Nabídka studia

Zpracování přirozeného jazyka

Zpět

Popis

Specializace Zpracování přirozeného jazyka navazujícího magisterského studijního programu Informatika a její specializace se zabývá automatickou analýzou, zpracováním a porozuměním lidské řeči. Je určena všem, kdo mají chuť pomoci s usnadněním komunikace v každodenním životě s využitím počítače. Vzhledem k tomu, že přirozený jazyk se vyskytuje i v podobě obrazových dokumentů, zaměřujeme se také i na zpracování obrazu, jako je např. segmentace a detekce textu a objektů a optické rozpoznávání znaků.
Podrobnější informace najdete na webu katedry informatiky a výpočetní techniky. Další informace a pokyny k podání přihlášky jsou uvedeny na stránkách fakulty v části přijímací řízení .

Co se naučím

Studenti budou seznámeni s metodami strojového učení a umělé inteligence, které se dnes pro zpracování jazyka i analýzu obrazu využívají. Samozřejmě nebudou opomenuty hluboké neuronové sítě, jako jsou například konvoluční sítě, rekurentní sítě s pamětí, nebo modely typu transformer, které dosahují v dané oblasti nejlepších výsledků.

Jak se uplatním

Prostor uplatnění je stále větší. V současné době nejen velké firmy jako Google, Seznam nebo Microsoft, ale stále více menších firem hledá vlastní automatické řešení pro zpracování textu nebo obrazu. Po odbornících v této oblasti je tedy stále větší poptávka. Nicméně, pokud vás zajímá výzkum a rádi “si hrajete”, tak je samozřejmě možné se uplatnit i v akademické sféře.