Studenti

Prestižní Cenu Becquerel za jaderný výzkum získal student Fakulty elektrotechnické Jiří Závorka

Jiří Závorka, student na katedře elektroenergetiky a ekologie Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni, přišel s návrhem lepšího skladování spotřebovaného jaderného paliva. Návrh mu v červenci 2020 vynesl Cenu Becquerel za jaderný výzkum, již uděluje Velvyslanectví Francie v ČR. Cena, která nese jméno objevitele přirozené radioaktivity a držitele Nobelovy ceny, francouzského fyzika Henriho Becquerela, je určena mladým vědcům do 33 let. Více v tiskové zprávě.

Mezinárodní úspěchy Lukáše Picka v oblasti využívání umělé inteligence

Student doktorského studia na katedře kybernetiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni Lukáš Picek je spoluautorem několikrát oceněné aplikace SvampeAtlas, která dokáže rozpoznat téměř 1400 druhů hub a v Dánsku, pro které vznikla, se díky ní a jejím uživatelům dokonce podařilo zachytit i vzácné druhy hub. Více v tiskové zprávě.
Začátkem roku 2020 zaznamenal Lukáš Picek další tři prvenství v soutěžích po celém světě. Pro švýcarský Institute of Global Health vytvořil počítačový systém na rozpoznávání nebezpečných druhů hadů. Pro africké země využil umělou inteligenci na rozpoznání rzi pšeničné z fotografií, v soutěži, jejímž cílem bylo pomoci v boji proti hladomoru a chudobě. V neposlední řadě porazil stovky týmů se svým řešením pro automatickou detekci zvířat z fotopastí v Národním parku Serengeti v severní Tanzánii. Více v tiskové zprávě.

Zlatá medaile z Animafestu pro Matouše Valcháře

Student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Matouš Valchář získal s filmem, který vytvořil jako svou bakalářskou práci v rámci studia ateliéru Animovaná a interaktivní tvorba, zlatou medaili na 29. ročníku prestižního mezinárodního festivalu animovaného filmu Animafest, který se konal od 3. do 8. června 2019 v chorvatském Záhřebu. Ve studentské kategorii, která je jednou z pěti hlavních kategorií soutěže, zvítězil s krátkometrážním loutkovým filmem O tom co potom (anglicky After). Získal tak Cenu Dušana Vukotiće za nejlepší studentský film a s ní i finanční odměnu 1000 eur. Více v tiskové zprávě.

Zlato a bronz z akademického šampionátu v požárním sportu

Z Akademického mistrovství ČR v požárním sportu, které se konalo na začátku května 2019 v Ostravě, přivezli studenti Západočeské univerzity (ZČU) dva cenné kovy. Soutěže probíhaly ve čtyřech disciplínách. V kategorii mužů nenašlo družstvo ZČU v konkurenci jedenácti týmů žádného přemožitele a domů přivezlo zlato. Ani studentky ZČU se mezi deseti dívčími týmy neztratily a vybojovaly bronzové medaile. Více v tiskové zprávě.

Stříbro Lukáše Hrudy (FAV) ze soutěže IT SPY

Absolvent studijního oboru Počítačová grafika na Fakultě aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni Lukáš Hruda získal v prosinci 2018 stříbro v soutěži IT SPY, které se účastní čeští a slovenští vysokoškolští studenti s diplomovými pracemi z oblasti informatiky. V roce 2018 jich bylo posuzováno 1607. Úspěch studentovi ZČU zajistila diplomová práce Hledání symetrie v geometrických modelech. Metoda, kterou v ní popsal, může najít uplatnění v archeologii, v antropologii a dalších disciplínách. Symetrii se chce doktorand věnovat i nadále. Více v tiskové zprávě.