Přejít k obsahu

Letní škola ArtCamp se koná již po třinácté

Plzeňský ArtCamp je letní škola, která každoročně láká stovky místních i zahraničních účastníků do kurzů v různých oborech umění a designu pod vedením významných tuzemských i zahraničních umělců. Jsou zde také přípravné kurzy k přijímacímu řízení ke studiu na vysokých uměleckých školách. Nabídka zahrnuje kurzy vhodné od začátečníků po pokročilé, kurzy pro budoucí studenty uměleckých oborů i kurzy pro studenty stávající a pro zralé umělce.

ArtCamp 2017 proběhne pod záštitou prvního náměstka primátora města Plzně Martina Baxy.

Třináctý ročník letní školy pro své účastníky opět připravil řadu novinek. „Ve spolupráci s kolegy z katedry hudební kultury Fakulty pedagogické ZČU jsem do nabídky nově zařadil i hudební kurzy – proběhnou tak kurzy hudební kompozice a ansámblového zpěvu. V rámci pohybových kurzů si nyní mohou účastníci vedle současného tance vyzkoušet i různé disciplíny stále populárnějšího nového cirkusu. Příznivcům fashion designu letos poprvé nabízíme kurz zaměřený na tvorbu módních doplňků a filmoví fanoušci budou moci nahlédnout do zákulisí vzniku science-fiction návrhů pro film. Poprvé také využijeme univerzitního zázemí v zámku Nečtiny, v jehož okolí proběhne kurz plenérové kresby,“ prozrazuje děkan pořádající Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, zakladatel a umělecký ředitel letní školy ArtCamp Josef Mištera.

„Kurzů letos proběhne celkem 36 a během tří červencových týdnů jimi projde na 360 účastníků z České republiky i ze zahraničí, například z Japonska, Německa, Finska, Maďarska, Polska nebo Ukrajiny. Čas budou trávit ve společnosti zajímavých českých i zahraničních uměleckých osobností – hostující umělci letos dorazí z Velké Británie, Japonska, Kanady, Íránu, Polska a Slovenska,“ doplňuje provozní ředitelka letní školy Lenka Kodýtková.

Vedle pravidelných kurzů kresby, malby, figurální kresby, digitální fotografie, knižní vazby, grafických technik, grafického designu, designu interiéru, komiksu, designu šperku a dalších mají účastníci i letos možnost absolvovat mimořádné kurzy pod vedením zajímavých uměleckých osobností. Patří sem například kurz ilustrace s japonskou umělkyní Hiroko Matsushita, která účastníkům mimo jiné přiblíží principy tradičních technik skládání a stříhání papíru pro tvorbu trojrozměrného díla. Významný íránský ilustrátor, Ali Boozari, nabídne vhled do historie perské i do současné íránské ilustrace a různých grafických technik. Oba umělci navíc představí své práce na výstavě v Galerii Ladislava Sutnara. Z Velké Británie dorazí filmový výtvarník Chris Rosewarne, který povede kurz zaměřený na science fiction design pro film. Ve spolupráci s plzeňským Žongléros Ansámbl letos ArtCamp přináší i kurz nového cirkusu. Nebude chybět ani kurz arteterapie vedený Wieslawem Karolakem z Polska, potřetí se vrátí kanadský výtvarník Kurt van der Basch s kurzem tvorby filmového storyboardu a už popáté ArtCamp přivítá Karola Weisslechnera, který účastníky provede kurzem designu šperku pro pokročilé.

Stručně o hostech letní školy ArtCamp 2017:

Jiřina Adamková – umělkyně a lektorka kurzů nového cirkusu působí v plzeňském Žongléros Ansámbl a účastníky svého kurzu seznámí s několika disciplínami nového cirkusu, jako je žonglování, párová akrobacie nebo hooping.

Doc. Mgr. MgA. Jiří Bezděk, Ph.D.; Mgr. Vít Aschenbrenner, Ph.D.; Mgr. et Mgr. Romana Feiferlíková, Ph.D. – pedagogové katedry hudební kultury Fakulty pedagogické ZČU povedou nové kurzy zaměřené na hudební umění. Pod vedením renomovaného skladatele Jiřího Bezděka si účastníci kurzu hudební kompozice prohloubí zkušenosti v oblasti skladby vážné hudby. V rámci ansámblového zpěvu budou kurzisté pod vedením Víta Aschenbrennera a Romany Feiferlíkové interpretovat vybrané skladby vážné hudby.

Ali Boozari – íránský ilustrátor, který žije a pracuje v Teheránu. Ve své tvorbě se věnuje především ilustrování knih pro děti. Povede kurz ilustrace, při němž si účastníci během rozpracování svých ilustrací vyzkouší i různé grafické techniky.

Kurt van der Basch – kanadský umělec, který už řadu let žije v Praze. Autor storyboardů a koncepčních ilustrací pro řadu hollywoodských filmů, jako jsou např. Star Wars ep. VII a VIII, Atlas mraků, Dítě 44, Iluzionista nebo aktuální páté pokračování Jurského parku. Na ArtCamp se vrací potřetí a opět studenty provede principy tvorby filmového storyboardu.

MgA. Kateřina Bednářová je profesionální tanečnice, která už počtvrté povede kurz letní školy zaměřený na taneční umění a principy současného tance.

MgA. Filip Heyduk, MgA. Martin Strnad – grafičtí designéři z pražského studia HMS Design předají zkušenosti z praxe účastníkům kurzu grafického designu.

MgA. Anežka Hošková – mladá umělkyně je výraznou postavou současné výtvarné scény, tvoří kresby, malby, koláže, objekty, instalace a performance. Je členkou A.M.180 Collective a spolupořádá každoroční festival současné alternativní hudby Creepy Teepee v Kutné Hoře. Její kurz se zaměří na možnosti propojení výtvarného umění s hudbou.

Prof. Wieslaw Karolak z Akademie výtvarných umění v Lodži se na ArtCamp vrací již počtvrté. Vedle vlastní výtvarné práce, kde pracuje s celou řadou výrazových prostředků, se věnuje i arteterapii. Účastníky svého kurzu seznámí s principy a metodami arteterapie, které si take sami vyzkouší.

Hiroko Matsushita – mladá japonská umělkyně, která pracuje především s papírem. Balancuje na pomezí řemesla, ilustrace a umění. Její práce zkoumají hranice mezi 2D a 3D. Je fascinována přirozenou poddajností papíru. Ohýbá ho, vystřihuje, vrství a transformuje do figur. Své zkušenosti předá účastníkům kurzu ilustrace.

Christopher Rosewarne – britský filmový výtvarník (mimo jiné získal i nominaci na cenu Emmy) je autorem koncepčních ilustrací a výtvarných návrhů k filmům, jako jsou např. Hvězdné války VIII, Spectre, Strážci Galaxie, bondovka Skyfall či nové pokračování Jurského parku. Jeho kurz se zaměřuje na tvorbu science-fiction návrhů pro film.

Prof. Karol Weisslechner z VŠVU v Bratislavě bude hostem ArtCampu již popáté. Renomovaný slovenský umělec se věnuje zejména tvorbě uměleckého šperku, ale i architektonické tvorbě, designu, scénografii, kresbě a malbě. Tématem kurzu designu šperku pro pokročilé letos bude Motýl.

„ArtCamp je tady nejen pro účastníky kurzů, ale i pro ostatní obyvatele letní Plzně. Ti mají možnost se zdarma přidat k našemu doprovodnému programu a okusit tak atmosféru letní školy, setkat se s hostujícími umělci, zhlédnout studentské filmy i navštívit zajímavé výstavy. Hned v prvním týdnu letní školy otevřeme v Galerii Ladislava Sutnara výstavu japonské umělkyně Hiroko Matsushita, v následujícím týdnu pak ve stejné galerii představí svoji tvorbu íránský ilustrátor Ali Boozari. Všechna tři páteční odpoledne budou v budově Sutnarky věnována prezentaci výstupů jednotlivých kurzů letní školy, která je také veřejně přístupná,“ zve k účasti na doprovodném programu Josef Mištera.

12. 7. 2017 od 18 hod., Galerie Ladislava Sutnara, Riegrova 11, Plzeň – vernisáž výstavy Here and There, která představí tvorbu japonské umělkyně Hiroko Matsushita.

13. 7. 2017 od 16.30 hod., Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU – Maria Gabánková / FIGURA 21: přednáška úspěšné malířky dlouhodobě žijící a tvořící v Kanadě. Téma: současná figurální tvorba, ukázka z výstav v Kanadě, v Čechách a na Slovensku. Práce podle živého modelu, sochy, použití fotografie, využití manekýnů a neobvyklých předloh, které se navzájem prolínají. Filozofické a spirituální pozadí, hledání smyslu existence.

19. 7. 2017 od 18 hod., Galerie Ladislava Sutnara, Riegrova 11, Plzeň – vernisáž výstavy Illustrations, která představí tvorbu íránského ilustrátora Aliho Boozari.

14., 21. a 28. 7. od 14 do 15.30 hod., budova Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara – prezentace výstupů kurzů, které proběhly v daném týdnu letní školy


Veškeré dění na ArtCampu je možné sledovat prostřednictvím fotografií, videí a rozhovorů průběžně uveřejňovaných na facebooku a na blogu letní školy:
www.facebook.com/artcamp.pilsen
www.artcamp-pilsen.blogspot.cz10.07.17

Zpět na seznam

Patička