Přejít k obsahu

Aktuality

 • Vědci ze ZČU vyvinuli odlehčenou verzi chytrého hasičského obleku

  V Regionálním inovačním centru elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity byl v pátek 15. prosince zakončen projekt vývoje „odlehčeného“ chytrého zásahového oděvu pod označením smartPRO2, na němž spolupracovali vědci z RICE se zástupci společností Vochoc a Applycon. Oblek budou nyní testovat hasiči a v průběhu příštího roku by měl být uveden na trh.

  18.12.17
  Číst dále >
 • Studenti a akademici tvoří pocitovou mapu kampusu

  Ve středu 6. prosince byl zahájen sběr dat pro tzv. pocitovou mapu univerzitního kampusu na Borských polích. Studenti i akademici se mohou až do poloviny února vyjádřit, která místa vnímají pozitivně a která naopak jako problémová, a přispět tak k tomu, aby se areál ZČU stal přívětivějším místem. K získaným informacím přibydou na jaře výsledky navazujícího dotazníkového šetření a workshopů se studenty a zaměstnanci univerzity. Souhrnný výstup poslouží jako podklad pro vznik nové územní studie kampusu Západočeské univerzity.

  06.12.17
  Číst dále >
 • Plzeňským vědcům se daří překonávat problémy technologie výroby chytrých oken

  Jedním z důležitých témat Mezinárodní konference o reaktivním naprašování tenkých vrstev, která se ještě dnes koná v plzeňském hotelu Angelo, je problematika termochromických povlaků na skle, které dokáží samovolně řídit průchod tepelného slunečního záření v závislosti na teplotě. Technologie výroby takových chytrých oken zatím neexistuje. Vědcům z výzkumného centra Nové technologie pro informační společnost (NTIS) při Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni se letos podařilo jednu ze zásadních překážek výroby chytrých oken vyřešit. Současně pracují na odstranění dalších problémů.

  06.12.17
  Číst dále >
 • Když na hokej, tak s plyšákem

  Ve středu 6. prosince v 17:45 hodin se v plzeňské Home Monitoring Aréně strhne nejen hokejová bitva mezi Akademiky a pražskými Engineers, ale fanoušci by se měli připravit také na Plyšákovou bouři. Tak se totiž jmenuje již tradiční předvánoční akce, jejímž prostřednictvím chtějí Akademici získat hračky pro dětské oddělení Fakultní nemocnice Plzeň. Kdo přinese ve středu na stadion plyšovou hračku, bude mít vstup zdarma.

  01.12.17
  Číst dále >
 • Plzeňský US Point pokračuje ve svých aktivitách

  Kulturní atašé USA Erin Kotheimer a rektor Miroslav Holeček podepsali v pondělí 27. listopadu memorandum o porozumění mezi Velvyslanectvím USA v České republice a Západočeskou univerzitou. Podpisem memoranda se obě strany zavázaly ke spolupráci při provozování amerického centra US Point v Plzni po dobu dalších dvou let. V roce 2018 si US Point připomene 100. výročí česko-amerických vztahů.

  28.11.17
  Číst dále >
 • ZČU pořádá konferenci o tenkovrstvých materiálech

  Od 4. do 6. prosince 2017 se bude v plzeňském hotelu Angelo konat 16. ročník významné Mezinárodní konference o reaktivním naprašování tenkých vrstev. Konferenci pořádá Západočeská univerzita v Plzni a zúčastní se jí více než 120 vědců a postgraduálních studentů z 19 zemí. Budou mezi nimi vynikající odborníci z univerzit, výzkumných ústavů a vývojových oddělení průmyslových podniků ze zemí Evropské unie, z USA, Japonska, Kanady, Austrálie a Tchaj-wanu. Na konferenci budou prezentovány také vybrané úspěšné průmyslové aplikace zejména z oblasti tvrdých ochranných povlaků.

  27.11.17
  Číst dále >
 • Ekonomickou fakultu ZČU povede Michaela Krechovská

  Fakultu ekonomickou (FEK) Západočeské univerzity v Plzni povede od března 2018 další čtyři roky Michaela Krechovská, dosavadní vedoucí katedry financí a účetnictví. Kandidátkou na děkanku ji ve středu 15. listopadu odpoledne zvolil v tajné volbě Akademický senát fakulty. Pro Michaelu Krechovskou se ve volbě vyslovilo deset z šestnácti přítomných senátorů. 

  16.11.17
  Číst dále >
 • Aplikace Ventusky předpovídá počasí v Evropě ještě přesněji

  Webová Aplikace Ventusky, vyvinutá studenty doktorského studia na Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU) Davidem a Martinem Prantlovými ve spolupráci s Markem Mojzíkem, dokáže nyní předpovídat počasí v Evropě ještě přesněji. Studenti totiž využili data s vysokým rozlišením a přesností zpřístupněná Německým meteorologickým institutem (Deutscher Wetterdienst/DWD). Ventusky se tak staly první internetovou aplikací, která data německého institutu v takovém rozsahu využívá.

  15.11.17
  Číst dále >
 • S Univerzitním upírem darovalo krev 37 prvodárců

  Od 6. do 8. listopadu proběhl na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Plzeň 22. ročník tradiční akce Západočeské univerzity nazvané Univerzitní upír. Darovat krev přišlo 191 osob, 37 z nich poprvé.

  09.11.17
  Číst dále >
 • Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara předvede na Design Weeku model Škody Fabie crossover

  Navrhnout možnou podobu Škody Fabie crossover třetí generace, takové zadání dostali studenti ateliéru Designu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara (FDULS) Západočeské univerzity v Plzni. V březnu letošního roku vznikly první skici a poté začali studenti na základech Škody Fabie vítězný návrh z hlíny modelovat. Model představili v říjnu v Praze na přehlídce Designblok, nyní si ho budou moci prohlédnout také návštěvníci festivalu Plzeň Design Week 2017, jehož hlavní přehlídka se uskuteční od 17. do 19. listopadu v areálu DEPO2015.

  09.11.17
  Číst dále >
 • Čestný titul převzal na slavnostním zasedání Vědecké rady ZČU William Lobkowicz

  Ve středu 8. listopadu se uskutečnilo slavnostní zasedání Vědecké rady Západočeské univerzity. Čestný titul doctor honoris causa, tradičně při této příležitosti udělovaný, převzal William Lobkowicz, potomek roudnické větve rodu Lobkowiczů. Vědecká rada ZČU ocenila jeho přínos v oblasti péče o kulturní bohatství a jeho rozvoj.

  08.11.17
  Číst dále >
 • Fakulta zdravotnických studií zve na festival o mateřství

  Na sobotu 11. listopadu připravila Fakulta zdravotnických studií (FZS) Západočeské univerzity v Plzni jednodenní festival pro podporu přirozeného těhotenství a porodu nazvaný Cesta ženy – matky. Uskuteční se v budově fakulty v Husově ulici 11.

  02.11.17
  Číst dále >
 • Novým děkanem Fakulty elektrotechnické bude Zdeněk Peroutka

  Akademický senát Fakulty elektrotechnické (FEL) Západočeské univerzity v Plzni zvolil dnes odpoledne kandidáta na děkana na další čtyřleté funkční období. Stane se jím dosavadní ředitel a vedoucí výzkumného programu Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické ZČU a proděkan FEL pro vědu a strategii prof. Ing. Zdeněk Peroutka, Ph. D. Z 18 přítomných senátorů mu v tajném hlasování dalo svůj hlas 16 senátorů. Po jmenování rektorem se ujme funkce děkana v březnu 2018.

  02.11.17
  Číst dále >
 • Nová výstava ve Smetanových sadech přiblíží vědecké aktivity ZČU

  V prostoru před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje je ode dneška k vidění výstava nazvaná Věda na Západočeské univerzitě v Plzni. Na 21 velkoformátových fotografiích přibližuje nejzajímavější vědecké aktivity fakult a dalších součástí ZČU. Výstava potrvá do konce listopadu.

  01.11.17
  Číst dále >
 • Profesor Jaroslav Šesták obdržel státní vyznamenání

  Profesor Jaroslav Šesták (1938) z výzkumného centra Nové technologie (NTC) Západočeské univerzity v Plzni převzal v sobotu 28. října z rukou prezidenta České republiky Miloše Zemana medaili Za zásluhy I. stupně, za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství.

  30.10.17
  Číst dále >
 • Chytré rukavice SensPro se už prodávají, zájem je velký

  Chytré hasičské rukavice SensPro, které mohou být součástí chytrého hasičského zásahového oděvu smartPRO, tvořeného také kalhotami, bundou a botami, už jsou v prodeji. Na trh je přinesla firma Holík International - člen českého konsorcia, které za vývojem hasičského oděvu stojí. Prodej odstartoval na veletrhu A+A v Düsseldorfu minulý týden. Podle ředitele vývoje ve firmě Holík International Tomáše Pekaře vzbudila rukavice mimořádnou pozornost. Zájem o ni projevilo Německo, Turecko, Čína i Česká republika.

  26.10.17
  Číst dále >
 • Profesor Stanislav Hosnedl získal Zlatou medaili za celoživotní tvůrčí technickou práci

  Plzeň - Komise pro udělování Zlatých medailí při Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně letos udělila Zlatou medaili za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy profesoru Stanislavu Hosnedlovi z Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni. Strojírenský měsíčník MM Průmyslové spektrum jej tak uvádí do Síně slávy česko-slovenských strojařů.

  25.10.17
  Číst dále >
 • Vynikající studenti plzeňských veřejných vysokých škol získali stipendia

  Celkem 36 vynikajících studentů a doktorandů Západočeské univerzity v Plzni a Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy dnes převzalo při slavnostním obřadu v Měšťanské besedě stipendia rektora ZČU, Plzeňského kraje a města Plzně. 

  24.10.17
  Číst dále >
 • Plzeňskou čtvrtí Bory projde vlajkový pochod Erasmus+

  Ve středu 18. října ve 14 hodin vyjdou studenti Západočeské univerzity na pochod z Borského parku směrem k univerzitnímu kampusu na Borských polích. V rukou budou držet vlajky zahraničních států. Svojí Flag Parade se připojí ke studentům v dalších 10 městech České republiky, aby společně s nimi připomněli 30. výročí programu Erasmus. Na pochod naváže setkání v univerzitní knihovně určené všem, kdo zvažují studijní pobyt v zahraničí.

  13.10.17
  Číst dále >
 • Na konferenci Učitel In budou učit kantory používat moderní technologie také děti

  Psaní do Wikipedie, využití 3D tisku ve výuce či jak naučit děti na prvním stupni programovat. Nejen to jsou témata třetího ročníku konference Učitel In, kterou v sobotu 14. října pořádá Západočeská univerzita ve spolupráci s městem Plzní. Všechny příspěvky mají společného jmenovatele - smysluplné využívání informačních a komunikačních technologií ve výuce.  Řečníky a lektory pracovních seminářů budou ti nejzkušenější učitelé, ale i sami žáci. Celodenní konference je zdarma.

  11.10.17
  Číst dále >
 • V Plzni proběhne česko-slovenská odborná konference Data a znalosti 2017

  Od 5. do 6. října organizuje katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni již 37. setkání odborníků zabývajících se datovými a znalostními technologiemi. Své poznatky a zkušenosti si tu vymění výzkumníci z českých a slovenských univerzit, výzkumných ústavů a vývojových týmů předních nadnárodních firem. Zázemí vědci naleznou v hotelu Angelo, přímo proti proslulému plzeňskému pivovaru.

   

  03.10.17
  Číst dále >
 • Univerzita pořádá panelovou diskusi o financování vysokého školství

  Západočeská univerzita v Plzni se také připojuje k Týdnu pro vzdělanost, který vyhlásila Česká konference rektorů na 2. – 6. října. Ve čtvrtek 5. října od 16 hodin pořádá v univerzitní kavárně Družba panelovou diskusi určenou široké veřejnosti s názvem Proč vysoké školy potřebují peníze?

  02.10.17
  Číst dále >
 • Univerzitní kavárna znovu otevírá

  S novým semestrem byla v centru Plzně na rohu Sedláčkovy a Riegrovy ulice po několikaměsíční pauze znovu otevřena také univerzitní kavárna. Změnila nejen svůj název a interiér, ale i celkovou koncepci. Univerzitní kavárna Družba zůstává plně otevřena široké veřejnosti, prostor by měl však nabídnout více zázemí pro nejrůznější přednášky, kulturní a studentské aktivity.

  25.09.17
  Číst dále >
 • Rektor Západočeské univerzity uvařil s plzeňským sládkem pivo pro studenty

  Rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček dnes spolu se sládky Plzeňského Prazdroje uvařili výjimečnou várku piva Excelent. Světlý ležák bude nyní podle klasické receptury jeden měsíc zrát, aby byl připraven na akci Pivo s rektorem, kterou univerzita a pivovar chystají na 10. října.

  11.09.17
  Číst dále >
 • V Plzni probíhá sympozium o prediktivním řízení elektrických pohonů

  Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni pořádá v těchto dnech mezinárodní konferenci PRECEDE 2017. Konference probíhá 5. a 6. září v prostorách výzkumného centra RICE.

  05.09.17
  Číst dále >
 • Ulice Plzně opět zaplaví vědecké hrátky a experimenty

  Druhý víkend v září opět přinese do Plzně populární akci, oblíbenou mezi dětmi, rodiči i širokou veřejností. Dny vědy a techniky pořádá již 12. rokem Západočeská univerzita v Plzni. Letos proběhnou v pátek 8. září a v sobotu 9. září na plzeňském náměstí Republiky a před Západočeským muzeem, vždy od 9 do 17 hodin.

  05.09.17
  Číst dále >
 • Západočeská univerzita otevřela školku pro zaměstnance

  Západočeská univerzita v Plzni dnes otevřela školku pro zaměstnance, jejímž provozovatelem je Mateřská škola kardinála Berana Plzeň. V budově vysokoškolských kolejí v Baarově ulici připravila univerzita prostory celkem pro 38 dětí. 16 míst z celkové kapacity obsadily děti zaměstnanců, zbylá místa využili ostatní zájemci.

  01.09.17
  Číst dále >
 • Akademický senát Fakulty filozofické ZČU zvolil kandidáta na děkana

  Akademický senát Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni zvolil 10. srpna kandidáta na děkana na další funkční období. V tajném hlasování uspěl jediný navržený kandidát, dosavadní proděkan pro studijní záležitosti a vedoucí katedry politologie a mezinárodních vztahů PhDr. David Šanc, Ph.D., který získal 14 hlasů od 14 přítomných senátorů. Po jmenování do funkce rektorem ZČU povede fakultu další čtyři roky, tedy do roku 2021. Funkce děkana se ujme v listopadu. 

  10.08.17
  Číst dále >
 • Plzeňský tým získal v závodě studentských formulí 7. místo

  Studentský Racing Team Pilsen ze Západočeské univerzity v Plzni se ve dnech 2.–6. srpna zúčastnil mezinárodního závodu Formula Student Czech Republic. Soutěž se konala na polygonu mosteckého autodromu, kam dorazilo celkem 33 týmů se spalovacím motorem z celé Evropy. Plzeňský tým dokončil závěrečnou vytrvalostní disciplínu na 22 km na výborném 4. místě, což mu v soutěži zajistilo celkové 7. místo s počtem 637 bodů. Navázal tak na svůj výsledek z předchozího závodu Formula Student Italy 2017, kde skončil čtvrtý.

  08.08.17
  Číst dále >
 • Letní školy na ZČU v srpnu

  V srpnu se na Západočeské univerzitě v Plzni konají tři technicky zaměřené letní školy pro děti a mládež.

  03.08.17
  Číst dále >
 • Tým studentské formule si z Itálie přivezl 4. místo

  Studentský Racing Team Pilsen ze Západočeské univerzity v Plzni se ve dnech 19. – 23. července zúčastnil mezinárodního závodu Formula Student Italy. Soutěž se konala na okruhu Riccardo Paletti ve městě Varano de’ Melegari, kam dorazilo celkem 66 týmů a více než 1350 studentů z 20 zemí. V závodech Formula Student musí týmy absolvovat celkem osm disciplín. Plzeňský tým dokončil závěrečnou vytrvalostní disciplínu na 22 km na 7. místě, což  mu v soutěži zajistilo celkové 4. místo s počtem 734 bodů a historicky nejlepší výsledek Západočeské univerzity v Plzni. O medailové pozice má šanci zabojovat tento týden na závodu studentských formulí v Mostě.  

  02.08.17
  Číst dále >
 • Archeologové ze Západočeské univerzity zkoumají tábor v Letech

  Tým archeologů pod vedením Pavla Vařeky z Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni mapuje přesnou polohu bývalého tábora z 2. světové války v Letech u Písku a studuje jeho materiální pozůstatky.

  14.07.17
  Číst dále >
 • Studenti vymysleli chytré lavičky pro univerzitní kampus

  Tým studentů z pěti fakult Západočeské univerzity v Plzni představil 13. července v univerzitním kampusu na Borech dva prototypy celoročně využitelných „chytrých laviček“, vybavených vytápěním, otočným sedátkem či zásuvkami pro dobíjení telefonu. Cílem pilotního studentského mezioborového projektu bylo ověřit schopnost spolupráce studentů napříč univerzitou.

  13.07.17
  Číst dále >
 • Letní škola ArtCamp se koná již po třinácté

  Plzeňský ArtCamp je letní škola, která každoročně láká stovky místních i zahraničních účastníků do kurzů v různých oborech umění a designu pod vedením významných tuzemských i zahraničních umělců. Jsou zde také přípravné kurzy k přijímacímu řízení ke studiu na vysokých uměleckých školách. Nabídka zahrnuje kurzy vhodné od začátečníků po pokročilé, kurzy pro budoucí studenty uměleckých oborů i kurzy pro studenty stávající a pro zralé umělce.

  10.07.17
  Číst dále >
 • Letní školu zahájí koncert pod širým nebem

  Na Západočeské univerzitě v Plzni začíná v pondělí 10. července 28. ročník Mezinárodní letní jazykové školy, která potrvá tři týdny, do 28. července. Letní škola nabízí řadu obecně i profesně zaměřených jazykových kurzů pro děti, mládež a dospělé. Poprvé ji také zpestří zahajovací koncert pod širým nebem.

  10.07.17
  Číst dále >
 • Software vyvinutý na Západočeské univerzitě pomáhá zachraňovat životy

  Katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje vyvinula  software, který slouží při výuce budoucích zdravotnických záchranářů i nácviku týmové spolupráce výjezdových skupin. Software umožňuje simulovat pacientský monitor, který je součástí defibrilátoru, a navodit různé stavy vznikající při neodkladné resuscitaci pacienta.

  04.07.17
  Číst dále >
 • UWB Racing Team Pilsen představil vůz na sezónu 2017

  Studentský tým složený ze zástupců čtyř fakult Západočeské univerzity v Plzni přichází po roční přípravě s novým modelem závodního vozu UWB04, který představil 30. června v univerzitním areálu na Borských polích veřejnosti a partnerům. Model by měl navázat na dosavadní úspěchy v prestižní mezinárodní soutěži studentských týmů.

  30.06.17
  Číst dále >
 • Západočeská univerzita dosud obdržela téměř 12 tisíc přihlášek

  Západočeská univerzita v Plzni eviduje k dnešnímu dni 11 816 přihlášek ke studiu bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů. Jejich počet zatím není konečný – některé fakulty už vyhlásily druhá kola přijímacího řízení.

  29.06.17
  Číst dále >
 • Západočeská univerzita vybojovala na Českých akademických hrách 39 medailí

  Západočeskou univerzitu v Plzni letos na 16. Českých akademických hrách v Praze ve dnech 18.–23. června reprezentovalo 145 sportovců, kteří domů přivezli  16 zlatých, 11 stříbrných a 12 bronzových medailí. Celkem si tedy ZČU připsala zisk 39 cenných kovů v individuálních i kolektivních sportech a v ostré konkurenci 40 českých vysokých škol skončila na velmi pěkném 4. místě.

  27.06.17
  Číst dále >
 • První český nanosatelit letí do vesmíru také díky týmu ze Západočeské univerzity

  V pátek 23. června v 5:59 středoevropského času by měla dle plánu odstartovat z indického vesmírného střediska Satish Dhawan raketa s českým technologickým nanosatelitem VZLUSAT-1 na palubě. Nanosatelit vyvinuli čeští odborníci pod vedením Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v Praze (VZLÚ), mezi nimiž je i tým PilsenCUBE z katedry aplikované elektroniky a telekomunikací Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.

  22.06.17
  Číst dále >
 • Studenti Západočeské univerzity uspěli s aplikací zobrazující počasí po celém světě

  Plzeňská webová aplikace Ventusky, která vizualizuje meteorologická data z numerických modelů, uspěla na soutěži Vodafone Nápad roku 2017, jejíž výsledky byly vyhlášeny 7. června ve výstavní síni Mánes v Praze. Za aplikací stojí studenti doktorského studia Západočeské univerzity v Plzni – David Prantl z fakulty ekonomické a Martin Prantl z fakulty aplikovaných věd, kteří aplikaci vyvinuli spolu s Markem Mojzíkem. Ze soutěže si odnesli stříbrnou medaili a zároveň mimořádnou cenu za startup roku, která se uděluje projektům s největším potenciálem do budoucna.

  09.06.17
  Číst dále >
 • Inovace technického vzdělávání začíná u učitelů

  Jedenáctý ročník Olympiády techniky Plzeň uspořádala v úterý 23. května v plzeňském kongresovém centru Courtyard-Marriott katedra matematiky, fyziky a technické výchovy Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Zúčastnilo se ho téměř 50 studentů z devíti univerzit pěti států. Cílem akce je umožnit výměnu zkušeností mezi studenty učitelských oborů zaměřených na techniku, upozornit na nutnost kvalitního technického vzdělávání a na aktuální trendy ve výuce technických předmětů.

  24.05.17
  Číst dále >
 • Den s fyzikou představí mlžnou komoru či statisíce voltů, které neuškodí

  Netradiční pokusy a hrátky s vědou čekají na účastníky Dne s fyzikou, který ve čtvrtek 25. května pořádá katedra matematiky, fyziky a technické výchovy Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni v prostorách plzeňského Středního odborného učiliště elektrotechnického na Vejprnické ulici. Cílem akce je přispět ke zvýšení zájmu mladých lidí o studium tohoto oboru.

  22.05.17
  Číst dále >
 • Univerzita pořádá Běh s rektorem

  Po loňské úspěšné premiéře zve Západočeská univerzita v Plzni i v letošním roce na Běh s rektorem. Sportovní akce se odehraje v úterý 16. května od 16 hodin v borském kampusu. Přihlášené dvojice opět čeká štafetový běh v délce 1,5 kilometru okolo univerzitního areálu. Akce je určena nejen studentům a zaměstnancům univerzity, ale i absolventům a široké veřejnosti. Součástí programu bude rovněž slavnostní otevření venkovních sportovišť.

  11.05.17
  Číst dále >
 • Plzeňské rozhovory se budou věnovat vlivu nových technologií na člověka

  Již potřetí proběhnou v Plzni obnovené Plzeňské rozhovory. Uskuteční se v úterý 9. května od 14 do 19 hodin v Moving Station na Jižním předměstí, letos na téma „Technologická společnost: Role člověka“. Akci připravuje americké centrum US Point při Ústavu jazykové přípravy Západočeské univerzity v Plzni ve spolupráci s velvyslanectvím USA.

  28.04.17
  Číst dále >
 • Vyučující ze Západočeské univerzity dostala vysoké belgické státní vyznamenání

  Velký úspěch zaznamenala 19. dubna na belgickém velvyslanectví v Praze Pavla Kocourková z Ústavu jazykové přípravy Západočeské univerzity v Plzni, která se jako první občanka České republiky v historii stala rytířkou Řádu Leopolda II. Ocenění za zvláštní zásluhy pro belgické království převzala z rukou belgického velvyslance v České republice Grégoira Varkadise. Řád Leopolda II. patří mezi nejvyšší belgická státní vyznamenání.

  21.04.17
  Číst dále >
 • Západočeská univerzita otevře od září školku pro zaměstnance

  Západočeská univerzita v Plzni vychází vstříc potřebám svých zaměstnanců a od letošního září jim nabídne možnost umístit děti do univerzitní školky, jejímž provozovatelem bude Mateřská škola kardinála Berana Plzeň. V budově vysokoškolských kolejí v Baarově ulici připravuje univerzita prostory celkem pro 38 dětí. 20 míst bude vyhrazeno pro děti zaměstnanců, případně studentů, zbylá místa bude moci využít veřejnost.

  07.04.17
  Číst dále >
 • Přehled letních škol 2017

  O prázdninách se na Západočeské univerzitě v Plzni opět rozběhnou oblíbené letní školy. Letos mohou zájemci vybírat z nabídky osmi škol orientovaných na cizí jazyky, design, techniku či informatiku. Letní školy se zaměřují na nejrůznější věkové skupiny, od žáků základních škol přes středoškoláky a vysokoškoláky až po širokou veřejnost. Do kurzů je možné hlásit se již nyní.

  30.03.17
  Číst dále >
 • Do Plzně opět přiletěl Univerzitní upír

  Ve dnech 27.–29. března se na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Plzeň v ulici 17. listopadu už po jednadvacáté koná tradiční akce s názvem Univerzitní upír, při které nejen studenti, absolventi a vyučující Západočeské univerzity v Plzni společně darují krev. Příležitost k tomu mají od pondělí do středy vždy od 7 do 12 hodin, ve středu dokonce až do 16.30 hodin.

  27.03.17
  Číst dále >
 • Chytrý zásahový oblek pro hasiče vyvinutý na Západočeské univerzitě slaví další úspěch

  Ocenění Zlatý Amper získal 21. března na letošním 25. ročníku veletrhu Amper v Brně chytrý zásahový oblek smartPRO. Po prosincovém vítězství v mezinárodním předkomerčním tendru v rámci projektu Smart@Fire je to další úspěch českého konsorcia, sdružujícího výzkumný tým z Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni a společností Vochoc, Holík International, Elitronic a Applycon. Fakulta elektrotechnická získala Zlatý Amper také v roce 2013 za modulární řídicí systém REMCS.

  22.03.17
  Číst dále >
 • Západočeská univerzita pořádá největší veletrh práce v ČR

  Ve středu 22. března se uskuteční již 22. ročník Veletrhu pracovních příležitostí při Západočeské univerzitě v Plzni, počtem vystavovatelů největší akce svého druhu v České republice. I letošní ročník je z hlediska počtu zúčastněných firem výjimečný – v budovách univerzitního kampusu ZČU na Borských polích se představí na 170 vystavovatelů.

  15.03.17
  Číst dále >
 • Úspěšně navázaná spolupráce plzeňských lékařů a vědců na výzkumu závažné choroby pokračuje

  Výzkumné centrum NTIS Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni a Dětská klinika Fakultní nemocnice Plzeň pokračují v úspěšně navázané spolupráci na vývoji aplikace, která bude napomáhat v diagnostice, léčbě, a především výzkumu Crohnovy choroby u dětí. Také letos výzkum finančně podpoří hnutí Na vlastních nohou – Stonožka, které opět iniciovalo výtvarnou a literární soutěž dětí z mateřských, základních a středních škol z celé České republiky, tentokrát pod názvem „Medicína v historii“.

  14.03.17
  Číst dále >
 • Informace k přijímacímu řízení do Bc. a Mgr. oborů

  Přehled termínů pro odevzdání přihlášek a další informace k přijímacímu řízení na ZČU najdete v přiložené tabulce.

  03.03.17
  Číst dále >
 • Západočeská univerzita a Škoda Transportation uzavřely smlouvu o spolupráci

  Západočeská univerzita v Plzni a Škoda Transportation, a.s. stvrdily 21. února podpisem svých nejvyšších představitelů smlouvu o spolupráci. Na rektorátu Západočeské univerzity v Plzni ji podepsali rektor ZČU Miroslav Holeček a generální ředitel společnosti Škoda Transportation Tomáš Ignačák. Rámcová smlouva navazuje na dosavadní mnohaletou spolupráci mezi oběma institucemi a dále ji prohlubuje.  

  22.02.17
  Číst dále >
 • Malí absolventi Dětské univerzity se těší na promoci

  Desítky školáků si vyzkoušely, jaké to je, studovat na vysoké škole. Třetí ročník Dětské univerzity uspořádala na podzim Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni. Promoce 61 malých absolventů se uskuteční 2. února od 16 a 17.30 hodin v aule ZČU na Jungmannově ulici 1.

  30.01.17
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě právnické ZČU 25. 1.

  Fakulta právnická Západočeské univerzity v Plzni uspořádá Den otevřených dveří ve středu 25. ledna. Zájemci se mohou vydat v době od 10 do 13 hodin do budovy fakulty v sadech Pětatřicátníků 14. V posluchárně PC 408 pro ně budou připraveny informace o studiu a několik odborných přednášek.

  20.01.17
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě aplikovaných věd ZČU 25. 1.

  Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni otevře zájemcům o studium i široké veřejnosti dveře dokořán ve středu 25. ledna. V době od 8.30 do 14 hodin zde budou probíhat interaktivní prohlídky výukových a laboratorních prostor. V kongresovém sále US 217 se uchazeči od děkana fakulty v 9 a v 11 hodin dozvědí bližší informace o přijímacím řízení, možnostech studia a uplatnění absolventů.

  20.01.17
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě pedagogické ZČU 20. 1.

  Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni otevře dveře dokořán v pátek 20. ledna. Uchazeče přivítá ve svých budovách v ulicích Veleslavínova, Klatovská a také na Chodském náměstí v době od 8 do 16 hodin. Zájemci si budou moci prohlédnout prostory pro výuku, sledovat ukázky práce kateder či zábavné experimenty v laboratořích.

  13.01.17
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě elektrotechnické ZČU 19. 1.

  Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni pořádá Den otevřených dveří ve čtvrtek 19. ledna od 10 do 16 hodin. Během něj nabídne nejen informace o studiu, ale i pohled do zákulisí fakulty – laboratoří a výzkumného centra RICE.

  13.01.17
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě zdravotnických studií ZČU 18. 1.

  Letošní Den otevřených dveří Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni proběhne ve středu 18. ledna. V době od 9 do 16 hodin mohou zájemci navštívit fakultu v prostorách Tylovy 59, kde sídlí katedra záchranářství a technických oborů a katedra teoretických oborů, nebo na náměstí Odboje 18, kde najdou katedru fyzioterapie a ergoterapie a  katedru ošetřovatelství a porodní asistence.

  13.01.17
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě ekonomické ZČU 17. 1.

  Fakulta ekonomická Západočeské univerzity v Plzni přivítá zájemce o studium v úterý 17. ledna v univerzitním kampusu ZČU v Plzni na Borech, Univerzitní 26 a v pátek 20. ledna v budově fakulty v Chebu, Hradební 22.

  13.01.17
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě strojní ZČU 12. 1.

  Tradiční lednový Den otevřených dveří Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni, letos spojený s Automotive Day, se uskuteční ve čtvrtek 12. ledna od 9 hodin v univerzitním areálu na Borech v budově fakulty.

  06.01.17
  Číst dále >
 • Den otevřených dveří na Fakultě filozofické ZČU 11. 1.

  Fakulta filozofická Západočeské univerzity v Plzni letos připravila den otevřených dveří na středu 11. ledna. Setkání se zájemci o studium proběhne od 15 hodin v místnosti č. 319 v budově fakulty v Sedláčkově ulici č. 15. Program doplní ukázky práce kateder, prohlídka budovy a představení vědecko-výzkumné činnosti fakulty.

  05.01.17
  Číst dále >

Patička