Přejít k obsahu

Zemřel prorektor Miroslav Šimandl

V pondělí 23. března odešel ve věku 61 let prorektor ZČU pro výzkum a vývoj.

Prof. Ing. Miroslav Šimandl, CSc. vystudoval kybernetiku a automatizované systémy řízení na Vysoké škole strojní a elektrotechnické (VŠSE) v Plzni. Katedře kybernetiky na VŠSE a později Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni zasvětil celý svůj profesní život. Studenty uváděl například do problematiky adaptivních systémů, teorie odhadu a zpracování systémů či stochastických systémů a procesů. V posledních letech působil rovněž ve výzkumném centru NTIS – Nové technologie pro informační společnost. Přednášel na řadě zahraničních univerzit, například v USA, Koreji, Číně, Švédsku, Itálii či Francii a vydal přes stovku mezinárodních publikací.

Od roku 2011 vykonával funkci prorektora ZČU pro výzkum a vývoj. Byl členem Vědecké rady ZČU a řady dalších akademických i vědeckých grémií.

Za svoji výzkumnou činnost získal mnohá ocenění – jeho posledním velkým úspěchem bylo udělení Ceny Wernera von Siemense v kategorii Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu, kterou převzal 5. února spolu s týmem mladých vědců, pracujících pod jeho vedením. Oceněna byla jejich práce s názvem „Nové přístupy a metody nelineárního odhadu stavu a optimálního rozhodování v podmínkách neurčitosti“. Reportáž TV ZAK o ocenění si můžete prohlédnout zde (seznam videí - 12. 2. 2015, začátek reportáže v čase 11:46).

"Úmrtí profesora Šimandla je pro celou univerzitu obrovská a nenahraditelná ztráta. Byl nejen uznávaným výzkumníkem a pedagogem, ale také velmi laskavým a citlivým člověkem. Jeho odchod je pro mne velkou ztrátou i v osobní rovině – byli jsme si velice blízcí a počítal jsem s ním jako s členem svého týmu a prorektorem pro výzkum a vývoj. Chtěl bych rovněž vyjádřit soustrast jeho rodině a nejbližším spolupracovníkům a přátelům,“ uvedl rektor ZČU Miroslav Holeček.

Poslední rozloučení se zesnulým se bude konat v úterý 31. března 2015 ve 12.30 hodin v obřadní síni na Ústředním hřbitově v Plzni.24.03.15
  • Prof. Miroslav Šimandl
  • Profesní parte

Zpět na seznam aktualit

Patička