Frézovací hlava Kraken

Frézovací hlava nové generace Kraken, vyvinutá v Regionálním technologickém institutu (RTI) Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni, byla na brněnském Mezinárodním strojírenském veletrhu v říjnu 2018 oceněna zlatou medailí za inovaci komponenty ve strojírenství. Uspěla v konkurenci 32 přihlášených exponátů. Jedná se o prutový nástroj určený pro frézování těžkoobrobitelných materiálů, který je vyroben metodou aditivní technologie (3D tisku). Více v tiskové zprávě.

Nové uzávěry silničních tunelů

V červnu 2018 představili vědci z výzkumného centra RICE Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity a další zástupci konsorcia tvořeného ještě firmami Technofiber a Feramat Cybernetics bezpečnostní dopravní uzávěru, která má odradit řidiče, aby vjížděli do tunelu, v němž došlo k nehodě, požáru či jiné mimořádné události. Zábrana je tvořena lamelami, které jsou ve spodní části perforované a nahoře jsou uchyceny v navíjecím válci. Ten je i s pohonnou jednotkou uzavřen v kazetě, kterou lze snadno vložit do nosné konstrukce umístěné v portálu tunelu. Když je potřeba tunel uzavřít, lamely se spustí dolů a na ně se promítne například značka Stůj, dej přednost v jízdě (STOP), případně jiná dle potřeby. Zábrana funguje psychologicky, protože vyplní celý prostor před řidičem. Přirozená reakce řidiče je do zábrany nevjet. I v případě vjezdu se však nejvýše utrhne část lamely a zbytek systému je nadále funkční. V budoucnu by zábrany měly významně zvýšit bezpečnost silniční dopravy. Více v tiskové zprávě.

Chytré ochranné pomůcky pro vyšší bezpečnost pracovníků ve stavebnictví a v průmyslu

Výstražná vesta s aktivním osvětlením využívajícím solární energii, rukavice s integrovaným osvětlením nebo boty chránící před krokovým napětím - to jsou chytré ochranné pomůcky, které ve spolupráci s firmami vyvinuli v roce 2018 specialisté v Regionálním inovačním centru elektrotechniky (RICE) při Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity. Chytré ochranné pomůcky zvýší bezpečnost pracovníků ve stavebnictví, energetice a dalších odvětvích. Více v tiskové zprávě.