Reprezentační výprava ZČU Western Stars druhá na světovém šampionátu univerzit v Barceloně

Reprezentační výprava ZČU Western Stars se od 14. do 18. listopadu 2018 zúčastnila 4. meziuniverzitního světového šampionátu v Barceloně (4th World InterUniversities Championships). Ve všech sportech, v nichž plzeňští sportovci soutěžili, získali cenné kovy. Ve sbírce medailí je zlato za futsal, plavání a tenis. Ze všech 80 zúčastněných univerzit obsadila ZČU v celkovém hodnocení druhé místo. Více v tiskové zprávě.

Adam Frk a Michaela Šimůnková (FDULS) pokořili svými botami Miláno

Studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara (FDULS) Michaela Šimůnková a Adam Frk zvítězili v evropské soutěži Shake the future of the footwear sector!, jejíž finálové kolo se konalo 25. června 2018 v italském Milánu. V konkurenci týmů z Portugalska, Španělska a Itálie uspěli s botami, které jakoby plavou na objemné třídílné podrážce. Jejich koncept klade důraz na ekologii a zapojuje zákazníka do procesu navrhování. Studenti pracovali pod vedením Heleny Krbcové, vedoucí ateliéru Fashion design na FDULS. Boty, jimiž ohromili porotu, navrhli a vyrobili v rámci projektu 3 FLT, kde číslo 3 představuje tři pilíře, na kterých je návrh založen - udržitelnost, design a sociální sítě, a zkratka FLT znamená float – plout, vznášet se. Do finále soutěže postoupili studenti jako jediní z České republiky. Více v tiskové zprávě.

Ze studentské spolupráce vznikly repliky ostatků svatého Jana Nepomuckého

Na podnět studentky doktorského studia na Fakultě filozofické Kateřiny Dobrovolné vytvořil doktorand Jan Slobodník z Fakulty elektrotechnické repliku lebky, lopatky a mozkové tkáně svatého Jana Nepomuckého. Repliky ostatků českého světce vznikly metodou 3D tisku. Návštěvníci Svatojánského muzea v Nepomuku, jehož je Kateřina Dobrovolná ředitelkou, mohou repliky obdivovat už od dubna 2017, druhá sada vznikla na jaře 2018 pro kostel sv. Jana Nepomuckého v Čeladné v Moravskoslezském kraji. Více v tiskové zprávě.