, aby získali peníze pro Tříkrálovou sbírku. 

  09.01.18
 • Fakulta filozofická se představí zájemcům o studium

  Filozofická fakulta letos připravila den otevřených dveří na středu 10. ledna. Setkání se zájemci o studium proběhne od 15 hodin v místnosti č. 319 v budově fakulty v Sedláčkově ulici č. 15.

  04.01.18
 • Fakulta strojní zve uchazeče k návštěvě

  Ve čtvrtek 11. ledna od 8:30 hodin se na Fakultě strojní v areálu ZČU na Borech uskuteční den otevřených dveří. I letos bude spojen s Automotive Day, na němž se představí zejména firmy zabývající se vývojem a výrobou dílů pro automobilový průmysl. Návštěvníci mohou vyhrát tablet.

  04.01.18
 • Vědci z RICE vyvinuli odlehčenou verzi chytrého hasičského obleku

  V Regionálním inovačním centru elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity byl v pátek 15. prosince zakončen projekt vývoje „odlehčeného“ chytrého zásahového oděvu pod označením smartPRO2.

  01.01.18
 • PF 2018

  Přání rektora Miroslava Holečka

  21.12.17
 • Studenti zvou na Vánoční setkání #nadřeň

  Výtěžek z akce, která proběhne v úterý 19. prosince v univerzitní kavárně Družba, získá Nadace pro transplantace kostní dřeně.

  14.12.17
 • Oslavte Vánoce v barvách ZČU

  Originální dárky pod stromeček pořídíte i s logem Západočeské univerzity v Plzni.

  12.12.17
 • Plzeňským vědcům se daří překonávat problémy technologie výroby chytrých oken

  Vědcům z výzkumného centra NTIS při Fakultě aplikovaných věd ZČU v Plzni se letos podařilo vyřešit jednu ze zásadních překážek výroby chytrých oken. Svůj úspěch prezentovali na Mezinárodní konferenci o reaktivním naprašování tenkých vrstev.

  06.12.17
 • Stonožka podruhé podpořila půl milionem korun výzkum Crohnovy choroby

  Prorektor pro rozvoj a vnější vztahy Vladimír Duchek a ředitel Fakultní nemocnice Plzeň Václav Šimánek převzali 1. prosince v chrámu sv. Víta symbolický šek na půl milionu korun. Peníze daruje humanitární hnutí Stonožka na výzkum Crohnovy choroby u dětí.

  03.12.17
 • Inovátoři z celé republiky se poprvé setkají v Plzni. Studenti ZČU mají vstup do VIP zóny zdarma

  Festival Česká inovace 2017 proběhne v DEPO2015 už ve čtvrtek 30. listopadu. Studenti ZČU mají po registraci do VIP zóny, kde proběhnou diskusní panely, workshopy či závod dronů, vstup zdarma.

  29.11.17
 • Plzeňský US Point pokračuje ve svých aktivitách

  Kulturní atašé USA Erin Kotheimer a rektor Miroslav Holeček podepsali v pondělí 27. listopadu memorandum o porozumění mezi Velvyslanectvím USA v České republice a Západočeskou univerzitou. Podpisem memoranda se obě strany zavázaly ke spolupráci při provozování amerického centra US Point v Plzni po dobu dalších dvou let. 

  28.11.17
 • ZČU pořádá unikátní konferenci o tenkovrstvých materiálech

  Od 4. do 6. prosince 2017 se bude v plzeňském hotelu Angelo konat 16. ročník významné Mezinárodní konference o reaktivním naprašování tenkých vrstev. Konferenci pořádá Západočeská univerzita v Plzni a zúčastní se jí více než 120 vědců a postgraduálních studentů z 19 zemí.

  27.11.17
 • Plzeňský kraj a ZČU zpřesnily formy spolupráce

  Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a rektor Západočeské univerzity (ZČU) Miroslav Holeček podepsali v pátek 24. listopadu na krajském úřadě memorandum, které rozšiřuje a konkretizuje oblasti a formy spolupráce obou institucí.

  24.11.17
 • Hokejovou Bitvu o Plzeň po neuvěřitelném obratu vyhrál tým ZČU

  Během pátého duelu mezi Západočeskou univerzitou a Lékařskou fakultou univerzity Karlovy v Plzni dokázal tým ZČU obdivuhodně zvrátit zprvu nepříznivé skóre 0:3 a po roční odmlce opět získat putovní pohár.

  23.11.17
 • Největší krajskou debatu kandidátů na prezidenta pořádá Akademický spolek studentů politických věd

  Akce proběhne v úterý 28. listopadu v posluchárně Západočeské univerzity v Plzni v Jungmannově ulici.

  20.11.17
 • Rektor ZČU podepsal smlouvu s ministrem školství o česko-německé spolupráci ve vzdělávání mládeže

  Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Stanislav Štech a rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček podepsali dne 15. 11. 2017 smlouvu o dlouhodobé spolupráci v oblasti systémového rozvoje česko-německé spolupráce v oblasti vzdělávání a mládeže. 

  16.11.17
 • Ekonomickou fakultu povede Michaela Krechovská

  Fakultu ekonomickou (FEK) Západočeské univerzity v Plzni povede od března 2018 další čtyři roky Michaela Krechovská, dosavadní vedoucí katedry financí a účetnictví. Kandidátkou na děkanku ji ve středu 15. listopadu odpoledne zvolil v tajné volbě Akademický senát fakulty. Vyslovilo se pro ni deset z šestnácti přítomných senátorů.  

  16.11.17
 • Aplikace Ventusky zpřesnila předpovědi počasí pro Evropu

  Webová Aplikace Ventusky, vyvinutá studenty doktorského studia na Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU) Davidem a Martinem Prantlovými ve spolupráci s Markem Mojzíkem, dokáže nyní předpovídat počasí v Evropě ještě přesněji. 

  15.11.17
 • Hokejová Bitva o Plzeň je tu!

  Ve středu 22. listopadu v 19:45 hodin vypukne na ledové ploše Home Monitoring Arény Bitva o Plzeň. Popáté se proti sobě postaví hokejový tým Západočeské univerzity a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni.

  14.11.17
 • 17. listopad v odrazu dvou diktatur

  Výročí 17. listopadu si studenti připomenu panelovou diskusí nazvanou Nežít ve lži - 17. listopad v odrazu dvou diktatur. Uskuteční se 16. listopadu od 17 hodin ve vzdělávacím centru Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. 

  13.11.17
 • Výstava vytvořená na ZČU boduje v Africe

  Afrika snů a skutečností po 70 letech. To je název expozice, kterou u příležitosti 70 let od první cesty Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky na černý kontinent připravila fakulta filozofická a ekonomická. Před pár dny si ji nadšeně prohlédli Etiopané.

  10.11.17
 • S univerzitním upírem darovalo krev 37 prvodárců

  Od 6. do 8. listopadu proběhl na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Plzeň 22. ročník tradiční akce Západočeské univerzity nazvané Univerzitní upír. Darovat krev přišlo 191 osob, 37 z nich poprvé.

  09.11.17
 • Čestný titul převzal na slavnostním zasedání Vědecké rady ZČU William Lobkowicz

  Ve středu 8. listopadu se uskutečnilo slavnostní zasedání Vědecké rady Západočeské univerzity. Čestný titul doctor honoris causa převzal William Lobkowicz, potomek roudnické větve rodu Lobkowiczů. Vědecká rada ZČU ocenila jeho přínos v oblasti péče o kulturní bohatství a jeho rozvoj.

   

  09.11.17
 • Unikátní díla Ladislava Sutnara vystaví galerie přesně 120 let po jeho narození

  Symbolicky v den výročí narození Ladislava Sutnara zahájí Galerie Ladislava Sutnara výstavu jeho dosud neuvedených obrazů. Stane se tak 9. listopadu.

  08.11.17
 • Univerzitní upír opět přiletěl

  Ve dnech 6.- 8. listopadu se na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Plzeň v ulici 17. listopadu koná tradiční akce s názvem Univerzitní upír. 

  07.11.17
 • Volby do Akademického senátu ZČU

  Ve dnech 6. - 10. listopadu probíhají volby do Akademického senátu Západočeské univerzity v Plzni. Nově zvolení senátoři budou svoji funkci vykonávat v období od 1. ledna 2018 do 31. prosince 2020.

  06.11.17
 • Festival vzdělávání: Posviť si na budoucnost

  Od 10. do 11. listopadu proběhne v areálu DEPO2015 v Plzni unikátní festival, který nabídne žákům, studentům a rodičům ucelený přehled o možnostech studia v Plzeňském kraji. Představí se na něm i všechny fakulty Západočeské univerzity. Vstup je zdarma.

  03.11.17
 • Nová výstava ve Smetanových sadech přibližuje vědecké aktivity ZČU

  V prostoru před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje je od 1.listopadu k vidění výstava nazvaná Věda na Západočeské univerzitě v Plzni. Na 21 velkoformátových fotografiích přibližuje nejzajímavější vědecké aktivity fakult a dalších součástí ZČU. Výstava potrvá do konce listopadu.

  01.11.17
 • Novým děkanem FEL bude Zdeněk Peroutka

  Akademický senát Fakulty elektrotechnické (FEL) Západočeské univerzity zvolil ve středu 1. listopadu kandidáta na děkana na funkční období 2018 - 2022. Stane se jím dosavadní ředitel a vedoucí výzkumného programu Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při FEL a proděkan pro vědu a strategii prof. Ing. Zdeněk Peroutka, Ph. D.


  01.11.17
 • Západočeskou univerzitu navštívil francouzský velvyslanec

  V pondělí 30. října 2017 navštívil Západočeskou univerzitu v Plzni J. E. Roland Galharague, velvyslanec Francie. Šlo o jeho první návštěvu v Plzni od března 2017, kdy se ujal své funkce.

  31.10.17
 • Profesor Jaroslav Šesták z NTC obdržel státní vyznamenání

  Profesor Jaroslav Šesták (1938) z výzkumného centra Nové technologie (NTC) Západočeské univerzity v Plzni převzal v sobotu 28. října z rukou prezidenta České republiky Miloše Zemana medaili Za zásluhy I. stupně, za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství.

  30.10.17
 • Čínská univerzita chce rozšířit výměnné pobyty i propagovat svoji tradiční medicínu v Plzni

  Západočeskou univerzitu v Plzni v pondělí 30. října navštívila delegace ze Zhejiang Chinese Medical University (ZCMU), partnerské školy fakulty zdravotnických studií (FZS). 

  30.10.17
 • Chytré rukavice SensPro se už prodávají, zájem je velký

  Chytré hasičské rukavice SensPro už jsou v prodeji. Na trh je přinesla firma Holík International - člen českého konsorcia, které za vývojem hasičského oděvu stojí. Prodej odstartoval na veletrhu A+A v Düsseldorfu minulý týden. Podle ředitele vývoje ve firmě Holík International Tomáše Pekaře vzbudila rukavice mimořádnou pozornost. 

  26.10.17
 • Profesor Stanislav Hosnedl z FST získal Zlatou medaili za celoživotní tvůrčí technickou práci

  Komise pro udělování Zlatých medailí při Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně letos udělila Zlatou medaili za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy profesoru Stanislavu Hosnedlovi z Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni. Strojírenský měsíčník MM Průmyslové spektrum jej tak uvádí do Síně slávy česko-slovenských strojařů.

  25.10.17
 • Vynikající studenti převzali stipendia

  Celkem 36 studentů a doktorandů Západočeské univerzity v Plzni a Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy dnes převzalo při slavnostním obřadu v Měšťanské besedě stipendia rektora ZČU, Plzeňského kraje a města Plzně. 

  24.10.17
 • Univerzita zve na seminář k tématu zajišťování kvality

  Na čtvrtek 26. října připravila Západočeská univerzita seminář s názvem Quality Assurance, Quality Enhancement and Quality Culture: Examples from European Universities.

  20.10.17
 • Rektoři bavorských vysokých škol mají zájem o spolupráci se ZČU

  Osm rektorů bavorských vysokých škol aplikovaných věd navštívilo ve středu 18. října Západočeskou univerzitu. S některými z nich už plzeňská univerzita intenzivně spolupracuje. Zájem o spolupráci mají i další.

  18.10.17
 • Program Erasmus oslaví 30 let své existence vlajkovým pochodem

  Ve středu 18. října ve 14 hodin vyjdou studenti Západočeské univerzity na vlajkový průvod z Borského parku směrem k univerzitnímu kampusu na Borských polích. Připojí se tak ke studentům v dalších 10 městech České republiky, aby společně s nimi připomněli 30. výročí programu Erasmus. 

  13.10.17
 • Na strojírenském veletrhu v Brně nechybí Západočeská univerzita

  Na brněnském strojírenském veletrhu se Fakulta strojní Západočeské univerzity prezentuje s 3D tiskem z kovu i z kompozitních materiálů a také rozšířenou realitou. 

  12.10.17
 • Na Pivo s rektorem dorazila tisícovka studentů

  Ani nepříznivé počasí během úterního odpoledne a večera neodradilo studenty, aby dorazili na druhý ročník akce Pivo s rektorem.

  11.10.17
 • Česká nanodružice VZLUSAT-1 oslavila 100 dní ve vesmíru

  V sobotu 30. září 2017 uplynulo přesně 100 dní, kdy byla do vesmíru vyslána první česká technologická nanodružice VZLUSAT-1. Planetu Zemi obíhá přibližně ve výšce 510 km. Komunikaci s ní zajišťuje tým Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.

  10.10.17
 • Univerzita zve na festival jógy

  Festival Om Shanti Plzeň se odehraje 14. a 15. října v univerzitní budově Jungmannova 1. Studentům a zaměstnancům ZČU nabízí slevu na vstupném.

  09.10.17
 • Technologická agentura ČR ocenila projekt fakulty strojní

  V rámci Dne Technologické agentury ČR byly ve čtyřech kategoriích oceněny projekty aplikovaného výzkumu. V kategorii Ekonomický přínos uspěla fakulta strojní. 

  06.10.17
 • Tchajwanská delegace se zajímala o výzkum na Západočeské univerzitě

  V úterý 3. října navštívila Západočeskou univerzitu osmičlenná delegace z Tchaj-wanu, tvořená vrcholnými představiteli výzkumného institutu ITRI (Industrial Technology Research Institute).

  04.10.17
 • Česko-slovenská odborná konference Data a znalosti 2017

  Od 5. do 6. října organizuje katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni již 37. setkání odborníků zabývajících se datovými a znalostními technologiemi. Zázemí vědci naleznou v hotelu Angelo, přímo proti proslulému plzeňskému pivovaru.


  03.10.17
 • Rektor zve studenty i veřejnost na diskusi o financování vysokých škol

  Západočeská univerzita v Plzni se také připojuje k Týdnu pro vzdělanost, který vyhlásila Česká konference rektorů na 2. – 6. října. Ve čtvrtek 5. října od 16 hodin pořádá v univerzitní kavárně Družba panelovou diskusi určenou široké veřejnosti s názvem Proč vysoké školy potřebují peníze?

  02.10.17
 • V Plzni vzniká unikátní studentský satelit. Do vesmíru poletí experimenty středoškoláků

  Ve spolupráci města Plzně a Západočeské univerzity v Plzni vzniká unikátní projekt Pilsen Cube II, v jehož rámci sestrojí fakulta elektrotechnická spolu se studenty funkční pikosatelit, který bude vyslán do vesmíru. Projekt, který město podpořilo částkou 1,5 milionu korun, je součástí konceptu Smart City Plzeň. 

  28.09.17
 • Univerzitní kavárna plánuje spolupracovat s neziskovým sektorem

  V centru Plzně byla znovu otevřena univerzitní kavárna. Kavárna Družba nadále zůstává plně otevřena široké veřejnosti, prostor by měl však nabídnout více zázemí pro nejrůznější přednášky, kulturní a studentské aktivity.

  25.09.17
 • Fakulta zdravotnických studií chystá svůj Den

  Kromě informací o studiu a přijímacím řízení návštěvníky čeká i prezentace vyučovaných oborů a partnerů fakulty. Chybět nebudou ani novinky o zdravém životním stylu.

  24.09.17
 • Akademický senát fakulty designu a umění Ladislava Sutnara zvolil kandidáta na děkana

  Akademický senát fakulty designu a umění Ladislava Sutnara zvolil 20. září kandidáta na děkana této fakulty. V tajném hlasování opětovně uspěl současný děkan fakulty, Josef Mištera, který získal osm hlasů od devíti přítomných senátorů.

  23.09.17
 • ZČU podepsala smlouvu o spolupráci s univerzitou z Ukrajiny

  Zástupci ukrajinské univerzity ze Sumy navštívili v pátek 22. října Západočeskou univerzitu, aby zde podepsali smlouvu o spolupráci se ZČU. Obě univerzity plánují spolupracovat na poli výzkumu a vzdělávání, a to především v oblasti strojírenství.

  22.09.17
 • Akademický rok zahájí i koncert duchovní barokní hudby

  V Korandově sboru v Plzni zazní cyklus mariánských nešpor německého skladatele P. Isfrida Kaysera, OPraem. Ve středu 4. října od 19 hodin jej provede orchestr katedry hudební kultury fakulty pedagogické Consortium musicum a klatovské Kolegium pro duchovní hudbu pod vedením Víta Aschenbrennera.

  21.09.17
 • Univerzita třetího věku slaví 25. narozeniny

  Univerzita třetího věku působí v Plzni již od roku 1992. Na památku výročí vysadila ve čtvrtek 21. září strom - jinan dvoulaločný v univerzitním kampusu a do konce roku chystá ještě další oslavy, taneční večer pro seniory pod názvem Čaj o šesté či tištěnou publikaci.

  21.09.17
 • Dejte si Pivo s rektorem

  Po úspěšném loňském prvním ročníku se do Plzeňského Prazdroje vrací Pivo s rektorem. 10. října od 16 hodin přivítá nádvoří pivovaru především studenty, kteří si zde budou moci dát pivo načepované rektorem univerzity a pobavit se při poslechu studentských kapel.

  20.09.17
 • Rektor uvařil pivo pro studenty

  Rektor Miroslav Holeček spolu se sládky Plzeňského Prazdroje uvařili 11. září výjimečnou várku piva Excelent. Světlý ležák bude nyní podle klasické receptury jeden měsíc zrát, aby byl připraven na akci Pivo s rektorem, kterou univerzita a pivovar chystají na 10. října.

  11.09.17
 • Dny vědy a techniky se konaly již podvanácté

  Na letošní festival vědy dorazily tisíce návštěvníků, které přilákala možnost vyzkoušet si vědecké experimenty na vlastní kůži. Podívejte se na fotogalerii z akce.

  10.09.17
 • ZČU přivítala belgického velvyslance

  Ve středu 6. září navštívil Západočeskou univerzitu v Plzni belgický velvyslanec J. E. Grégoire Vardakis. Šlo o historicky první návštěvu velvyslance Belgie na půdě univerzity. 

  07.09.17
 • Vědecké hrátky a experimenty opět zaplaví centrum Plzně

  Dny vědy a techniky Západočeské univerzity v Plzni se tradičně konají druhý víkend v září. Děti, rodiče i široká veřejnost se tak mohou v pátek 8. září a v sobotu 9. září od 9 do 17 hodin těšit na 35 expozic, které se rozprostřou nejen na plzeňském náměstí Republiky, ale i před Západočeským muzeem.

  06.09.17
 • Výzkumné centrum RICE hostí mezinárodní konferenci

  Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni pořádá 5. a 6. září mezinárodní konferenci PRECEDE 2017, která probíhá přímo v prostorách výzkumného centra.

  05.09.17
 • Univerzita otevřela školku pro děti zaměstnanců

  V budově vysokoškolských kolejí v Baarově ulici připravila Západočeská univerzita v Plzni prostory pro 38 dětí. 16 míst z celkové kapacity obsadily děti zaměstnanců, zbylá místa využili ostatní zájemci.

  01.09.17
 • Astronom Jiří Grygar přednášel na pedagogické fakultě

  V pondělí 28. srpna zavítal mezi více než 50 účastníků matematického, chemického a fyzikálního kempu.

  29.08.17
 • Západočeská univerzita v Plzni a Technická univerzita v Chemnitz otevřou společný studijní program

  Startuje společný studijní double-degree program Západočeské univerzity v Plzni a Technické univerzity v Chemnitz pod názvem Pedagogika pohybové prevence.

  24.08.17
 • Novým děkanem filozofické fakulty se stane David Šanc

  Akademický senát filozofické fakulty zvolil 10. srpna kandidáta na děkana na další funkční období. V tajném hlasování uspěl jediný navržený kandidát, dosavadní proděkan pro studijní záležitosti a vedoucí katedry politologie a mezinárodních vztahů David Šanc. Funkce děkana se ujme v listopadu.

  10.08.17
 • Studentská formule si připsala další úspěch na mezinárodních závodech

  Soutěže Formula Student Czech Republic se zúčastnilo celkem 33 týmů se spalovacím motorem z celé Evropy. Studentský Racing Team Pilsen dokončil na těchto závodech závěrečnou vytrvalostní disciplínu na 22 km na výborném 4. místě, což mu v soutěži zajistilo celkové 7. místo. 

  08.08.17
 • V srpnu se na univerzitě rozběhnou letní školy pro děti a mládež

  Kampus ZČU přivítá malé i větší zájemce o počítače, roboty a elektrotechniku. Letní školy připravily fakulty aplikovaných věd a elektrotechnická.

  04.08.17
 • Tým studentské formule přivezl z Itálie 4. místo

  Historicky nejlepšího výsledku pro Západočeskou univerzitu v Plzni dosáhl Racing Team Pilsen na okruhu Riccardo Paletti ve městě Varano de’ Melegari, kam ve dnech 19. - 23. července dorazilo celkem 66 týmů z celého světa.

  02.08.17
 • O letní školu Univerzity třetího věku byl obrovský zájem

  Posluchači Univerzity třetího věku ZČU nezahálejí ani o prázdninách. V červenci se uskutečnil čtvrtý ročník letní školy, během níž si mohli prohloubit a upevnit získané znalosti.

  28.07.17
 • Odborníci ze ZČU se podíleli na mapě dopravní intenzity Plzně

  V přehledné aplikaci mohou lidé v hodinových intervalech zjistit zatížení jednotlivých plzeňských komunikací.

  26.07.17
 • Diplom letos převzalo téměř dva tisíce absolventů

  Konec června a začátek července patří na univerzitě již tradičně slavnostním promocím. Letošní rok si diplom převzalo na 1742 nových absolventů napříč studijními programy. 

  17.07.17
 • Vychází nové číslo časopisu ZČU&Věda

  Čtyřicet stran čtení o výzkumu na jednotlivých fakultách, zajímavé fotografie a tři inspirativní rozhovory, to je obsah čísla ZČU&Věda. Od pondělí 17. července najdete nové číslo časopisu ve stojanech na všech fakultách a pracovištích ZČU.

  17.07.17
 • Studenti vymysleli chytré lavičky pro univerzitní kampus

  Tým studentů z pěti fakult Západočeské univerzity v Plzni představil 13. července v univerzitním kampusu na Borech dva prototypy celoročně využitelných „chytrých laviček“, vybavených vytápěním, otočným sedátkem, zásuvkami pro dobíjení telefonu či držáky na nápoje.

  13.07.17
 • Katedra archeologie realizuje archeologický výzkum v Letech

  Tým archeologa Pavla Vařeky mapuje přesnou polohu tábora v Letech a studuje jeho materiální pozůstatky.

  13.07.17
 • Studenti se utkali na olympiádě techniky

  Jedenáctý ročník Olympiády techniky Plzeň uspořádala v úterý 23. května v plzeňském kongresovém centru Courtyard-Marriott katedra matematiky, fyziky a technické výchovy pedagogické fakulty. Zúčastnilo se ho téměř 50 studentů z devíti univerzit pěti států.

  24.05.17

Patička